[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator si intrebari stupide despre plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Ce nu am inteles eu este fix asta:
am 2 bule pe secunda la 3 bari

Cum adica la 3 bari?

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Aaa... Acum am inteles ce nu ai inteles tu!
Eu folosesc un drosel pneumatic de cale, care are rolul de a regla debitul pastrand presiunea constanta. Din pacate, el functioneaza liniar de la 2-3 bari in sus. Folosesc un reactor Tornado pe care l-am modificat si acum CO2 intra printr-un difuzor de la Reef si nu prin intrarea lui de CO2. Si in felul asta am 3 bari si la intrare si la iesire Si o cantitate foarte mare de CO2 dizolvata. Ideea am preluat-o de la Tom Barr.

DIY addicted
Valea Plangerii
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Oameni buni, in primul rand sa va zic La Multi Ani pentru anu ce vine si sa fiti sanatosi sa va cresteti plantele/pestii cum puteti mai bine.

Acum, ce vorbiti voi aici este pt mine prea complicat. Am inteles ca la o bula-doua pe secunda cat baga chestia asta a mea, e ok sa o las peste noapte. Plantele nu perleaza DAR am observat ca unele elimina niste bule mici mici (care cred/sper ca sunt O2) asa ca, sper ca sunt pe drumul cel bun.

Multumesc pt sfaturile voastre, continuam la anu'

Pace!

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Imi cer scuze ca poluam topicul colegului alexandruv, dar mi se pare o discutie utila cu privire la mecanismul de adaos de CO2 intr-un acvariu. Acel drosel pneumatic nu este altceva decat un robinet de reglaj fin, care regleaza liniar debitul (sau volumul in l/min) in cazul unei presiuni de intrare constante (upstream pressure). Presiunea de iesire din acest drosel este egala cu presiunea mediului in care se afla out-ul din respectivul dispozitiv. De asemenea, aceasta din urma influienteaza si debitul, adica daca upstream pressure este de 0.5 MPa iar presiunea de la iesire este de 0,7 Mpa, nu vom avea nicio iesire de gaz. Singurul obstacol in calea CO2 de aici incolo este inaltimea coloanei de apa de deasupra furtunului pe unde intra bioxidul in reactor. In cazul nostru aceasta presiune este neglijabila. Cantitatea foarte mare de CO2 dizolvata se datoreaza metodei de dizolvare (difuzor intr-un reactor) si nicidecum presiunii de iesire a bioxidului, care e aceeasi la orice sistem de CO2.
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

brawn wrote:Singurul obstacol in calea CO2 de aici incolo este inaltimea coloanei de apa de deasupra furtunului pe unde intra bioxidul in reactor.
Nu uita si de rezistenta opusa de difuzoarele ceramice. In rest sunt total de acord cu tine.

Si ca sa incheiem offtopicul si sa nu il mai plictisim cu detalii tehnice, va urez si eu LA MULTI ANI SI CAT MAI MULTE PROMISIUNI INDEPLINITE!
Apa limpede si pesti sanatosi!
PS: Daca nu ai bule fine de CO2 care bantuie prin acvariu, atunci sunt bule de oxigen alea

DIY addicted
Valea Plangerii
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Chestia cu bulele e ca am pe marginea acvariului bule care...stau. Alea sunt bule de O2 sau de CO2?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Plantele nu perleaza DAR am observat ca unele elimina niste bule mici mici (care cred/sper ca sunt O2) asa ca, sper ca sunt pe drumul cel bun.

Ba perleaza!!!
Chestia cu bulele e ca am pe marginea acvariului bule care...stau. Alea sunt bule de O2 sau de CO2?

Stau in picioare sau asezate? Daca nu ai aerare in bazin, este oxigenul produs de plante ca urmare a fotosintezei. "Stau" din cauza tensiunii superficiale a apei (asa cred, da' nu sunt sigur din cauza ca se apropie revelionul )
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Yee! Ma bucur ca perleaza As vrea sa ajung la performanta sa vad bule mari iesind de pe plante

Nu am aerare in bazin, asa ca, conform spuselor tale brawn, sunt de O2. Uraa inca o data

Multumesc!

p.s. am mutat planta din fata in spate. Maine sper sa va arat poze

This message was edited 1 time. Last update was at 02/01/2010 22:48:52


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Salutare!

Ma gandesc sa schimb cate ceva in acvariu si am nevoie de sfaturile voastre. Ma refer la plante.

In prezent am Hetheranthera in spate si e ... destula Voi taia din ea, incerc sa fac o tufa. Acum sunt 4 fire plantate in spate care s-au intins peste tot.
Mai am Anubias vre-o 2 - unu iese din apa si infloeste mereu si celalalt e ok (intresant ca inca mai am 2 fire de staghorn algae pe el).
Microsorum pteropus o duce vine infipt in buturuga si nu vreau sa-i fac nimic inca.

Nou, am luat 3 fire de Ludwigia glandulosa ca sa mai schimb din monotonia verdelui din acvariu

HC-ul sigur nu are destula lumina ca se duce'n sus mereu.

As vrea sa pun in fata printre HC niste Pogostemon helferi. Ce ziceti, ar fi ok?

Ce altceva care sa arate frumos as putea pune in spate? Vreau ceva care sa se faca tufa daca se poate.

Ce se intampla daca tai din Hetheranthera si ii las radacinile in apa? Daca le scot tulbur destul apa. Stiu ca pot putrezi. Cat de rau este asta?

Astept sugestii.
Multumesc!

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Pai nu pui o poza recenta cu acvariul? Sa ne dam cu parerea cu layout-ul in fata?

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Scuze, sunt la munca si cand ajung acasa sunt luminile stinse
Arata ca in poza atasata aici, cu precizarile ca planta din dreapta fatza a disparut si a fost inlocuita cu un "pui" de ludwigia (3 cm max), in spate e mult mai multa hetheranthera pe care vreau sa o tai.

In rest, exact la fel.
[Thumb - acvariu1x.jpg]


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
Dolly
Dust in the wind
[Avatar]

Joined: 06/07/2004 10:53:13
Messages: 4562
Location: Bucuresti
IP:
Offline

alexandruv wrote:
As vrea sa pun in fata printre HC niste Pogostemon helferi. Ce ziceti, ar fi ok?

Sau poate niste Echinodorus tenellus.

alexandruv wrote: Ce altceva care sa arate frumos as putea pune in spate? Vreau ceva care sa se faca tufa daca se poate.

Uite aici citeva idei - Java Fern, Vallisneria, Najas Grass, Ludwigia, Bacopa, Hygrophila difformis, Rotala, Echinodorus „Rubin”, Echinodorus Uruguayensis. :-) La Ludwigia am vazut ca te-ai gindit deja.
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Scuze, sunt la munca si cand ajung acasa sunt luminile stinse

Pai si cum te mai bucuri de el? De ce nu schimbi orele de luminare putin?

Pentru tufa: Hemianthus Micranthemoides, Didiplis Diandra si altele. Cu mentiunea ca astea doua precizate fac tufa "by default" (cel putin la mine) Didiplis-ul inschimb cam are nevoie de aditie de CO2 si se preteaza la acvarii putin mai mari.

Pogostemon-ul este frumos, merge. Dar ai putea sa-i dai o zona mai mare, undeva in partea stanga de exemplu. Totusi... ma gandesc sa nu aglomerezi acvariul cu prea multe specii de plante.

Ce se intampla daca tai din Hetheranthera si ii las radacinile in apa? Daca le scot tulbur destul apa. Stiu ca pot putrezi. Cat de rau este asta?

Exact intrebarea asta mi-o puneam si eu acu ceva vreme. Nu se intampla nimic, este chiar recomandat. Radacinile vor ramane acolo si in timp vor putrezi. E ok.

This message was edited 1 time. Last update was at 06/01/2010 14:31:33


I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Multumesc @Dolly.
Echinodorus imi place, sa ma uit pe unde gasesc.

Pentru in spate am uitat sa zic ca am si niste Bacopa dar nu imi place - poate ca la mine nu creste bine: e inalta, iese usor din substrat, are frunze frumoase dar in a doua jjumatate a plantei de sus in jos.

Java fern (Microsorum pteropus) imi place mult. Dar cum trebuie sa o anncorez de ceva, nu am cum sa o pun in alte locuri decat unde e acum. O sa le cercetez pe celelalte si aleg ceva.

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@gengiskhan:
Ai dreptate, nu prea ma mai bucur de el. Plec de acasa la 6:30 si ajung pe la 4:30. Exact cand sting lumina Nu am priza programabila dar cred ca o sa-mi iau sa aprind lumina pe la 9 si sa o sting pe la 7.

Multumesc de sugestii pentru tufe. Studiez.

Super tare cu radacinile de Hetheranthera! Excelent, bag coasa numaidecat

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Salutare!

Mi-am cumparat 3 teste de apa: PH-GH-KH si pentru ca ne-am instalat acasa un sistem de R/O cu filtru de Reminelarizare pentru uz casnic similar cu asta, am testat apa din Acvariu vs R/O vs Robinet si rezultatele sunt astea:

Acvariu: PH: 7 KH: 8 GH: 9
R/O: PH: 9 KH: 4 GH: 3
Robinet: PH: 7 KH: 9 GH:13

De ce oare valoarea PH-ului apei de R/O este asa mare? Eu speram sa pot folosi apa asta in acvariu sa nu mai trebuiasca sa las la statut apa de la robinet...si cum am filtru de remineralizare speram sa nu trebuiasca nici sa folosesc saruri specifice pentru marirea GH,KH.

Ce ma sfatuiti sa fac? Eu as fi vrut un PH sub 7. Ce valori ale GH,KH ar fi optime unui ph de 6.8 de ex?
Mentionez ca bomba de la nutrafin merge non stop la cam 1 bula/sec.

Multumesc!

This message was edited 1 time. Last update was at 13/01/2010 20:42:43


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

si cum am filtru de remineralizare

Eu cred ca fix asta e problema.

Apa de osmoza se foloseste in combinatie cu apa de la robinet pentru a ajunge la un KH target.

Direct din osmozor ar trebui sa-ti iasa cu KH 0 si pH 7 - teoretic. Remineralizarea s-ar putea sa-ti creasca duritatea, dar odata cu duritatea sa-ti creasca si pH-ul. Are o oarecare logica.

Ce ma sfatuiti sa fac? Eu as fi vrut un PH sub 7. Ce valori ale GH,KH ar fi optime unui ph de 6.8 de ex?

Eu te sfatuiesc sa nu mai folosesti filtru de reminalizare si sa combini apa de osmoza cu apa de robinet.
Nu stiu daca exista valori optime pentru GH si KH. Mai ales GH-ul. Asta poate sa fie destul de mare. KH-ul recomandat de majoritatea e undeva intre 3 si 4. Valoarea asta iti da un buffer destul de ok pentru variatiile pH-ului.
Deci as recomanda un KH cam in zona asta si pH-ul... il scazi dupa aia din aditia de CO2 si-l duci la ce valoare vrei tu. La KH 3 - 4 poti sa-l scazi si pe la 6.5...

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Multumesc @gengiskhan pentru raspuns.

Eu te sfatuiesc sa nu mai folosesti filtru de reminalizare

Nu am cum, pentru ca e conectat la celelalte

Ce pot sa fac, este sa folosesc apa de la R/O in care sa pun solutii de scadere a PH-ului inainte sa o bag in acvariu. Din moment ce HK=4 si GH=3 nu-mi mai ramane decat sa scad PH.
Mai trebuie sa completez cu solutii de gen asta?


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com