[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: claudiugeacar
Forum Index » Profile for claudiugeacar » Messages posted by claudiugeacar
Message
M-am uitat si cred ca ai dreptate. Multumesc!
Am avut norocul de a avea o colega de serviciu care avea un acvariu de care a trebuit sa scape din mai multe motive (copii, pisica, lipsa de timp etc.).
Drept urmare, sunt fericitul posesor al unui acvariu complet, pe care il prezint in cele ce urmeaza:

Dimensiuni: 60x40x40
Iluminat: deocamdata o lampa ce s-ar potrivi unui nano de cel mult 10 litri (dar ma apuc eu de bricolat ceva in curand )
Filtrare: Eheim ecco pro 130 (de la acvariul celalalt, pentru a evita problemele de ciclare)
Substrat: pietris, inca nu am apucat sa masor stratul, dar sigur trebuie sa completez
Flora: vreo doua tipuri de plante pe care nu le cunosc, poate stie cineva de aici cu ce am de-a face. Voi adauga plante din celelalte acvarii, unde oricum e cam "jungla"
Fauna: multi corydoras, cativa Xypho, 2 neoni care cred ca vor completa cardul din celalalt acvariu, cativa Hasemania Nana, un sanitar gen ancistrus dar mult mai mare (pleco cel mai probabil) si vreo 3 "serpisori" (astia chiar nu stiu ce sunt si s-au ascuns deja, asa ca o sa caut pe net sa vad cumii cheama).
Pozele sunt facute imediat dupa ce am terminat montajul.

image

image

image

Pozele sunt facute cu telefonul. Probabil maine urmeaza un set cu DSLR-ul.

O sa am un pic de munca la acvariul asta, dar faptul ca e relativ "golas" o sa imi permita sa ma joc un pic cu el, astfel incat sa pot sa il modelez in directia pe care o vreau.

Orice observatii/sfaturi/propuneri sunt binevenite!

O seara buna tuturor,
Claudiu
Sunt niste dimensiuni foarte ciudate... Latimea aia de 16 cm o sa faca ingrijirea acvariului un chin, iar diferenta de peste 1/10 intre lungime si latime o sa duca la o perspectiva cel putin ciudata. Semana cu asa-zisele acvarii-tablou, in care nu poti sa faci mare lucru. Dimensiunile astea sunt batute in cuie, sau mai poti umbla la ele? E vorba de o nisa in perete, suspectez...
Dupa cum a spus si colegul, o sa ai mai mult probleme decat beneficii, iar pestii vor fi si mai chinuiti. Eventual, poti sa ocupi o parte din spatiul ala cu un nano (cu o lungime de 30-40 zic eu), in care sa tii creveti sau foarte putini pesti (poate chiar un betta).
Gandeste-te ca in spatiul ala mai trebuie sa poti sa si umbli la acvariu, iar in 16 cm trebuie sa pui cumva si un filtru, incalzitor, lumina si alte acareturi.

Toate cele bune!
Efectul este notabil, asta e clar...
M-am uitat si eu pe site-ul lor. Se pare ca o sticluta contine algicidul propriu-zis si cealalta e un fel de mix de fertilizare. Ce contine fiecare n-am vazut, dar probabil scrie pe undeva.
Cat despre dozaj, acolo era dat in picaturi/zi. Dar se pare ca merge si direct cu sticla (la "vrac" ).
Ma bucur ca ai scapat de ele, dar nu cred ca as incerca acelasi stil de dozaj (no offense).
Apropo, de unde le-ai luat?
Arata bine acvariul. Mai ales ca e facut in 1978...
Despre programul de iluminat mai gasesti informatii pe forum, mai ales in sectiunea de acvarii plantate. In plus, colegii mai experimentati iti pot oferi sfaturi mai competente. Incearca functia de "search" a forumului, sunt sigur ca o sa gasesti informatiile necesare.
Toate cele bune!

Nici nu stiu ce sa zic, altceva decat ca imi pare rau... Nici nu vreau sa ma gandesc cat de mult asteptai sa ii aduci in bazin...
Cred ca orice acvarist trece macar o data prin asta, dar asta nu inseamna ca e usor.
Cum ar zice si ceilalti, tot ce poti face e... capul sus si la treaba! Dar tot imi pare rau ca trebuie sa treci prin asta.
koala wrote: ... merci frumos, arat intr-adevar minunat!

- Aseara, printre 2 spritzuri, am schimbat iarasi apa bazinului... e a 4-a.
- Clara, curata, fara mirosuri suspecte... inca una, si ma duc! . Ma duc dupa sare si dupa apa de osmoza, ca sa ciclam bazinul.

Pai cum s-ar zice, esti in grafic... Mai e o luna si ceva pana de Pasti.
Bafta si spor la treaba in continuare!
Arata bine. Imi mentin insa parerea cu grosimea substratului.
Oricum, e un setup aerisit, care iti da posibilitatea sa il dezvolti uleterior.
Filtrul extern va fi o aditie binevenita, atat pentru pesti cat si pentru plante.

O seara buna!
Claudiu
koala, la mine a ajutat bazinul pe partea cu florile (un Anubias care a vrut sa marcheze primavara).
Dupa un meci de kko (prieteniii stiu de ce, si nici macar nu vreau sa spun cu ce echipa tin), ma bucur ca pot sa ma linistesc citind topicul asta.
Totul arata superb, se vede ca s-au implicat toti "master"-ii de pe forum. Abia astept sa vad bazinul populat, sunt convins ca dupa ce "cutia cu maimute" va fi gata, rezultatul va fi unul de nota 10.
O seara buna!
Claudiu
E a doua oara cand infloreste de cand am acvariul, dar prima nu a fost prea reusita. Asta de acum arata superb insa!
O sa-i spun sotiei de treaba cu rasplata pentru cadou... Desi tinand cont ca abia a fost ziua ei, cred ca e un fel de cadou pentru ea...
Azi am avut parte de o surpriza.
Pentru ca tot vine primavara, Anubias-ul din acvariul meu s-a gandit sa marcheze momentul.
Ai un update pe PM.

O seara buna!
kirucd wrote:
E pe teava, ca sa zic asa


Sa intelegem ca singura problema e diametrul tevii...

Dragos, suntem toti pe tine si pe creatiile tale.
Asa de mult ?!? Punem mana de la mana si ii facem un cadou frumos de ziua de nastere...
Intrebarea e... cadoul e pentru el sau pentru noi ?
Deci, koala sau Lucian, cred ca puteti sa postati si aici graficul ala de perceptie al culorilor (topicul il stiti toti, e un var de-al astuia... ). Nu de alta, dar sa nu avem problem in a distinge culorile cartitelor. Caci intre cea rosie si cea cu botul in stea pot sa apara probleme (mai ales in cazul unor situatii de iluminare precara, cum ar fi recoltarea substratului la ceas de dimineata, pe racoare, cu ochii impaienjeniti de nesomn si nu numai...). Zic si io asa, sa nu avem discutii...
Frumos...
Vreau si eu o masina din asta... dar nu pentru mine, ci pentru kirucd, ca sa ii fie mai usor cu toate proiectele lui DIY!
Arata bine. Cred totusi ca ti-ar fi trebuit un substrat un pic mai gros (macar vreo 2-3 cm in plus).
De asemenea, cred ca pe radacina aia din mijloc iti mai trebuie ceva, caci asa e cam golasa...
Cat despre filtru, din proprie experienta, iti recomand unul extern. Isiface mut mai bine treaba, plus ca intervalul de intretinere e mult mai mare...
Pe viitor s-ar putea sa trebuiasca sa faci un upgrade la sistemul de iluminat. Dupa cum ti-au spus si colegii, ar fi bine sa ajungi la 0,75-1W/l.
Tu ai acum 60W din 160 recomandati. Dupa cum spui, mai ai de munca, dar faptul ca esti dispus sa inveti e un atu important.
Multa rabdare, sa ai in minte la ce vrei sa ajungi si forinta sa afli tot ce iti trebuie sa ajungi acolo sunt ceea ce iti trebuie. Eu iti urez succes!
Iti raspund si pe topicul asta, pentru ca incep sa inteleg problema...
Intrebare: din ce e alcatuit sistemul tau de CO2. Inteleg partea de generare (stiu reteta cu drojdie pe care am inteles ca o folosesti), dar ce faci mai departe? Cum faci dozarea? Ai numarator de bule?
Cat despre partea de distributie a CO2 in bazin, treaba e mai complicata decat la o perdea de aer. CO2-ul e mai greu de dizolvat in apa, de aceea se folosesc dispozitive speciale (difuzoare sau reactoare), care sa ajute la gradul de dilutie al CO2 in apa. Ai asa ceva la tine in bazin?
Cat despre pericol, nu cred ca e cazul... Doar daca nu cumva ai un set de butelii de CO2 deschise la maxim in camera. Altfel, mirosul ar putea fi dat de deficitul de filtrare din cauza opririi filtrului (stii discutia de pe celalalt topic). Fa un schimb de apa de 30-40% la cateva zile (dar nu pune apa direct de la robinet, pune-o in bidoane/galeti si, daca poti sa pui substante gen AquaSafe in ea si sa o lasi descoperita vreo 24h ar fi si mai bine) si s-ar putea sa scapi incet-incet de miros.
Ai grija si la cele ce ti-am spus cu totii pe celelalt topic. De asemenea, curata si filtrul (dar cu apa pe care o scoti din acvariu, neaparat), pentru a optimiza debitul (la cati pesti ai, cred ca o data pe saptamana ar fi ok).
Sa auzim de bine.
Claudiu
Abia acum am reusit sa iti raspund. Sunt mai multe aspecte de luat in considerare, dar mai am nevoie de niste informatii de la tine:
1. Ce plante si cate ai in acvariu?
2. Ce sistem folosesti pentru dozarea CO2? De obicei sunt numaratoare de bule. Daca ai asa ceva, cate bule/secunda bagi?
3. Pune si tu cateva poze cu acvariul, sa ne putem da seama ce ai acolo... Vorba colegilor, o poza face mai mult decat 1000 de cuvinte.

Serios acum, da-ne mai multe date, sa stim cu ce te confrunti...

Suntem aici sa te ajutam, dar avem nevoie de cat mai multe informatii pentru o solutie cat mai exacta si utila.

Asa, la cald, pot sa-ti spun urmatoarele:

-bomba poate sa functioneze si noaptea, la minim (desi iti recomand o varianta care sa poata fi oprita, gen sare de lamaie si bicarbonat);
-fertilizeaza si cu altceva in afara de CO2 (fie gama ferropol, fie profito); daca vrei sa te orientezi spre dezvoltarea plantelor, dupa ce te mai documentezi de aici de pe forum, va trebui sa treci si pe aditii de potasiu si alte macroelemente (dar aici va trebui sa investesti si in teste dedicate, care nu sunt chiar ieftine, dar se merita daca vrei sa valorifici la maxim potentialul plantelor);
-atentie mare la echilibrul lumina-CO2-fertilizanti. Vei gasi mai multe informatii pe forum sau la utilizatorii mai experimentati (poti sa incerci si varianta PM dupa ce mai citesti pe forum, o sa-ti dai seama singur care sunt expertii).

Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa nu te lasi descurajat si asa ai rabdare (dar mai ales incredere in sfaturile celor cu experienta). Si eu am fost in postura ta, dar, inet-incet, cu sfaturile celor de aici, am ajuns sa inteleg (pana la un anumit nivel, deocamdata) ce insemna si ce necesita un acvariu. Daca e o pasiune, atunci urmeaza cu incredere ceea ce citesti aici. Daca nu (si vrei doar un patrulater care sa aiba apa, verdeata si niste pesti, indiferent de cum le merge), atunci poate nu mai e cazul sa citesti mai departe.
Nu vreau sa fiu rautacios, nici sa te descurajez... suntem aici sa te ajutam, oricat de simpliste ar parea intrebarile. Asta e spiritul forumului si la asta ar trebui sa se astepte orice user nou-venit. Asa cum spune si descrierea topicului... aici posteaza incepatorii si noi nu ne suparam, orice ar spune sau ar intreba.
Tine-ma la curent cu ceea ce se intampla in bazinul tau. Daca ai orice intrebari sau nelamuriri, poti sa ma contactezi si pe PM.

O seara buna,
Claudiu
Multumesc onut pentru anubias si pentru promptitudine.
 
Forum Index » Profile for claudiugeacar » Messages posted by claudiugeacar
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com