[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator si intrebari stupide despre plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Ah, nu multumesc. Nu am timp de TV. ma scuzi, promit sa nu te mai botez!

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Salutare!

Asa cum am promis mai demult, am mai pus plante. Mai am de primit 2 x heteranthera zosterifolia si niste HC (pentru care am mari emotii)

Pozele sunt atasate. Astept comentarii (negative sunt binevenite )

p.s. ignorati va rog lemnul ala din centru-stanga, singurul lui scop deocamdata este sa tina ramura principala scufundata...inca pluteste (
[Thumb - IMG_0270.jpg]

[Thumb - IMG_0269.jpg]

[Thumb - IMG_0272.jpg]


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Pentru ca mai e putin si "vine mosu" - mi-am convins nevasta sa-mi faca un cadou "acvaristic".

Dar am nevoie de ajutorul vostru: vreau o instalatie de CO2 micuta, care sa arate bine sa nu ocupe mult loc (nu are importanta ca incarc/schimb butelia la fiecare 2-3 luni.)
Pt cei care nu stiu, am un acvariu de 40L, care sta in bucatarie si din motive de "estetica", consoarta vrea ceva mai frumos decat "bomba".

Am gasit CO2 Advanced System (ADA) si CO2 Profesional Kit (Aquatic Nature). Diferenta de pret este .. dubla - evident ADA este cu ~100% mai scumpa.

Merita investitia? De ce (inafara de firma este asa scumpa?) Voi ce ati alege si DE CE?

Multumesc,

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Amandoua bune si frumoase, dar e te faci cu buteliile? Au 80 de gr; chiar si la 40 de litri ai tai, tot nu cred ca te va tine mai mult de o saptamana-doua.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@Alber: ieri am terminat de citit postul tau de incepator de acum 1 an si ceva. Super tare!

Sa revin la butelie...numai 1-2 saptamani sa tina? La o bula pe minut? Ia sa vad daca se poate incarca butelca aia - ma indoiesc dar ma uit.

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

Iti recomand cprodusele de la Reef vezi aici: http://www.reef.ro/categorii?p_p_id=listProductsFromCategory_WAR_shopportlet&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=column-3&p_p_col_pos=1&p_p_col_count=2&_listProductsFromCategory_WAR_shopportlet__spage=/portlet_action/listProductsFromCategory/view%

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

alexandruv wrote:@Alber: ieri am terminat de citit postul tau de incepator de acum 1 an si ceva. Super tare!

Super tare esti tu, pentru ca ai reusit performanta
In locul tau sa fiu, as incerca sa-mi comand separat echipamentele de pe net. In felul acesta poti iesi mai ieftin si poate iti incape si o bucata de Ph controler in banii pe care ii dai pe un sistem complet. Mai greu ar fi de procurat butelia la bani putini. Dar cred ca si in Polonia se vand bauturi si bere la dozator, nu?

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@alber - sigur ca se gasesc dar, daca-ti aduci aminte de problema castelului de plastic vs. nevasta - o sa intelegi de ce o butelie de CO2 care sa arate asa este o problema pt mine ;)

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Ai si tu dreptatea ta.
Atunci orienteaza-te spre altceva, care sa aibe totusi butelie reincarcabila. Aveau si cei de la JBL, 500 de gr. reincarcabila.
Dar am si io o nedumerire; poate ar trebui sa tac. De ce nu iei tu un dulapior, ceva, o servanta, pe care sa pui acvariul unde doresti, dar nu in bucatarie. Si acolo, vei avea putin mai mult loc sa te desfasori.
Acolo ar merge si un filtru extern

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

Ba nu ai dreptate deloc!
De ce trebuie sa stea butelia langa acvariu? Nu ai un loc in casa, in care sa ascunzi butelia? La butelie pui doar reductorul, tragi un furtun pana la acvariu. Aici pui electrovalva, numaratorul de bule si supapa unisens. Si nu imi spune mie ca nu poti ascunde un furtun printr-o plinta.
Sau mai stii cum sunt plintele prin Warsaw?

PS: Eu am un furtun pneumatic cu diametrul exterior de 6mm si vreo 2-3 metri si face fata la debit. La tine nu se pune problema de scaderi de debit la 1bps.

DIY addicted
Valea Plangerii
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Sa o iau pe rand:

@Alber: deocamdata stam intr-o garsoniera si, avand un bebe de 1 an imediat - 80% din casa e ocupata cu de-ale lui. M-am gandit la o varianta asta, dar pt moment nu se poate . Si da, un filtru extern ar merge ca asta arata ca pixu in bazin...

@tropikana: nu, nu am loc unde sa ascund butelia. Ca sa nu mai vorbesc de furtun, asa cum arata garsoniera mea acum, nu-mi permite asemenea improvizatii. Oricum, chiar de s-ar putea, asta implica discutii nenumarate de care n-m chef - ar trebui sa stii foarte bine ce inseamna hotararea femeiasca (nick-ul imi zice ca esti de sex feminin...) Sa fiu sincer habar nu am ce e aia o "plinta"!

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline


Tu ai vazut o femeie care sa stie ce e aia plinta si cum se poate ascunde un furtun dupa ea? Eu nu... Da stiu ce e hotararea femeiasca, ma lovesc de 8 ani de asa ceva. Din fericire pentru mine se straduieste sa imi accepte hobby-ul. De parca ar avea de ales...
Plinta e un element decorativ care, in cazul tau, este pus pe parchet langa perete si care ascunde latura libera a parchetului. Intre parchet, perete si plinta, de obicei, ramane un spatiu in care poti ascunde un cablu, un furtun sau mai stiu eu ce.

DIY addicted
Valea Plangerii
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

or mai fi si din alea. dupa cum vezi, sunt si barbati care nu stiu ce e aia plinta Multumesc de lamurire ;)

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

@alexandruv Am avut in posesie si am folosit kit-ul de CO2 despre care vorbesti de la Aquatic Nature. Eu l-am folosit la un acvariu de 200 de litri...
Kitul respectiv este ... foarte ok, cu o singura precizare: nu am folosit difuzorul inclus, ci un reactor extern. Nu stiu cat de bun este acel difuzor.

Acum despre butelie. O butelie de-aia mica de 80 de grame (cred ca acum sunt de 90 de grame - cel putin rezervele) pe mine ma tinea cam o saptamana, intre 7 si 8 zile. Daca inchideam CO2-ul noaptea, m-ar fi tinut putin mai mult. Eu nu-l inchideam, doar reduceam numarul de bule.

Din pacate, nu prea am idee cat te-ar tine pe tine o butelie de-aia mica la acvariul de 40 de litri.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
pulitzer
Junior member
[Avatar]

Joined: 18/02/2009 20:47:11
Messages: 97
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

tropikana wrote:Ba nu ai dreptate deloc!
De ce trebuie sa stea butelia langa acvariu? Nu ai un loc in casa, in care sa ascunzi butelia? La butelie pui doar reductorul, tragi un furtun pana la acvariu. Aici pui electrovalva, numaratorul de bule si supapa unisens. Si nu imi spune mie ca nu poti ascunde un furtun printr-o plinta.
Sau mai stii cum sunt plintele prin Warsaw?

PS: Eu am un furtun pneumatic cu diametrul exterior de 6mm si vreo 2-3 metri si face fata la debit. La tine nu se pune problema de scaderi de debit la 1bps.


eu am 10m de furtun de la butelie care e la parter pana la etaj unde e acvariu si nu are nici o problema la 1-2 bps.... asa ca ramane o prbl. spatiul...
succes

acvariu .... in constructie....
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

gengiskhan :
Eu l-am folosit la un acvariu de 200 de litri...
Kitul respectiv este ... foarte ok, cu o singura precizare: nu am folosit difuzorul inclus, ci un reactor extern. Nu stiu cat de bun este acel difuzor.

Acum despre butelie. O butelie de-aia mica de 80 de grame (cred ca acum sunt de 90 de grame - cel putin rezervele) pe mine ma tinea cam o saptamana, intre 7 si 8 zile.


Multam fain! Pai daca acvariul tau era de 5 ori mai mare decat al meu...se poate spune ca pe mine ma poate tine de 5 ori mai mult? Deci in jur de o luna? Daca e asa, imi convine.

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
tropikana
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 10/08/2008 20:58:16
Messages: 314
Location: Bucuresti - Giurgiului
IP:
Offline

alexandruv wrote:Pai daca acvariul tau era de 5 ori mai mare decat al meu...se poate spune ca pe mine ma poate tine de 5 ori mai mult? Deci in jur de o luna? Daca e asa, imi convine.

Consumul de CO2 nu este liniar cu volumul acvariului. Depinde de foarte multi factori. Cel mai important e gradul de agitare al apei: pompele de aer, valurile prea agitate la siprafata apei elimina CO2. Apoi mai este si cantitatea de plante: mai multe plante absorb mai mult CO2, plantele cu crestere rapida consuma mai mult Co2 decat cele cu crestere lenta.
Sa iti mai zic si de randamentul reactorulul de CO2? Lasa, data viitoare...

DIY addicted
Valea Plangerii
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Tropikana, tu tii neaparat sa nu-mi iau butelca din asta mica, asa e?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
gengiskhan
Moderator
[Avatar]

Joined: 22/02/2008 20:43:44
Messages: 1509
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Exact asta vroiam sa spun si eu prin faptul ca nu stiu cat ar tine la tine. Nu e regula de trei simpla, pot fi mai multi factori care influenteaza uptake-ul de CO2.

I can't brain today ... I have the dumbs.
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Bine domnilor! Am inteles ce si cum. Ok, voi analiza problema.

In alta ordine de idei: am plantat cateva plante noi - stiu ca dureaza 2-3 saptamani pana se obisnuiesc cu noul loc, dar daca in timpul asta dau semne ca ceva nu e ok ex: gaurele pe frunze, frunze transparente etc ... ce pot face? Astia de la JBL zic sa nu le dai fertilizanti in primele 3 saptamani pt ca oricum nu vor folosi. Am si Ferropol si Ferropol 24 si le-as da saracelor ... ce recomandati?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com