[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: archangel82
Forum Index » Profile for archangel82 » Messages posted by archangel82
Message
ai la el si axul ceramic?
mersi
http://www.jbl.de/en/online-hospital/pict_diag_groups
vezi aici..
visible on body, skin and fins --> Diagnosis, based on pictures -->
--> si apoi vezi ce gasesti asemanator cu ce ai tu
bafta.
cati pesti ai in cei 10 L? daca ti-e de 10 sigur ai vreo 9 apa..oricum putin spatiu.
ce temperatura ai in acvariu?
eu banui lipsa de oxigen..
salutare.
sa sti ca tin discusi iin plantat de vreo 2 ani si n-am avut probleme cu ei si voi continua asa.
intradevar turul si returul nu le-am curatat inca dar o voi face saptamana viitoare caci la asta nu m-am gandit.
oricum nu's extraordinar de murdare.

in legatura cu apa fierbinte..le-am clatit/spalat cu apa relativ fierbinte pt ca asa le spal..nu vad de ce as face-o cu apa rece.
am spus ca astept sugestii si o fac cu cel mai mare interes.
multumesc
Buna seara si La multi ani.
Intampin o problema putin dubioasa la care posibil cineva are un raspuns/sfat.

Sa incep cu inceputul.
Am un acvariu de 300 L plantat cu discusi si inca ceva pitici la care folosesc 2 filtre (1 extern -Cristalprofi e1500 si 1 intern).
Acum o luna mi s-a crepat rotorul de la canistra si am tot incercat sa il lipesc/repar dar fara succes iar in tot timpul asta acvariul a fost mentinut in parametrii fara probleme de filtrul intern.

problema vine de cand am cumparat un rotor nou.
Bineinteles ca la inceput cand s-a defectat filtrul am spalat toate mediile, la fel de fiecare data cand am incercat sa-l pun in functiune.
ei bine...inainte sa cumpar rotorul cel nou, canistra a stat cu apa din acvariu in ea vreo 10 zile si la deschidere mirosea putin a statut.
am spalat din nou buretii si cele 3 sertare cu siporax si i-am dat drumul.

dupa 2 zile de functionare un discus mare (20 cm +) s-a inegrit si ochii au inceput sa i se matuiasca restul discusilor comportanduse normal.

am oprit filtrul.

dupa o zi deja se simtea bine revenind la culoare lui si luciul ochiului a inceput sa-si revina.

m-am hotarat sa il pun iar in functiune spaland mediile in apa fierbinte si lasandu-le la uscat pt vreo 2 ore.

a revenit aceeasi problema.

Ce parere aveti? am niste bacterii nocive in canistra si prin functionarea ei le raspandesc in acvariu? si totusi, dc ar fi deja raspandite, de ce la oprirea filtrului pestele isi revine?
solutii?

ma gandesc si sa cumpar niste carbune activ poate ies din bucluc.

(cum pot dezinfecta toate mediile? - avand si un bebe am si o solutie pt dezinfectat jucariile si cica omoara 99,99 bacterii. Se lasa in solutia diluata jucaria pt cel putin o ora si apoi se clateste bine si ar trebui sa fie total dezinfectata.
ma gandeam sa imi pun solutia respectiva in canistra peste mediile de filtrare si sa le fac o dezinfectie).

Multumesc anticipat si La multi ani din nou.
Salutare baieti.
azi am observat ca filtrul imi suna ciudat si nu mai baga deloc presiune. Desfacandu-l am vazut ca morisca de la rotor e rupta si nu prea mai am ce sa ii fac.. nu s-a rupt o elice ci tot corpul ce o "sustine" si nu prea mai am sanse sa o carpesc mult.
astfel, are cineva vreo morisca/rotor de vanzare pt aceste filtre?
Multumesc si astept raspuns.
o zi faina in continuare.
il mai ai ?
ce parere ai de canistre?! mi-am luat si eu ieri un jbl isi face treaba nu zic nu..dar mi se par destul de fragile fiind confectionate din materiale slabe..casante. tu ce zici!? asa sunt si ale tale?
prima impresie.....
credeam ca e mai mare dar m'am inselat
de bagat baga bine n-am ce zice dar plasticul mi se pare destul de slab atat la canistra..dar mai ales la tevi. comparativ cu tetratecul si sera serafil asta pare chinezarie la materialul folosit. asa sunt si ale voastre?! plasticuri moi la coate-tevi?!! si unul slab-subtire la canistra?!
dar cat timp isi face treaba si nu curge n-am ce ma plange. o sa vad maine daca e vreo schimbare fata de vechea canistra.

momentan am pus 2 serate cu ceramica si 2 cu burete. o sa cumpar si niste carbon activ pt al 3'lea sertar. tinand cont ca n-am plante banuiesc ca rau n'are ce face. am sa ma lipsesc de bio balls. sau ce ziceti?! pun 1 sertar ceramica, 1 bio balls 1 carbon si 1 burete?!!...cam pica filtrarea mecanica?!

a ajuns filtrul..
pe la ora 6 am sa-l montez. daca cineva are vreun sfat in legatura cu echiparea lui rog a-mi spune!
eu am de gand sa pun 2 sertare pline de ceramica si 2 le las momentan cu bureti. peste vreo 2-3 saptamani vreau sa renunt si la filtrul intern deci vreau sa il echipez in asa fel incat sa faca fata singur acvariului.
multumesc
maine imi vine filtrul!
din cate am vazut, din cele 4 sertare 3 sunt cu bureti si unul cu ceramica...asa vine pachetul standard!
cum recomandati sa utilez sertarele tinand cont ca posibil va fi singurul filtrul din acvariul populat de americani - deci... multa mizerie!

astept sugestii. mersi
canistra vine maine!
..nu o aveau pe stoc..cica le intra astazi si maine o am.
mi'au spus ca la jbl singura probl ce au avut'o pana acum a fost rotorul. sa speram ca voi avea noroc. numai bine
sare + 28 grade se pare ca se retrage....
punctele dispar pe zi ce trece maine cred ca nu vor mai avea nimic.
altfel..de viermisorii respectivi nimeni nimic?!
am comandat astazi de la happypets un JBL cristal profi e1500! sa speram ca vine repede..
ce parere aveti de ei !?
sunt prompti in directia livrare/service (daca e cazul) ?! multumesc
pai..asa i'am cumparat direct bolnavi
si acuma incerc sa ii tratez.!

...in prima faza incerc temperatura mai mare + sare ..
am pus sare aseara..imbunatatiri pot spune ca sunt dar o sa mai vad eu pana maine.....
in caz ca nu le trece curand trec la punctol.

numai bine si multumesc.
mersi mult de pagina. foarte buna. acum sa vedem rezultate dupa ce gasesc si medicamentul.
n-are nimeni nici o idee?!.....
salutare voua!
m-ar interesa niste sfaturi in legatura cu niste pesti bolnaviori ce i-am luat de vreo saptamana.
este vorba de 3 oscari. de la inceput de cand i-am achizitionat pesti aveau niste punctulete pe inotatoare lucru observat abia dupa ce i-am adus acasa (graba strica treaba). Ei bine aceste punctulete s-au extins si pe corp ai aparent nu le mai trece. un individ este cel mai afectat.
la prima impresie o sa ziceti ca e gris dar exista niste motive pt care eu tind sa cred ca nu e gris! adica....nu s-au frecat niciodata de pietris sau orice altceva in decurs de o saptamana si nici un alt peste nu a luat aceasta boala; altfel..ei se comporta normal mananca sunt vioi si zici ca n-ar avea nici o problema.
ce imi recomandati sa fac?! am atasat si niste poze sa vedeti despre ce este vorba.

http://www.upload.ro/show.php?img=3039/4109/111518DSC06455.JPG
http://www.upload.ro/show.php?img=3039/4109/111307DSC06443.JPG
http://www.upload.ro/show.php?img=3039/4109/111642DSC06432.JPG

cu ce m-am mai procopsit de curand...adica de vreo 2 saptamani am adus niste plante, valisneria nerezistand in fata severumilor. ei bine am pe sticla niste viermisori mici albi ..abia ii vezi cu ochiu liber..cum sa scap de ei ?! au fost mai multi dar acum mai sunt doar cativa dar voi fi linistit abia cand nu o sa ii mai vad deloc cei care s-au mai intalnit cu aceasta problema sa imi spuna cum au scapat de ei.

in acvariu am ~250 l apa schimb saptamanal de doua ori in jur de 20 l .

va multumesc. astept raspuns

PS: momentan am inceput de ieri sa cresc temperatura in caz ca e totusi gris. am ajuns la 28. temperatura fiind pana acum 22-23 (temperatura din camera).
stiu si acest aspect dar nu pot bate pe nimeni la cap
stai linistit..am cautat pe net! stiu paginile unde gasesc cel mai ieftin. dar sincer prefer sa iau dintr'un loc..cum ar fi local sau cj/mures unde ma si pot deplasa ca sa ii pot "stresa" pe oameni
ca daca il iau pe de net si trebuie sa il trimit in service.......nu cred ca solutionarea unei eventuale probleme va fi la fel de rapida ca si de la un pet local unde pot sa ma duc si sa vorbesc cu vanzatorii! parerea mea......
inca n-am fost pus in situatie caci n-am comandat de pe net nimic care sa aiba probleme de garantie.
numai bine
 
Forum Index » Profile for archangel82 » Messages posted by archangel82
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com