[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
depunere clowni  XML
Forum Index » Pesti marini
Author Message
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

[Email] [WWW]
Alex
Administrator
[Avatar]

Joined: 28/07/2004 22:32:30
Messages: 4189
Location: Bucur-Obor
IP:
Offline

Felicitari pentru reusita Mos!
Intre atatea subiecte hot cate au fost in ultima perioada pe forum (useri deosebiti, revoltati, plecati dar intorsi clonati, iritati ca au fost banati si de ce...) o reusita ca asta tinde sa cada in derizoriu...si e pacat.

Ma bucur ca ai reusit sa aprofundezi atat de bine unde-i capu` de unde-i coada pestelui ...incat sa ridici pui de clowni. Chiar este o reusita.
De acum nu mai ramane decat un fleac: sa stai dedicat si sa hranesti seriile urmatoare de cateva ori pe zi, sa intretii culturile de rotiferi si nanocloropsis, sa te muti de acasa la birou unde sa ai pestii in ochi...si in fine, sa ridici cateva serii mari de pui

Apoi sa faci un articol in care sa scrii exact, ce ai facut pentru reusita(mura`n gura pentru tot bizonul) si dupa aia sa astepti linistit ca unii sa iti marturiseasca ca ai scris un articol despre care ei nu ar fi in stare nici sa-ti sugereze intrebari...dar care sigur este de kkt, iar altii, sa te futa :18: in "guritza aia a ta, care nu spune adevarul" precum a altora...
In fond, dupa ce se intampla toate astea enumerate mai sus, putem sa ne laudam linistit cu totii ca ne dorim sa fie iubire, powerflower, prietenie intre popoare si ca nu intelegem de ce cand unu` prezinta ceva, isi mai aduce aminte obsesiv si de istoria evenimentelor care au blocat ca acest tip de acvaristica sa se produca mai devreme.

Succes in toate intreprinderile prezentate de mine mai sus
Sunt cu ochii pa tine.

This message was edited 2 times. Last update was at 20/07/2010 13:54:47


SPUNE-MI CE "CODOI" AI CA SA-TI SPUN CINE ESTI
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

)
ce vrei bre Sandule ...
Stii ce e culmea? ca am reusit intr-o saptamana in care am fost ocupat 16 ore pe zi la firma (sau poate tocmai d'aia, caci pentru cine nu stie sau nu a ghicit din spusele lui Sandu, acvariul il am la firma, nu acasa, ceea ce imi limiteaza actiunile si ingreuneaza teribil treaba).

Da' tu stii foarte bine ca am facut-o pentru sufletul meu, nu pentru comentarii binevoitoare / sau de orice fel.

Am sa incerc sa scriu niste randuri mai putin dezlanate despre treaba asta, dar asta in masura timpului / chefului de moment - chiar cu riscul de a nu avea reactii. Cred ca sunt putini cei care au curajul sa se apuce de marine (in primul rand datorita efortului de a invata diverse chestii), d'apoi sa se inhame la inmultit, desi este o chestie foarte.. rewarding cum ar zice americanii, iar efortul cred ca nu este mai mare decat la discusi (sau alte specii!).
Daca te uiti la nr. vizite, topicul a facut audinta , si daca te uiti la interesul pentru marine (manifestat aici pe acvariu.ro) este chiar un success.

Pentru amatorii de picanterii, noua ponta se dezvolta in bazinul comunitar in care am schimbat foarte mult caracteristicile (diverse aditii) din care principala ar fi cresterea substantiala a kH-ului..


-====-
sondaj: Credeti ca ar participa oamenii la intocmirea unei liste de crescatori (amatori / profi / ) si deversele specii? adica sa se treaca singuri pe lista ...
[Email] [WWW]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Bravos Mos'!
Hai ca joi iti dau kaudernii si crevetii.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Zi-le Sandule ca le zici cu foc.

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Astept filmul cu delfinii!

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Mi se pare destul de acceptabila mica tendinta spre anonimat a reusitei mosu-lui, sint putini cu apa sarata printre noi ....... majoritatea sintem cu vegetalele . Io zic ca se poate anima sectiunea saramurilor cu putina rabdare .

mosu wrote:Cineva cu mai mult timp si mai multa rabdare ar fi avut rezultate mai bune. Si acum regret ca Porcu' s-a lasat de marin. Daca poti sa hranesti puii de discusi cu biberonul, apoi sigur ca reusesti si cu clownii

Porcu s-a lasat de marine pentru ca si-a dat seama la timp ca nu-i un hobby pentru bibliotecari bugetari .

Dupa ce-am reusit sa hranesc puii de discus cu biberonu' si dupa ce-am citit ce-ai facut tu cu bebe-clownii cred ca-i mai usor la discusi din punct de vedere al complexitatii operatiunilor si al materialelor necesare. La discusi e nevoie doar de galbenus de ou, Spirulina, Sera Micron si ....... cam atit. In rest doar rabdare, timp si multa pasiune.
La clowni mi se pare imposibil fara unele materiale mai greu de procurat da' parca nu-i chiar asa mult de bibilit ca la discusi in primele 3-4-5 zile.

Poze: smilie ... Poze cu plante
puiutu
Junior member
[Avatar]

Joined: 06/04/2010 16:57:38
Messages: 63
Location: Bucuresti, Brancoveanu
IP:
Offline

Eu nu am un "saratel", sunt inca la faza de "hranit puii de discus cu biberonul"...
Dar ce a reusit mosu aici e EXTRAORDINAR!!!
Felicitari din toata inima!
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Are cineva o matrernitate de guppy? din cea cu plasa fina.... Sau manufacturata..
In seara asta sau maine sau poimaine (heh depinde de temperatura si n-am monitorizat) o sa iasa tura ce noua, si astia 'batranei' nu prea am unde sa ii pun
+ veste trista: maine e anuntata revizie electra in zone asta de la 8 la 15...

in curand
[Email] [WWW]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Maternitate are baiatu mos, ideea e ca nu stiu cum sa ne...pupam. . O iau dupa mine maine si ne auzim, vedem cum facem.
Nasol in legatura cu electricitatea. Nu stiu ce sa te sfatuiesc

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
oxyox
Junior member
[Avatar]

Joined: 20/09/2008 14:24:13
Messages: 81
Location: Baia Mare, Maramures
IP:
Offline

Da ti mi voie domnilor sa fac o propunere vis a vis de penele de curent. Posibil sa existe aparatura gen UPS ce se folosesc la calculatoare dar care sa tina niste ore? Ar putea fi o solutie si o investitie ce cred ca ar merita avand in vedere stradania pentru acvarii pretentioase si in care se investesc sume, timp, nervi, etc. Decat sa se intample necazuri cu pestii din cauza lu' electrica s.a. ma gandesc ca ar putea fi o solutie buna.
[Email]
LaBocaDellaVerita
Clona

Joined: 06/06/2010 16:21:21
Messages: 44
IP:
Offline

Exista si asta o stie si mosu foarte bine, da' la cat costa ...
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

yep, am avut UPS-uri, dar au sucombat in aprox 12 luni, si oricum nu ar fi tinut 7 ore cat anuntau astia avaria Ar fi tinut o pompa de aer presupun.
Norocul face ca nu au oprit curentul pe strada
[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Noul lot a eclozat azi. la 12:30 am obosit, asa ca am bagat ghiveciul in bazinul cu pui si i-am pus aerator. Nu stiu daca am nimerit pozitia, caci treaba am facut-o pe intuneric .. Daca nu am nimerit se vor 'arde' icrele. Daca da, o parte or sa mai eclozeze. O sa vad maine...

Dintre puii vechi 3 i-am mutat in refugium (incarcerati), 2 sunt cu puii cei mici.
[Email] [WWW]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

mosu wrote:Nu stiu daca am nimerit pozitia, caci treaba am facut-o pe intuneric .. Daca nu am nimerit se vor 'arde' icrele. Daca da, o parte or sa mai eclozeze. O sa vad maine...

Hai spune-ne care-i treaba, deja e miine .......
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

nasoala treaba. am colectat peste 100 pui, dar am bagat si ghiveciul cu 200? icre inca neeclozate.

next day am avut treaba in oras si am ajuns mai tarziu... o parte din icre neeclozate (si probabil ca au viciat apa) => putini supravietuitori etc.
( din ponta asta nu iese nimic.

[Email] [WWW]
g.g
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/08/2002 04:30:55
Messages: 1728
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Te asteapta la magazin o pereche de frenatus

Just for fun!
www.REEF.ro
[WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

g.g wrote:Te asteapta la magazin o pereche de frenatus


Duminica o ridic



in curand
[Email] [WWW]
mosu
Administrator
[Avatar]

Joined: 15/11/2001 02:00:00
Messages: 3052
Location: Bucuresti
IP:
Offline

cel mai micut dintre puii de clown
[Thumb - clown_mic.jpg]


in curand
[Email] [WWW]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

ala e cel mai micut?!? ne arati te rog si una cu cel mai mare dintre pui

PS: ce facea clownu acolo?!? o mica baie intr-un shot de vodculita

This message was edited 1 time. Last update was at 26/07/2010 19:39:59


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Pesti marini
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com