[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: valyy_dvd
Forum Index » Profile for valyy_dvd » Messages posted by valyy_dvd
Message
trasalica wrote:I-mi -Imi*,puloat - poluat*, aptine - abtine*.


Multumesc trasalica , dar la cat de suparat sunt vazand atitudinea unuia pe care il credeam un exemplu .....nu stiu cum m-am abtinut sa nu injur
Alex wrote:Bine ca am reusit sa vad si eu topicul asta

Da a fost un workshop reusit salut poporul Clujan alaturi de care ...ca sa zic asa, ca deobicei, am prezentat o premiera pentru Romania.
Practic a fost primul eveniment aquascaping din Romania transmis live pe Facebook.

Stiu ca o sa fie copiat acest lucru si e foarte bine, le urez succes celor care o sa o faca Asa se creste accesul la informatie.
Treaba asta cu live-ul evident insa ca vine la pachet cu avantaje si dezavantajele ei.
Una e sa vii dupa cateva luni de la ce ai muncit un acvariu, pui cateva poze cu doua crengi si 15 caroaie si zici sunt artist si alta e sa faci treaba asta in direct asa cum a facut-o Bogdan.


Si eu bine ca am vazut acest post !!

Meritul este doar a lui Bogdan care se implica cu pasiune in ceea ce face , ca a reusit sa faca asta si fara sprujinul dennerleului .
Acum Alex Veres , am crezut ca esti un domn , dar m-am inselat ! Faza cu aruncatul 2 crengi si 15 pietre m-a dat pe spate si faza cu artistul la fel .Am crezut ca apreciezi munca acvaristilor care isi dau interesul ca un lucru sa iasa frumos, dar observ ca esti doar pe interes si daca nu e legat de dennerle , nu este pasiune si nu este frumos .
Daca erai corect , imi aplecam palaria in fata ta , insa ..... lucrul asta nu se va mai intampla !

Imi cer scuze in fata lui Bogdan ca i-am poluat topicul cu acest coment , dar nu m-am putut abtine !

Felicitari Bogdan pentru ceea ce faci !
valyy_dvd wrote:
koala wrote:Eu nu sunt un adept al "peisajelor terestre" transpuse in acvarii, dar nu pot sa nu apreciez munca depusa si rezultatul final. Jos palaria!

Multumesc .


Administratori: Revenim pentru a doua oara cu atentionarea-fara filmari care contin reclame comerciale!
. Scuze , eu nu am pus a doua oara filmuletul sa fiu atentionat , a facut-o altcineva . Eu am pus un filmulet cu acvariul live si nu continea nici o recla comerciala, filmuletul este facut de mine , am incercat sa nu introduc in filmulet nici un produs , sa fie ok . Am intrebat administratori legat de filmuletul de prezentate a executarii lui , daca il pot pune , si nu l-am pus deoarece da , acolo exista plasare de produse si reclama , ceea ce face si topicul lui Bogdan Borta , dar na am zis sa fiu corect si sa nu intru in polemici . Dar pana la a fi amenintat ca am pus de doua ori fimulete ce nu isi au locul , e departe . Leon , oricat de ok ar fi acest acvariu nu va fi pus in acea sectiune . Imi pare rau sa spun dar acest topic sa incheiat aici si nu voi mai pune postari cu el , deoarece vad ca incurca ! Va salut
koala wrote:Eu nu sunt un adept al "peisajelor terestre" transpuse in acvarii, dar nu pot sa nu apreciez munca depusa si rezultatul final. Jos palaria!

Multumesc .


Administratori: Revenim pentru a doua oara cu atentionarea-fara filmari care contin reclame comerciale!
Iliescu Mihai Ulmis wrote:pai poza poate fi de 1920*1080p. Monitorul e de 21'' samsung led s22c300, placa video gtx950 gigabyte
merci,
Mihai

Incearco pe asta ce este pusa , ca ea are 2000 pixeli sau daca nu iti este ok ,iei urmatoarea poza de pe plici pe care am incarcat-o acum la 4000pixeli.
Multumesc baieti ! Mihai Ulmis , ce rezolutie ai nevoie ? ca daca o pui pe cea maxima pe care o am , nu se va vedea bine pe desktop ,defapt spune-mi ce monitor ai si ce rezolutie are.
si o poza in momentul in care au crescut plantele .
image
Iliescu Mihai Ulmis wrote:
Iliescu Mihai Ulmis wrote:Salut. Presupun ca finalul este acesta nu ?
....

Nu pui si tu o poza ca sa salivam ?
merci

Administratori: fara filmari care contin reclame comerciale!


Oops ! Nu mi-am dat seama ca postez reclame, mea culpa

Astept poza de final, dar la rezolutie mare ca sa mi-o pot face desktop background


Ok voi pune si o poza cu rezolutie mare .
maryusdv8 wrote:Foarte frumos . Felicitari!

De unde ai luat / unde se gasesc lemnele pe care le-ai facut copacei?

Daca poti impartasi cu noi etapele fertilizarii (ce si cat), zic ca ar fi de folos.


Salut . Lemnele acelea sunt Bonsai se , gasesc in magazinele online de la noi , scrie Bonsai M pe google si selecteaza doar din romania

Fertilizarea completa jbl Proscape / NKP /FE/K/P/N/Mg .

La inceput am pus jumatate de doza de NKP si FE in prima saptamana , dupa care am inceput sa cresc progresiv pana la doza recomandata , dupa o luna am bagat 1,5 x doza recomandata la NKP si Fe si cate o doza recomandata de K/N/Mg + doza dubla uneori chiar trimpla de P . Dozele pot fluctua foarte mult , la mine po4 era mancat imediat , aici influenteaza si lumina pe care o foloseam 2x150w hqi .
Urmeaza poze cu executarea lui .
Colegului Koh-i-Noor , ce pot sa ii spun ....daca ti-ai pierdut interesul dupa vizionarea filmuletului poti sa nu mai urmaresti posturile mele , iar ca sa te sa te fac curios , sa stii ca bazinul traieste inca si va avea o viata destul de lunga (sper )
Ce ai vrut sa zici cu : Banuiesc ca pietrele au fost aranjate : nu stiu ? Doar nu au cazut din cer ...normal ca le-am aranjat (s-au te-ai gandit ca le-o fi aranjat George Farmer si mi-a trimis acvariu sa pun doar apa in el ?) ...doar ai vazut filmuletul .....tot nu inteleg ce ai vrut sa zici .
Pentru tine care crezi ca s-au aruncat 3 pietre sau pus 2 copaci si s-a aruncat gazon pe jos iar totul a durat 15minute , tin sa te anunt ca executarea lui a durat 3 zile /munca la foc continu de la 8:00 la 18:00/poze filmare/ aranjare/ .....am facut-o exclusiv singur , iar ca sa ajunga la final au durat aproape doua luni de munca , lucru pe care il stiu colegii cu experienta si da toti care au muncit din greu si au facut acvarii frumoase se asteapta la aplauze,felicitari,premii,diplome...... Daca ai sa incerci vre-o data asa ceva ....mai vorbim


Atasej cateva poze :
image

image

image
Atasez cateva poze cu cateva produse ce au folosit la executarea bazinului
image

Aici am pus la baza Jbl ProScape Volcano Mineral peste care am adaugat jBL Volcano Powder
image

Hardscapeul finit cu lumina hqi Metlux 2 x 150w Methlux
image

si o imagine doar cu spectrul neoanelor jBL Solar Natur Ultra (spate)si jBL Solar Tropic (fata) , ambele sunt de 54w t5
image


Asa arata inceputul !
Si ma mandresc cu poza asta , daca ne uitam la detalii )

image
Salut baieti . Eu postaz mai rar pe forum dar niciodata nu uit ca in momentul in care fac un acvariu sa il pun unde ii este locul si anume pe forum , chiar daca jurnalul este scurt , eu totusi ....ma straduiesc sa va bucur (sper) cu ceva nou , iar daca exista intrebari legate de acvariu , aici voi raspunde , nu pe facebook .

Bazinul va fi acelas ca si in restul setupurilor incepand de la NewScape , iar pentru cei ce nu il cunosc , este un bazin de 270l -120/50/45

Lumina 2x150HQI + 2 T5 54W

Plante - Monte Carlo

- Crismas moss

- Eleocaris Acicularis - atat :smile:



Vietuitoare - 20 razbora

- 5 otto

- 2 sae

- creveti RCS

Co2 - presurizat cu ph controler setat la 6,7ph
Un acvariu frumos , felicitari !!!
Multumesc baieti . Referitor la date mi -ar fi foarte dificil sa aproximez. As pune din cap si nu vor avea nici o relevanta .
Asa cum am promis am sa incerc sa postez pozele in ordinea cronologica a bazinului
image

image

image

image

iar starsitul este asta
image
Salutare la toata lumea . Am sa deschid acest topic cu noul meu proiect pe care nu l-am prezentat inca aici unde ii este locul , pe forum si nu pe facebook , unde isi are locul doar poza .
Bazinul este acelas de la NewScape si nume 120/50/45- 270l
Filtrare :2 filtre - unul SunSun 303A si unul Flauval 304
Lumina : lampa 2x150w HQI Methline + 2 tuburi 54w
Substrat jbl manado
Decor radacini si pietre autohtone
CO2- presurizat /butelie 7kg /ph controler/ dizolvarea co2 varianta dye cu filtru de apa
Fertilizanti - Vimi -all in one + all in red + accelerator
Vor urma si pozele , acum incerc sa le pun dar nu functioneaza siteul unde le fac upload si anume plici.ro , daca stici ceva ? eu nu am mai pus de ceva vreme poze, o mai functiona?
Excelent Stefan , o buna realizare cu acvariul si foto pe coperta unei reviste Dennerle , 10+
Va multumesc pentru aprecieri . Probabil vor fi si modificari , momantan o sa mai am de aratat ceva cu acest acvariu .
Cashgrab wrote:Salut,

Ce background folosesti?

Mersi.


Autocolant sablat/mat transparent
 
Forum Index » Profile for valyy_dvd » Messages posted by valyy_dvd
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com