[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi 300x55x55  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

Felicitari ptr. acvariu in primul rand, arata foarte bine.
In legatura cu filtrarea, iti dau si eu un sfat, sper sa nu te superi. Am inteles ca nu doresti filtre Externe din mai multe motive, totusi ai putea sa faci un filtru in interiorul bazinului, pe o latura, din sticla de 5mm, unde ai putea sa pui o pompa si diverse materiale filtrante, atat biologice cat si mecanice (practic e o cutie de sticla compartimentata) sunt sigur ca ai vazut astfel de scheme pe forumuri, poate fi relativ usor mascat si ar fi destul de incapator ptr medii biologice.... darrr asta implica sa golesti acvariul sa scoti pestii, sa lipesti cu silicon, sa astepti sa se usuce ... mai greu.

Don't force it ... Get a larger hammer.
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

@ender67

m-am pierdut un pic in calcule dar este ok,matematica nu este o opinie ,deci miine ma pun pe treaba

@mihai86

tu vrei sa ma pui la munca ,stai sa fac schim la picatura,daca consider ca nnu este suficient o sa adaug un askoll kubo G6 ,dar dupa mine nu o sa fie nevoie ,ramine de vazut....




This message was edited 1 time. Last update was at 14/01/2011 21:06:13


stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline


Dane, esti mortal
Adica...dupa ce te si ne convingi ca se poate si fare externe, sari tocmai la Askol Kubo G6...pe limba noastra Hagen Fluval G6...adica ultimu' racnet in materie de filtre externe. Oare cate sute de euro dai pe unu nou in Italia, ptr ca in Germania, unde-s cele mai ieftine, cel mai ieftin pe care l-am vazut era 366 euro. Eu iti dau, din nou un sfat...decat o gramada de bani pe un G6 la care cartusele filtrante se schimba periodic...nu prea merg cu re-spalare (si un cartus costa parca 25 euro), mai bine 2 Eheimuri sau un Fluval FX 5 si-un Eheim.
Dar no...nu tre sa ma asculti si eu unu m-as bucura sa-ti iei un G6 ca sa ne spui si noua cum merge....eu cand le-am vazut atat de mici...cubulete cu latura de circa 25 cm, mi-am pierdut total increderea in ele...se poate oare compara cu-n E 2080? Adevarat, producatorii zic ca are o pompa tare in cap, de nu stiu cate mii de litri pe ora...dar volumul materialelor filtrante este indoielnic...iar jetul (vizibil intr-un bazin de expozitie ptr filtre) care ar fi trebuit sa-l produca o pompa atat de puternica nu era deloc impresionabil.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

calin_gherman wrote:
Dane, esti mortal
Adica...dupa ce te si ne convingi ca se poate si fare externe, sari tocmai la Askol Kubo G6...pe limba noastra Hagen Fluval G6...adica ultimu' racnet in materie de filtre externe. Oare cate sute de euro dai pe unu nou in Italia, ptr ca in Germania, unde-s cele mai ieftine, cel mai ieftin pe care l-am vazut era 366 euro. Eu iti dau, din nou un sfat...decat o gramada de bani pe un G6 la care cartusele filtrante se schimba periodic...nu prea merg cu re-spalare (si un cartus costa parca 25 euro), mai bine 2 Eheimuri sau un Fluval FX 5 si-un Eheim.
Dar no...nu tre sa ma asculti si eu unu m-as bucura sa-ti iei un G6 ca sa ne spui si noua cum merge....eu cand le-am vazut atat de mici...cubulete cu latura de circa 25 cm, mi-am pierdut total increderea in ele...se poate oare compara cu-n E 2080? Adevarat, producatorii zic ca are o pompa tare in cap, de nu stiu cate mii de litri pe ora...dar volumul materialelor filtrante este indoielnic...iar jetul (vizibil intr-un bazin de expozitie ptr filtre) care ar fi trebuit sa-l produca o pompa atat de puternica nu era deloc impresionabil.





stai sa lamuresc lucrurile ,sa nu credeti ca m-ati convins ,daca chiar trebuie sa pun ,este singurul care are un desing placut si nu se vede urit,nu am unde sa-l ascund, asa ca trebuie sa fie placut ochiului ca daca nu ma da femeia afara din casa, nu ca mi-ar pare rau sa devin "Tinar si Nelinistit" dar cine naiba ma primeste cu un acvariu de 3metri dupa mine ?? !!! SI CU AFRICANI


stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
ender67
Member

Joined: 23/09/2009 01:35:20
Messages: 160
Location: Ploiesti
IP:
Offline

La "monstrul" pe care il ai, eu iti recomand un FX5 sau un 2080.
Pe linga volumul mare al mediilor de filtrare biologice (2080) sau debitul mare combinat cu o filtrare mecanica buna (FX5) mai au un avantaj de partea lor: daca te lasi de acvaristica poti sa refolosesti canistra sa pui muraturi de exemplu . Si 2080 nu arata chiar rau. Iar daca iti plac chestiile electronice poti sa te uiti la modelele 2076e si 2078e.

This message was edited 1 time. Last update was at 15/01/2011 11:35:20

mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

treaba asta cu design-ul ... pana la urma asta era marele of. Fluval G6 are un aspect destul de misto ... probabil iti vei surprinde musafirii incercand sa indese un DVD in el si sa te felicite ce combina misto ti-ai luat, cat despre Fluval FX5 si Eheim 2080, cred ca poti gasi sau bricota o carcasa ca a robotelului R2D2 din Star Wars cu care sa le imbraci ... (daca esti fan al genului)
Fx5-ul si 2080 sunt canistre mari, ca design eu as zice ca arata mai bine Eheim-ul, in plus mai are niste roti (ca robotelul R2D2) pe care il poti deplasa cu usurinta prin casa avand in vedere greutatea lui destul de mare e un lucru bun.
Fx5-ul are si el un avantaj care te-ar putea ajuta: are o conexiune, in partea inferioara a canistrei unde poti conecta un furtun care-ti permite sa scoti apa din filtru ptr. a fi mai usor de manipulat

Don't force it ... Get a larger hammer.
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

iata si o reglare de conturi




http://www.youtube.com/watch?v=SzcL3fsRWWc




uitasem sa pun poza cu ultimul aranjament de pietre ,acesta va fii definitiv ,nu mai bag mina in acvariu ...
image

This message was edited 2 times. Last update was at 18/01/2011 01:02:25


stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Stai sa vezi deranj in bazin, cand piticaniile astea o sa ajunga pe la 12cm ;)

Biotop Malawi || Biotop Amazon
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Super tare:Cei 2 masculi se ciondanesc iar restul sunt "pariorii"

Frumosi pestani ai,Sa-ti traiasca

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

mayagrasi wrote:Cei 2 masculi se ciondanesc iar restul sunt "pariorii"

Ba chiar mi se pare ca unii dintre ei ar vrea sa dea si cativa pumni, asa de antrenament
Oricum, a iesit ceva frumos, mie imi place, atat cat de pisoi sunt in materie de ciclidae. Mai am io o problema cu o piatra de acolo din bazin, dar daca ai spus ca nu mai umbli, nu mai zic nimic

This message was edited 1 time. Last update was at 18/01/2011 11:44:53


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

@alber ,promit ca o schimb cit de curind

hai sa va arat si pentru ce s-au caftit ,ca doar nu se bateau degeaba ......



image


pentru..... pustoaica sau pestoaica asta


stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Pe invins poti sa il scoti de pe acum din acvariu, ca o sa si-o ia mereu de la celalalt si o sa stea mai tot timpul decolorat. Exista posibilitatea sa si ramana in urma cu cresterea, fata de celalalt.

Biotop Malawi || Biotop Amazon
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

pomi wrote:Pe invins poti sa il scoti de pe acum din acvariu, ca o sa si-o ia mereu de la celalalt si o sa stea mai tot timpul decolorat. Exista posibilitatea sa si ramana in urma cu cresterea, fata de celalalt.


pomi ,m-am gindit si eu la asta dar nu sint sigur care din ei si-a luat-o ,daca ai notat ,ala mai puscarias (care i se vad dungile mai bine ),se pare ca ar fii invinsul ,dar totusi trece pe linga celalalt cu creasta sus si fara frica, cred..... ca va urma runda II.....

This message was edited 1 time. Last update was at 19/01/2011 00:02:59


stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

dan_dan wrote:
pomi wrote:Pe invins poti sa il scoti de pe acum din acvariu, ca o sa si-o ia mereu de la celalalt si o sa stea mai tot timpul decolorat. Exista posibilitatea sa si ramana in urma cu cresterea, fata de celalalt.


pomi ,m-am gindit si eu la asta dar nu sint sigur care din ei si-a luat-o ,daca ai notat ,ala mai puscarias (care i se vad dungile mai bine ),se pare ca ar fii invinsul ,dar totusi trece pe linga celalalt cu creasta sus si fara frica, cred..... ca va urma runda II.....


daca urmeaza runda II, femele mai ai ? trebe sa se aleaga si invingatorul cu ceva.....
altfel, frumos bazin !!!!......pacat ca nu poti sa culegi niste pietre de prin moeciu - ar fi iesit super.
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Oare cum s-o simti invinsul acum?
Sa se intample chiar asa cu el de fata?

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

mayagrasi wrote:Oare cum s-o simti invinsul acum?
Sa se intample chiar asa cu el de fata?

Nici nu stiu ce sa citesc in cuvintele tale, sadism sau cinism? Sau din "ambele amandoua"?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

oameni buni ,m-ati uitat ?....,eu nu ..dar din lipsa acuta de timp nu am mai scris ,dar am citit ...revin cu noutati ,si anume:

1M/2F FLAVUS
1M/2F CYNO AFRA
2M/4F MELANOCHROMIS JOHANNI
si multi mormoloci .....probabili flavus ,lombardoi si demasoni ,pina nu cresc nu stiu ce sint

Cit de curind promit ca o sa pun si poze cu ei ,de o luna se face si schimbul la picatura si am gasit si o piatra mai maricica ca sa inlocuiesc pe cea care nu va place














stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

dupa cum a-ti vazut nu sint in stare sa fac poze ,asa ca va prezint un mic filmat..........





.......................da stiu nici la filmari nu ma pricep

stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

frumos !!!
cred ca mai incap citiva pestani pe-acolo....mi se pare ca treimea din stinga a acvariului e "neexplorata"....toti par a fi concentrati in mijlocul bazinului (sau mi se pare mie ?)
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

pesticu wrote:frumos !!!
cred ca mai incap citiva pestani pe-acolo....mi se pare ca treimea din stinga a acvariului e "neexplorata"....toti par a fi concentrati in mijlocul bazinului (sau mi se pare mie ?)



sint 40 de pesti...... ,in partea din stinga sint femele bortoase si nu se prea baga pestii pe acolo,este teritoriul dominat de hongi,dar oricum ai vazut bine stau mai mult la centru ,probabil pentru ca pe acolo le dau de mincare ....

stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com