[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Malawi 300x55x55  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

oho alt mititel, urmaresc cu mare interes topicul, spor la treaba, asteptam vesti.

Don't force it ... Get a larger hammer.
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

azi am mai facut un pas inainte

pinza din fibre de sticla de 500gr/mp

image

am imbibat bine cu rasina

image

resultatul este acesta

image



si cum v_ati obisnuit deja ....publicitate ...trebuie sa se usuce un pic






stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
swq1
Junior member

Joined: 21/10/2010 13:25:30
Messages: 28
Location: Timisoara
IP:
Offline

wow! nu pot spune decat ... felicitari! cat mai multe poze si detalii, e un tutorial bun de avut. In cazul meu, pentru vitorul mai indepartat ...
Felicitari, abia astept sa vad ce iese!

acvariu 40l (25 apa)
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Eu tot astept sa ne spui...ultimul strat catre interior, cel in contact cu apa...ce va fi? Cat de toxic sau netoxic este? Stiu, am mai vazut astfel de acvarii, normal ca sunt ceva produse absolut inerte. Dar sunt doar curios ce vei folosi tu. Altfel, lucrarea avanseaza bine si nu pot decat sa ma buzur, indiferent cu ce va fi populat.
Succes in continuare!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

ai si tu un pic de rabdare

stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

minnardy wrote:Eu tot astept sa ne spui...ultimul strat catre interior, cel in contact cu apa...ce va fi? Cat de toxic sau netoxic este? Stiu, am mai vazut astfel de acvarii, normal ca sunt ceva produse absolut inerte. Dar sunt doar curios ce vei folosi tu. Altfel, lucrarea avanseaza bine si nu pot decat sa ma buzur, indiferent cu ce va fi populat.
Succes in continuare!




Iata si ultimul strat care va fi in contact cu apa,se numeste Gel Coat , nu este toxic ,poate fii folosit si pentru rezervoare in care se trasporta /stocheaza apa potabila

image


As putea spune ca interiorul acvariului este terminat ,trebuie sa astept sa se usuce ,cred ca 20 de zile ,intre timp ar trebui sa imi ajunga si geamul de 10 mm.






stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Arata bine. Geam de 10....intrebari: cum imbini sticla cu peretii laterali care-s de PAL? Cu silicon? Intarituri longitudinale si transversale pui? Se preteaza materialul din care e facut interiorul acvariului la lipire cu silicon? Sfat: ar fi fost ideal daca faceai un fund dublu, astfel incat geamul din fata sa se lipeasca la fund de doua laturi, ca in imaginea de mai jos si nu doar pe fata ventrala:
image
Altfel, bafta in continuare!

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2010 21:05:10


http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
laur58
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/03/2009 16:01:32
Messages: 66
Location: Buzau
IP:
Offline

Eu personal cred ca ai gresit acest proiect ! Teoretic trebuie sa o iei de la capat ,cutia sa aiva perete si in fata .
Apoi inbraci totul in fibra ,dupa care decupezi peretele din fata in asa fel in cat sa-ti ramana o banda ,lata cam de 5-10 cm.
Acum poti lipi geamul de margine cu silicon !
Asa cum ai facut tu poti sa consideri ca a fost doar un antrenament .
Multa bafta in continuare .

This message was edited 1 time. Last update was at 01/11/2010 21:46:57

[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

laur58 wrote:Eu personal cred ca ai gresit acest proiect ! Teoretic trebuie sa o iei de la capat ,cutia sa aiva perete si in fata .
Apoi inbraci totul in fibra ,dupa care decupezi peretele din fata in asa fel in cat sa-ti ramana o banda ,lata cam de 5-10 cm.
Acum poti lipi geamul de margine cu silicon !
Asa cum ai facut tu poti sa consideri ca a fost doar un antrenament .
Multa bafta in continuare .


Iata o parere foarte pertinenta...ingrijorarea asta o aveam si eu, dar nu stiam cum s-o enunt mai potrivit. Asa cum spune laur, puteai lipi sticla de jur imprejurul acelei bande late de 5-10 cm....acum, poti doar s-o lipesti pe margini de peretii aialaltii, situatie care nu ofera o foarte mare siguranta. Dar, asteptam vesti de la tine ca sigur te-ai gandit la treaba asta.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
laur58
Junior member
[Avatar]

Joined: 24/03/2009 16:01:32
Messages: 66
Location: Buzau
IP:
Offline

Uite acest link http://www.monsterfishkeepers.com/forums/showthread.php?t=136369&page=8
sper sa te ajute.




http://i36.photobucket.com/albums/e19/djlancer88/dfgdfgdfg.jpg

This message was edited 2 times. Last update was at 01/11/2010 22:35:04

[Email]
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

laur58 wrote:Eu personal cred ca ai gresit acest proiect ! Teoretic trebuie sa o iei de la capat ,cutia sa aiva perete si in fata .
Apoi inbraci totul in fibra ,dupa care decupezi peretele din fata in asa fel in cat sa-ti ramana o banda ,lata cam de 5-10 cm.
Acum poti lipi geamul de margine cu silicon !
Asa cum ai facut tu poti sa consideri ca a fost doar un antrenament .
Multa bafta in continuare .




Nu stiu daca te-ai uitat la toate pozele care le_am pus pina acum ......,dar oricum, banda lata de 5-10 cm care as fi avuto dupa ce as fi decupat peretele din fata,dupa cum ai fii facut tu.... ,exista (este de 7cm, 3,6 cm se prinde pe laterale si 3,4 cm ramine pentru a tine geamul)

stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

minnardy wrote:Arata bine. Geam de 10....intrebari: cum imbini sticla cu peretii laterali care-s de PAL? Cu silicon? Intarituri longitudinale si transversale pui? Se preteaza materialul din care e facut interiorul acvariului la lipire cu silicon?



tot interiorul acvariului este din fibra de sticla, pal mai este doar pe exterior.Voi folosi silicon pentru lipirea geamului,defapt siliconul va face de ganitura ,intarituri te referi la tiranti ? daca da ,este poza la pag.1 in care se vad tiranti destul de generosi


image


stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
niq
Junior member

Joined: 30/10/2010 13:56:31
Messages: 15
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acuma, scuza-mi naivitatea sau nestiinta, dar... de ce nu l-ai facut integral din sticla ? e vreun avantaj la toata chestia cu MDF-ul inafara de... sa zicem, rezistenta ?
ma gandesc ca pretul ar fi fost mai mic daca ar fi fost integral din sticla. sau ma insel ?
trebuie totusi sa recunosc ca e foarte ingenioasa ideea, si cel putin pentru mine, e prima oara cand vad asa ceva, tocmai de asta si intreb.
si acuma.... daca tot am inceput sa debitez prostii, sa mai zic una: mie mi s-ar fi parut mai... nu stiu cum... daca ai fi facut aceeasi schema, doar ca peretii aia de lemn, in loc sa-i dai cu fibra de sticla si cu ce l-ai mai dat, sa-i faci tot din sticla, eventual mai subtire.
adica sa fie ceva de genul... un acvariu clasic, imbracat in MDF.
oricum, toata stima pentru acest proiect si multa bafta !
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

niq wrote:acuma, scuza-mi naivitatea sau nestiinta, dar... de ce nu l-ai facut integral din sticla ? e vreun avantaj la toata chestia cu MDF-ul inafara de... sa zicem, rezistenta ?
ma gandesc ca pretul ar fi fost mai mic daca ar fi fost integral din sticla. sau ma insel ?
trebuie totusi sa recunosc ca e foarte ingenioasa ideea, si cel putin pentru mine, e prima oara cand vad asa ceva, tocmai de asta si intreb.
si acuma.... daca tot am inceput sa debitez prostii, sa mai zic una: mie mi s-ar fi parut mai... nu stiu cum... daca ai fi facut aceeasi schema, doar ca peretii aia de lemn, in loc sa-i dai cu fibra de sticla si cu ce l-ai mai dat, sa-i faci tot din sticla, eventual mai subtire.
adica sa fie ceva de genul... un acvariu clasic, imbracat in MDF.
oricum, toata stima pentru acest proiect si multa bafta !


un acvariu din sticla de marimea asta ia gindestete cit ar fii cintarit ,facut din pal am reusit sa_l "manevrez" sucesc, pe toate partile de unul singur,unul din sticla nu cred ca il ridici in 2 persoane,partea economica a jucat un alt rol foarte important,aici la mine geamul de 300 x55 ma costa 80€,deci 240€ +lateralele care mar fi costat alti 60€ +/-,mai adaugi si siliconul ajungi lejer la 350€ unde mai pui si faptul ca trebuie sa fii axpert pentru a lipi un acvariu de marimea asta,eu cu 100€ de materiale + 80€ geamul mi_am terminat acvariul (aproape) ,acum eu nu stiu ce preturi aveti voi in tara....,daca as fii pus sticla mai subtire la interior ,sincer mi_ar fii fost frica sa_l umplu cu bolovani .....si geamul subtire costa oricum mai mult de cit am dat eu pe rasini si toate celelalte ......


P.s Iti multumesc pentru aprecieri

stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
niq
Junior member

Joined: 30/10/2010 13:56:31
Messages: 15
Location: Bucuresti
IP:
Offline

acum am inteles ! astept sa il termini si sa ne spui ce avantaje si dezavantaje mai gasesti pe drum. pana una-alta, mi-ai dat si mie de gandit, ca am un spatiu intre niste pereti pe care mi-ar fi muuult mai simplu sa-l astup cu MDF si sa-i pun doar un geam in fata. ar fi ceva de genul.. acvariu "incastrat intre pereti"
plus ca se poate adapta mult mai usor si capacul, si poate fi chiar din aceeasi bucata cu dulapul de dedesupt... ar fi o singura piesa. lipit de pereti, sta si mai rece apa vara, iarna nu-i problema, ca incalzitoarele sunt mai ieftine decat chiller-ele.
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Poti sa dai o poza mai buna la cum vrei sa faci imbinarea sticla MDF?
Ca nu prea am inteles.

Cochetez si eu cu ideea de a face si eu un astfel de acvariu, un pic mai mare

P.S: pacat ca nu l-ai facut mai lat. 55cm nu-ti da nici o statifactie..... unu acvariu de 80cm latime cu-n decor pe masura (DIY) ar fi fost PERFECT

This message was edited 2 times. Last update was at 05/11/2010 12:11:10


Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

orio wrote:Poti sa dai o poza mai buna la cum vrei sa faci imbinarea sticla MDF?
Ca nu prea am inteles.

Cochetez si eu cu ideea de a face si eu un astfel de acvariu, un pic mai mare

P.S: pacat ca nu l-ai facut mai lat. 55cm nu-ti da nici o statifactie..... unu acvariu de 80cm latime cu-n decor pe masura (DIY) ar fi fost PERFECT


Daca mai astepti o saptamina pina imi ajunge geamul o sa pun poze si detali ,intre timp o sa_ti atasez un desen ca sa intelegi mai bine...partea cu marimea ....satisfactii i_ti da si un acvariu de 30 cm latime....,cum am mai spus marimea acvariului o faci in functie de spatiul care il ai,degeaba am un acvariu de 80-90cm latime daca nu se incadreaza bine in ambient ... ,un acvariu perfect ar fi 5m x5m x2.80m (adica exact cit sufrageria) atunci da ...poti spune ca ai satisfactii



image


image


image



sper sa te fi lamurit in privinta geamului...




P.S un acvariu de 80 cm latime sint sigur ca e perfect.......pentru tine, dar nu si pentru mine

stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare si spor la proiect. Intrebare: conform cu ultima schita, geamul pare ca sta lipit "in aer", adica nu atinge fundul. Asa o sa faci?

P.S. Fiecare cu latimea lui
P.S.2 La inceput ma cam uitam ciudat la ideea unui acvariu de lemn... dar ce ai facut pana acum este foarte tare

This message was edited 2 times. Last update was at 05/11/2010 23:22:56


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
dan_dan
Junior member
[Avatar]
Joined: 27/09/2010 20:55:11
Messages: 72
Location: Italia
IP:
Offline

bobesku wrote:Salutare si spor la proiect. Intrebare: conform cu ultima schita, geamul pare ca sta lipit "in aer", adica nu atinge fundul. Asa o sa faci?

P.S. Fiecare cu latimea lui
P.S.2 La inceput ma cam uitam ciudat la ideea unui acvariu de lemn... dar ce ai facut pana acum este foarte tare



Corect, nu atinge fundul ,pentru ca la imbinaturi am facut un "cordon" de rasina ,deci unghiul de 90° care trebuia sa fie intre cornice si fundul acvariului nu mai este ,dar oricum nu are de ce sa "cada" geamul deoarece cornicea este de 3cm si cea de sus de 10 cm ,deci silicon foarte mult ,siliconul va fi pus in abondanta (cred ca asa se zice) in asa fel incit sa "de_a pe afara " il intinzi frumos cu degetul inmuiat ( ) cu saliva sau mai elegant cu apa si sapun cu ph_ul neutru ,in asa fel incit sa astupi spatiul dintre fundul acvariului si geam (geamul va fi mai scurt de 0,5 -1 cm)

Ma bucur ca iti place,da stiu ca multi sint inca neincrezatori in acest sistem de a face un acvariu,dar nu e ca l-am inventat eu,m-am inspirat si eu de la altii,normal ... am modificat unde am crezut eu de cuviinta




image

asa poate se intelege mai bine dece geamul nu atinge fundul acvariului....


This message was edited 1 time. Last update was at 06/11/2010 00:32:01


stiu ca sint agramat ,treceti cu vederea daca se poate ><((((º>
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Google SketchUp face minuni .
Nu ma grabesc nicaieri, asteptam pozele cu sticla si alte detalii ca un mar copt.
Eu nu sunt sceptic cu privire la folosirea lemnului in acvariu. Am vazut acvariu de 2000L din lemn. Eu ma gandesc ca daca vreau sa realizez acvariul urmator de L250xl90x65h as da o avere pe sticla. Tind sa il fac ori din lemn ori din beton.

Spor la treaba

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com