[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: opincarul
Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Cine stie cum arunca unchiu o pompa de valuri in bazin si directioneaza mizeria catre sorbul filtrului
Pe forum sunt cativa, dar nu stiu cat sunt de activi.
Incearca si aici https://chat.whatsapp.com/GGIHgFR9DF4HuKALUtaYlU
dan.pavelescu wrote:Da boss, trag un furtun in sala de asteptare si rezolvam. Apa o impingem pe scari afara, da-o dracu

Razi tu, Harape, dar speli si scarile cu ocazia asta
Chiparosule te ajut cu o galeata de 20 de litri si un ciubar de mortar de 90 de litri. Facem cumva sa fie bine, ca sa nu fie rau
Hefe, nu exista gunoieri, doar masini de facut cacat in acvariu. Trast mi, aim an enjaniiar!
Daca vrei africani mari si combini cu lemne, care exist oricum in biotopul lor, de ce sa strici feng shuiu cu pleco? Si mai sunt si urati cu spume.
Daca nu mai pun copiii mana pe sticla, mai ai ce mame sa footzi ?
Sticla nu are termen de garantie, doar siliconul. Deci te poti baza pe sticla in continuare
Nu stiu pe cine sa-ti recomand sa te ajute cu relipitul, din pacate
EverSad wrote:Exact. Spraiu' ala este pentru etanseizare. (nu este lubrifiant)

Intrebarea a fost despre lubrifiere. (ungere' sa alunece)

Glicerina vegetala
Eheim avea ceva vaselina siliconica, dar in lipsa poti folosi glicerina vegetala
Bayek wrote:E plin in Bucuresti, dar ma feresc. Cu prima ocazie cand mai ajung la tara. Mai am pe lista urzica si stejar.

Mergi in gradina botanica si poti sa aduni ce doreste fufletul tau!
Incearca sa faci pozele din fata, cel mult lateral, ca de sus nu-ti dai seama de profunzimea constructiei
Majoritatea pestilor consuma orice vietate le intra in gura.
Acestea fiind spuse, fie cureti temeinic substratul de 2 ori pe saptamana pana scapi de ei, fie accepti combinatie de viermi si creveti, pentru ca pestii se vor da la cei din urma
ionut_dt wrote:
opincarul wrote:Frumi, ai nevoie de niste ajutor? Te pot ajuta cu o palinca, niste vin.... Totul pentru idei, numa' pentru idei

Vin ?i eu s? ajut la palinca, vin...

Vino pana la mine, ca-ti dau o sticla, de gust
Aveti grija cum va faceti planurile, ca daca muriti va vand nevestele echipamentele la pret de donatii
Dr Nano wrote:
Humbert wrote:Denitrificarea e un fel de fata morgana a acvaristicii :-))
La un acvariu mic ca al tau cea mai buna denitrificare e schimbul de apa.

Nu visam la 100% denitrificare dar macar un 50% daca se poate.

Daca din 20 de litri de apa schimbi 10-12, vei reusi mult mai multe decat vei fi reusit cu un strat gros de substrat. Mai ales la apa dulce
Pentru putin! Daca te bagi la tinut insecte acasa, cumpara de pe acum cutii. Greierii au nevoie de cutii inalte si put ca la balamuc, motiv pentru care nu-i recomand.
Poti sa cresti lejer dubia, hisseri, craniferi, larve superworm. Asta cresc si eu pentru soparle
Incearca sa cauti NLS.
Cat despre hrana din natura, las-o balta, insectele de pe camp sunt pline de substante toxice la care au dobandit imunitate in timp, ca specie. Pejtii, nu.
Daca vrei sa te apuci de crescut greieri si alte insecte mari, vorbeste cu doamna de aici: https://www.olx.ro/d/oferta/vand-hrana-vie-pentru-reptile-tarantule-pasari-si-diverse-mamifere-IDbn9o5.html

@dinu, omori toti panda rosii cand scrii cu diacritice
Ia Tidal si nu vei fi dezamagit! A trebuit sa renunt la sump si am luat un Tidal 55 de care sunt foarte multumit
@alinutz80, am avut ambele specii. Crede-ma, mananca plante si pesti la orice varsta
Cred ca e catre Procambarus alleni.
Oricum, atentia la el, ca baga la greu plante si pesti, mai ales noaptea, cand fraierii dorm.
Pe vremea cand aveam raci, ii tineam satui cu piept de pui fiert fara condimente si sare
Frumi, ai nevoie de niste ajutor? Te pot ajuta cu o palinca, niste vin.... Totul pentru idei, numa' pentru idei

Forum Index » Profile for opincarul » Messages posted by opincarul
Go to: