[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Msuli Point  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Da, imi plac acei msuli. Si caeruleusii. Si firefish. Si socolofi. Si saulosi. Si sunt doar 160l!...Hmm. Trebuie facut ceva.



Asadar START proiect 200(L)x70(l)x60(h)(yeaah baby).
Geam 15mm, fund dublu 12+15mm

Din trecut
[Email]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

misto dimensiuni!
spor la treaba, te asteptam cu poze sa vedem evolutia bazinului

Don't force it ... Get a larger hammer.
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Ioi...baga gaz pe foc !!! Da' msuli vezi ca are 3 varietati si-ti va fi taaaare greu!
Felicitari !

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Inca unul ... Si uite asa, incet, incet se termina era plantatelor si incepe era pietroaielor

Zi-ne mai multe detalii, gen filtrare, lumina, decor, etc

Spor la treaba si ai grija la lift, daca stai la bloc, ca nu o sa iti incapa anumite chestii in el.



Biotop Malawi || Biotop Amazon
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Iti urez mult success la proiectul asta! Am vazut niste acvarii plantate de vis in galeria ta. O sa te cam plictisesti de africani, nu tu CO2, nu tu fertilizare si scheme, fara foarfeci... Si cu alge
Oricum ar fi iti doresc spor la treaba.

PS Sper sa te apuci si sa termini cat mai repede, poate mai apuc sa ma inspir si eu inainte sa incep propriul proiect malawian

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

welcome to the club !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
asteptam povesti despre stadiul proiectului, si neaparat poze
pesticu
Member
[Avatar]

Joined: 10/06/2010 00:46:07
Messages: 114
Location: Bucuresti-Berceni
IP:
Offline

bobesku wrote:Iti urez mult success la proiectul asta! Am vazut niste acvarii plantate de vis in galeria ta. O sa te cam plictisesti de africani, nu tu CO2, nu tu fertilizare si scheme, fara foarfeci... Si cu alge
Oricum ar fi iti doresc spor la treaba.

PS Sper sa te apuci si sa termini cat mai repede, poate mai apuc sa ma inspir si eu inainte sa incep propriul proiect malawian


boby, io zic ca nu e bine...............ai ramas tot la stadiu de proiect ?....hai, fa ceva
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Multumesc pentru incurajari. E un mare succes pe frontul muncii de lamurire al sotiei . Insuratii stiu ei despre ce e vorba...

pomi wrote:Inca unul ... Si uite asa, incet, incet se termina era plantatelor si incepe era pietroaielor


Dupa multi ani de plantate am zis sa mai incerc si altceva . Dar era pietroaielor poate coexista bine mersi cu cea a plantatelor. Si de aceea pastrez 160l cu glosso si staurogyne si vreo 70 de neoni(care au ramas prima mea iubire ). Stiu, mai potrivit ar fi un biotop ca al tau pomi, de Amazon(Apropos, felicitari pentru el dar si pentru celelalte), dar imi coloreaza putin bucataria si asta e bine

Sa revenim. Nu sunt sigur ca va avea decor in spate. Designerul casei prefera fara, cel putin deocamdata, mie singurul care imi place e Pangea Rocky IV, cam scumpulet si parca cam greu de procurat(aveti careva de pe la noi, de la care shop online?).
Va avea capac de culoarea mobilei(frasin - ikea) care va contine 6 randuri x 2x39w(plantatul pulseaza in vene ). In caz ca ma intorc peste cativa ani la plantate. Bineinteles pt africani voi aprinde mai putine.
Dar ce spectru? Aquaglo? Sfaturi pls.
Filtre. Unul sigur va fi Eheim 2080(magazine pls?). Pt al doilea lumea zice Fluval FX5 ca are debitul mai mare. In reviewuri dupa cativa ani 5 din 6 filtre FX5 cedasera...Ar merge 2 x2080? (N-am bani inca de ele, dar poate il mai tin gol vreo 2 luni pana se mai strang - yoga tantrica nu?). Folositi va rog topicul asta sa va dati cu parerea despre filtre si medii de filtrare poate aveti concluzii mai noi, a mai trecut vreme peste discutiile anterioare.

This message was edited 3 times. Last update was at 09/03/2011 07:15:59


Din trecut
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Sa zic si eu cateva sfaturi:
1. la dimensiunile astea eu as merge pe un open top, c-o lampa misto deasupra. Un capac, la dimensiunile acelea, indiferent din ce-l faci, iese extrem de greoi si greu de manipulat. Bineinteles, un astfel de open top necesita un dezumidificator pentru ce evaporeaza destul de multa apa intr-o zi. Din experienta, pierzi cam 4-5 litri, in functie de temperatura incaperii.
2. musai, straduieste-te, amenajeaza cumva, ca nu vei regreta, o instalatie de schimb de apa la picatura. Altfel, vei fi robul galetilor.
3. filtrare: cu cat mai multa, cu atat mai bine! Merg si doua eheim 2080, si un FX 5 plus un 2080. Eu sunt adeptul pastrarii mediilor originale. Daca mergi pe Eheim, ptr aerarea acvariului, fa-ti rost de un astfel de difuzor: http://www.swelluk.com/aquarium/pipework-fittings-1528/eheim-pipework-1529/eheim-16-22mm-power-diffuser-267583.html
4.pentru efectul benefic asupra acvariului, dar si cel de placebo asupra proprietarului, obligatoriu lampa UV....una mare, de 36 w.
5. un acvariu cu africani, fara decor pe spate poate fi foarte util, daca ne gandim la spatiu, la usurinta prinderii pestilor in caz de necaz....dar, arata ca o nunta fara lautari. Normal, Pangeea, Rockzoid, Aquaterra raman cele mai jinduite decoruri, dar, cum spuneai, sunt extrem de greu de procurat si cu-n pret aproape prohibitiv. Eu am mers pe o varianta intermediara...decor Malawi 200, luat de pe aquadeco.eu . Am iesit la 900 lei cu el, arata bine, dar m-am uitat azi pe site-ul lor si am vazut ca a disparut modelul acesta din oferta lor.
6. lumina....Aqua glo pentru culori, sau JBL SOLAR MARIN DAY ULTRA pentru algele verzi, 2 x 80 w.
7. musai 1-2 pompe de valuri pentru creearea de curenti in bazin. Mie-mi plac Hydor Koralia.

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
ozi
Senior member
[Avatar]

Joined: 20/03/2005 13:42:17
Messages: 523
Location: Toronto
IP:
Offline

Eheim este superior lui Fluval atat la filtrare cat si durabilitate.
La africanii mei am o canistra eheim clasic, cu burete pe input si cu medii pentru filtrare biologica. In felul asta nu trebuie curata decat din an in pasti . Si apoi sunt 2 filtre pentru mechanica/chimica/bio (un Penguin 400 Bio-wheels si un Fluval U2 intern), pe care le curat de 1-2 ori pe luna.
Si eu recomand Koralia, pompa tare misto la pret decent
La lumina si PowerGlo e bun. Eu sunt multumit.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/03/2011 10:45:39


fuga prin porumb face porcul mai mistret
[Email] [Yahoo!]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

Voi de unde v-ati luat Eheim-urile? Cam cat e transportul? Ca poate merita sa-l iau de la noi. Vad ca media nu sunt incluse.
calin_gherman wrote:Eu sunt adeptul pastrarii mediilor originale.

Adica asta? Eheim filter media
Oare 2xE2080 imi asigura si destula filtrare mecanica daca pastrez 'mediile originale'? Ce stiti de Eheim ecco?
Un link pt un bun dezumidificator?
Multumesc de ajutor

Din trecut
[Email]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

Acum, cea mai buna oferta la filtrele Eheim sunt in Germania....un 2075 il poti lua chiar la 150 euro, cu medii incluse. Cu 3 din astea te-ai scos. ( http://cgi.ebay.de/Eheim-2075-professionel-3-600-inkl-Filtermaterial_W0QQitemZ390198930280QQcategoryZ77647QQcmdZViewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DDLSL%252BSIC%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BFICS%252BUFI%252BDDSIC%26otn%3D8%26pmod%3D220609359440%252B220609359440%26po%3D%26ps%3D63%26clkid%3D7613181640921581099 ) Problema e ca au Versand doar ptr Germania si Austria... Dar 3 din alea fac cat doua 2080, poate chiar mai ieftin.
De la noi, poti lua 2080 cu circa 1200 bucata, nou, dar pe firma, direct de la profipet. Altfel, daca-l iei din Zoomania, platesti in plus circa 20 % si ajungi cu el pe la 1400 lei....si fara setul de medii.
Acela e setul de medii ptr 2080.
Oricate filtre externe ai pune, pentru partea mecanica iti trebuie o pompa Koralia, sau doua, care sa "mature" fundul bazinului, trimitand mizeria catre sorburile externelor, sau 1-2 interne puternice, de genul Eheim 2252...da, stiu,,,costurile par a creste vertiginos, dar si bazinul gandit de tine este maricel.
http://www.dezumidificare.ro/

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

calin_gherman wrote:
2. musai, straduieste-te, amenajeaza cumva, ca nu vei regreta, o instalatie de schimb de apa la picatura. Altfel, vei fi robul galetilor.

Acvariul va fi pe peretele opus bucatariei, unde e cea mai apropiata chiuveta. Un traseu prea lung si prea vizibil pt o instalatie la picatura.
Ma gandesc la o pompa de schimbat apa. Are cineva asa ceva?
http://www.swelluk.com/aquarium/pumps-and-powerheads-33/water-pumps-206/eheim-universal-pumps-292.html
Sau alt model mai potrivit...

Din trecut
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare, si eu ma gandeam sa-mi fac schimb la picatura dar nu mai sunt atat de sigur acum. Plus ca trebuie sa investesc si mai mult timp si bani (modificare la instalatiile din baie, gaura perete zugraveala etc). Poate ulterior.
Oricum ar fi, momentan am doua pompe in bazinul mic si am facut un test cu cea de la JBL de 1100 l/h. Daca adaptez si un tub si am grija sa nu scot nisip merge unsa. Scoate aprox 100 litri in 5 minute.
Deci singura problema e sa nu agati nisip pentru ca daca ajunge nisip in rotor nu stiu cat de ok este
Eu o sa fac asa: o sa scot rahateii si o mica parte din nisip la galeata ca sa-mi mentin fizicul . Si in timpul asta fac restul de schimb al apei lasand in lateral pompa sa scoata de nebuna apa direct in cada. Astfel fac un schimb de apa in 15-20 minute la un acvariu de 500 de litri.

Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

cum schimb eu apa: un furtun lung de vreo 8m, un capat bagat in acvariu (care este pe hol), celalalt capat legat la un robinet in baie, dau drumu la apa, pana vad ca nu mai ies bule de aer in acvariu (adica se amorseaza), decuplez capatul de la robinet si il bag intr-o galeata care sta in cada. Apoi ma duc si sifonez, rahatei si nisip fara nici o grija, nisipul ramane pe fundul galetii, apa se revarsa in cada, dupa ce termin, clatesc bine nisipul din galeata si il pun la loc, leg furtunul la reteaua de apa si completez apa scoasa. De obicei schimb cam 170-200L in 20min. Cu spalatul filtrelor interne maxim 40 de minute (binenteles le spal cu apa din acvariu).

Don't force it ... Get a larger hammer.
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Mihai, exact la fel faceam si eu (amorsez furtunul, scot in galeata din cada etc). Numai ca apa curgea prea lent, desi la mine sunt mai putin de 8 metri de furtun, si nu avea putere sa aspire ca lumea.
Asa ca scot rahatii la galeata momentan, imi permit la cei 60 de litri care ii scot. Cand acvariul va fi mai mare voi folosi si o pompa in paralel cum am spus mai sus.

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2011 18:06:47


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

La mine sufrageria, unde va fi acvariul, e la 15+ m de baie . Nu-mi ramane decat solutia cu pompa. Nu-mi dau seama insa cat de mult conteaza traseul prelungit la calculul valorii debitului pompei. Mai ales ca furtunul va face un U(fiind lung va atarna pe jos).

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2011 18:12:40


Din trecut
[Email]
bobesku
Senior member
[Avatar]

Joined: 17/05/2010 17:13:22
Messages: 953
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai mai rau decat sa lasi sa curga liber apa, daca o curge... nu poate fi. Eventual folosesti o pompa de putere mai mare. Resun 2500, ieftin si bun.
Oricum ar fi fara pompa esti mancat Spor si sa ne tii la curent cu toate cele.

LE Eventual aranjezi in weekend program cu publicul sa-ti vedem acvariile si in loc sa platim biletul caram la galeata 5-6 indivizi. Poate fi o solutie

This message was edited 1 time. Last update was at 10/03/2011 18:17:46


Ciclide Malawi | Regatul Bettanului | Dwarf Puffers | Mr Puffini | Paradise Kingdom | Black Betta Miraje
fishtecine
Member
[Avatar]

Joined: 19/08/2005 21:18:47
Messages: 298
Location: Bucuresti, Mall Vitan
IP:
Offline

bobesku wrote:sa ne tii la curent cu toate cele.


Luni vin geamurile...

Le-am scris celor de la Pangea, www.pangea.dk in legatura cu backgroundul lor Rock IV, singurul care imi place si mie si sotiei.
Si mai e un tip Tony in Anglia care trimite doar UK mainland, i-am scris si lui.


image

Slabe sperante dar mai stii?

Din trecut
[Email]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

oficial sunt bolnav ... e bestial decorul, pe langa el, niste pietroaie inchise la culoare cu un nisip deschis gen cuart o sa fie nebunie!

Don't force it ... Get a larger hammer.
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com