[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi 300x55x55  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

felicitari dane!
arata super...conteaza enorm modul in care ai "aruncat" bolovanii pe acolo..imaginea de fata este cu mult imbunatatita fata de ceea ce am vazut la inceputuri...si mai conteaza , bineinteles , dimensiunile acestui acvariu..3m lungime, de aici in sus, oameni buni, putem vorbi de "acvariu de Vis" pe taramul ciclidelor africane...asta i parerea mea..si o spun pentru realizez ca cei 2 m lungime ai acvariului meu nu acopera decat o mica parte din nevoile pestilor, mai ales , in cazul haplocrominelor..

intr adevar , parca se simte lipsa unui grup si mai numeros ..dar ai tot timpul din lume sa ajungi la o densitate mai mare a pestanilor...sau, poti oricand, de ce nu , sa i schimbi profilul intr un "haps tank"


ci vediamo in Italia !
ciao!


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

malawi_crys wrote:felicitari dane!
arata super...conteaza enorm modul in care ai "aruncat" bolovanii pe acolo..imaginea de fata este cu mult imbunatatita fata de ceea ce am vazut la inceputuri...si mai conteaza , bineinteles , dimensiunile acestui acvariu..3m lungime, de aici in sus, oameni buni, putem vorbi de "acvariu de Vis" pe taramul ciclidelor africane...asta i parerea mea..si o spun pentru realizez ca cei 2 m lungime ai acvariului meu nu acopera decat o mica parte din nevoile pestilor, mai ales , in cazul haplocrominelor..

intr adevar , parca se simte lipsa unui grup si mai numeros ..dar ai tot timpul din lume sa ajungi la o densitate mai mare a pestanilor...sau, poti oricand, de ce nu , sa i schimbi profilul intr un "haps tank"


ci vediamo in Italia !
ciao!





grazie crys !!!!!

stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
dodoxk
Member

Joined: 03/06/2010 15:58:53
Messages: 187
Location: Bucuresti sc 5
IP:
Offline

salut la toata lumea am citit acest topi de 3 4 ori sa inteleg ce fel de rasina a folsit si tot nu imi dau seama.acm problema e daca se gaseste in hipermarchete in buceresti sau pe net o firma ceva - ceva ca sa ma apuc ca fac si eu unu cam la fel dar mai mic ca nu dispun de prea mult spatiu asa ca am RUGAMINTEA daca stie cineva ce fel de rasina e buna pentru a ma apuca de treaba sa ma ajute .
pe net am gasit dar la containdicati zice ca e toxica pentru pesti si nu numai etc. va multmesc si imi cer scuze ca am postat peste topicul lui dan_dan mii de scuze inca odata
[Email] [Yahoo!]
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

dodoxk wrote:salut la toata lumea am citit acest topi de 3 4 ori sa inteleg ce fel de rasina a folsit si tot nu imi dau seama.acm problema e daca se gaseste in hipermarchete in buceresti sau pe net o firma ceva - ceva ca sa ma apuc ca fac si eu unu cam la fel dar mai mic ca nu dispun de prea mult spatiu asa ca am RUGAMINTEA daca stie cineva ce fel de rasina e buna pentru a ma apuca de treaba sa ma ajute .
pe net am gasit dar la containdicati zice ca e toxica pentru pesti si nu numai etc. va multmesc si imi cer scuze ca am postat peste topicul lui dan_dan mii de scuze inca odata



salut,da resina este toxica...dar tu trebuie sa aplici peste rasina un strat de gelcoat ,acesta se foloseste si pentru reservoare cu apa potabila asa ca nu risti nimic...
Eu am cumparat dupa site-ul asta http://www.resinboat.it/


stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Superb acvariul! A trebuit sa citesc tot topicul sa vad daca ai pestii mici sau bolovanii mari . Chiar ma gandeam ca trebuie sa stai in cazemata la cate kile de pietre ai in acvariu
SUPERB!!!!

Acu' tre sa castig la loto sa imi fac un "cub" mai mare ca paralelipipedul tau.

PS e primul tau proiect de amploare?? Sau ai mai testat si la scara mai mica??
[WWW]
MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Ceva noutati,poze,poate un filmulet ?

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

Dan P wrote:Superb acvariul! A trebuit sa citesc tot topicul sa vad daca ai pestii mici sau bolovanii mari . Chiar ma gandeam ca trebuie sa stai in cazemata la cate kile de pietre ai in acvariu
SUPERB!!!!

Acu' tre sa castig la loto sa imi fac un "cub" mai mare ca paralelipipedul tau.

PS e primul tau proiect de amploare?? Sau ai mai testat si la scara mai mica??



mersi mersi,asa e nu trebuie sa subestimezi greutatea acvariul,deabea l-am ridicat in 4 persoane,daca mai adaugi si 60 de kg de nisip ,apa si pietroaiele ajungi lejer la 1 tona...pestii nu sint mari ,sint.... medii
Ca sa faci unul din lemn(pal) nu trebuie sa cistigi la loto..nu imi mai aduc aminte bine dar nu cred ca am dat mai mult de 400€.Am inceput direct cu asta ,am "studiat " proiectul mai bine de 2 luni si m-am apucat de treaba


Pentru MAYA


in afara de multi mormoloci,[( am un acvariu mic plin de puiet,au mai putin de o luna cred ca sint vreo 100 si nu stiu ce sa fac cu ei cred ca o sa tin doar demasonii...)] nu am umblat deloc la el,nici macar sa le aspir mizeria ,avind schimbul la picatura,si 3 filtre interne valorile apei sint perfecte si stabile






This message was edited 1 time. Last update was at 29/06/2011 21:34:23


stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Castigatul la loto ar fi fost pentru o casa Spatiul pentru acvariu ar fi problema.

Mama ce o sa te chinui sa prinzi puietul . Nici nu vreau sa ma gandesc.
[WWW]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Dan P wrote:Castigatul la loto ar fi fost pentru o casa Spatiul pentru acvariu ar fi problema.

Mama ce o sa te chinui sa prinzi puietul . Nici nu vreau sa ma gandesc.


Tu crezi ca cei care au acvarii mari si cu multe pietre mai reusesc sa scoate gusatele?
Ciclul vietii: ce scapa scapa...ce nu...la burtica

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
Dan P
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 08/01/2009 13:11:22
Messages: 1666
Location: Brasov
IP:
Offline

Daca scoti tot decorul si bagi navodul mai ai o sansa ;)
[WWW]
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline



va garantez ca prind pestii fara sa scot pietrele si fara sa bag navodul .....las capacele ridicate, sting lumina si ma intorc dupa citeva ore cu lanterna in mina si cagula pe cap ca sa nu ma recunoasca

stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
danrogo2001
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/11/2009 14:11:22
Messages: 47
Location: Galati
IP:
Offline

Mai tii minte cati litri de rasina poliesterica si GelCoat ti-a intrat la acvariu?
danrogo2001
Junior member
[Avatar]

Joined: 13/11/2009 14:11:22
Messages: 47
Location: Galati
IP:
Offline

Si MDF-ul nu era lucios, nu? Oare ar fi mers si putin mai subtire, cam de 25 mm?

A, sigur este MDF, ca asta este cam scump, sau OSB?

This message was edited 1 time. Last update was at 12/09/2011 16:37:04

MAYA
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/06/2010 03:53:40
Messages: 554
Location: Bucuresti-Brancoveanu
IP:
Offline

Nimic nou ?

http://africancichlidsofmalawi.webs.com/apps/photos/album?albumid=13940198

[WWW] [Yahoo!]
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

danrogo2001 wrote:Si MDF-ul nu era lucios, nu? Oare ar fi mers si putin mai subtire, cam de 25 mm?

A, sigur este MDF, ca asta este cam scump, sau OSB?




Baieti ,imi cer scuze ....sint cam ocupat cu alte sporturi in ultimul timp ,revenind la intrebare ...da eu am folosit MDF,pentru ca l_am avut ....moaca dar poti folosi orice tip ,doar sa fii atent sa nu se rupa cind bagi suruburi,la grosime eu as zice sa nu scazi pentruu siguranza ta ,dar daca crezi ca este destul de robusta cutia si cu 25mm ....ai putea sa incerci


gel coat- am luat cutie de 3 kg sa zic ca am folosit doar 2 kg
resina -cred ca vreo 5-6 kg am folosit


@MAYA

din pacate nu am noutati totul este neschimbat .................pesti stau bine nu am avut decesuri (spre dezamagirea unora ,...nu fac nume!!!!) , ,am renuntat sa mai salvez puietul pentru ca nu mai am unde sa_i tin


salutari la toti



stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com