[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator si intrebari stupide despre plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Numa ca asta e luuung. Mie-mi trebe unu de 18".

Ziceai ca-mi povestesti despre cum sa pun neoane in capacul meu

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Bineinteles ca e lung. Tubul din poza e de 36W. Tu ai nevoie de unul de 15W. Uite un articol despre neoane: http://www.aquabase.org/articles/html.php3/liste-des-tubes-fluorescents=983.html. In legatura cu capacul: incearca sa muti tubul existent mai spre balast (in spate). Dupa parerea mea vei obtine suficient loc pentru al doilea tub fara sa obturezi usita de vizitare. Vezi ca vei avea nevoie de alt balast daca pui 2 tuburi.
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

alexandruv wrote:AQUA-GLO de 18"/46cm 15W

Aqua glo nu iti va "duce" plantele asa cum trebuie. Incearca Flora glo, daca gasesti, sau un Osram Fluora. Mai vezi si 865-965. Dela Osram sau Phillips. Cam astea ar fi mai bune. Desigur, mai sunt si altele, dar mai greu de gasit si mai scumpe.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

Cred ca am aceasi capac ca al tau, cel putin asa arata.
Eu am facut modificarile astfel: Am scos toata electronica din capac si asa mi-a ramas loc pentru 2 sau chiar 3 neoane. in capac intra doar firele pentru neoane 8 la numar de la cele 2 neoane. restul electronicii am pus sub acvariu in dulap.
Gaurile infiletate din interiorul capacului poti folosi pentru a pune un alt suport, eu am pus dintr-o placa de aluminiu reflectorizant, pe care am montat suportii de neoane, iar cablurile am trecut in spatiul intre placaj si capac. Acest suport totodata are si rolul unui reflector de lumina.
In acest capac cred ca ar incape si 3 neoane, eu am considerat ca 2 sunt suficiente...

Inca o recomandare: pentru a se putea detasa capacul cu totul, cele 6 fire de la neoane, la iesirea din capac am imbinat cu un conector cunoscut de la masini (cu 12 pinuri).
[Thumb - capac-interior.jpg]

[Thumb - CONECTOR.jpg]

This message was edited 1 time. Last update was at 26/04/2010 09:39:03


acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Esti super tare! Si esti si din Brasov. Daca eram acasa sigur te bateam la cap ca io sunt cam anti-technica...

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

SIncer, si eu sunt antitalent la tehnica, insa ce nu face omul pentru acvariul lui.
Nu mi-a iesit nici mie exact cum am gandit, multe batai de cap recalculari au fost, daca te ai intrebat ce sunt cu sarmele alea negre sub neoane, ei sunt acolo de siguranta, incat nu erau destul de rigizi suportii pentru neoane si mi-a fost frica sa nu se scapa in apa!

Daca nu gasesti placa de aluminiu poti folosi orice alt material, de ex. plexiglas, dupa care le acoperi frumos cu o folie argintie, cum am pus eu pe usita din capac.

Succese.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Chestia cu gasit placa de aluminiu/plexiglas si prins poate m-as descurca, dar sa conectez cablurile unde trebe si sa le bag in priza... mai bine o rog pe nevasta-mea )

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
fishyman
Membru de baza
[Avatar]
Joined: 31/08/2008 20:49:45
Messages: 406
Location: Brasov, Florilor
IP:
Offline

In cazul asta mai bine cumperi un alt acvariu. Eu personal cred, ca nu poate sa fie mai greu decat lipirea unor cabluri de comanda pentru blitzuri externe, sau inlocuirea unor becuri de studio. Sa stii ca in Romania se mai face din astea, nu doar se cumpara.

acvariul meu
[Email] [WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Cred ca e cazul sa ma apuc de studiat problema. Cumparatul altui acvariu e exclus din lipsa de spatiu. Merg maine la magazin sa vad ce si cum. Daca reusesc, postez poze. Daca stric capacu nu )

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Tocmai am venit de la PetShop si ... baietii au gata facut suportul pt neon, tot ce tre sa fac e sa-l prind cumva de capac. Probabil ca o sa-l gauresc in 4 locuri. O alta optiune e sa leg neonul no de cel vechi dar nu ma tenteaza.

Cand termin, pun poze.

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Se apropie ziua in care va trebui sa re-amenajez acvariul, sper ca in Week-end o sa am toate cele necasare. Am gasit si cum se face o BOMBA DE CO2, pt incepatorii ca mine uitati un LINK catre site (in engleza).

Am citit ca, datorita luminii mai puternice (voi avea 2x15w/45L=0.66 w/L deci nu e foarte puternica dar nici slaba nu e) s-ar putea sa am alge pana ce plantele incep sa manance din nutrienti. SAE nu cred ca o sa gasesc prea rapid, Otto nici atat dar creveti Amano gasesc. Dupa cum v-am spus am 45 de L si 11neoni, 2 platy, 2 molly, 1 ancistrus, 1 rasbora si 2 creveti amano.

Daca imi cumpar inca 10 creveti - sunt prea multi? Daca ar trebui sa renunt la niste pesti, la care?

Am avut la inceput 4 creveti amano si unu rosu. Acum mai am 2 amano - nu stiu de ce au murit (cred ca au murit cei 2 pt ca nu i-am vazut). Am citit pe aici ca neonii s-ar puttea sa manance creveti, dar prin alte forumuri zic ca nu...ce sa cred?

Plantele pe care le-am ales sunt: Hemianthus callitrichoides pt covor, Heteranthera zosterifolia sa ascund filtrul si incalzitorul si Mech Fissidens fontanus (Pheonix moss) sa pun pe o buturuga. Mai am niste ramasite de cabomba pe care le-am taiat si replantat dar in nisipul de acum nu cred ca se intampla mare branza cu ele, sper ca odata cu cel nou sa le mearga mai bine. Si inca 2 plantute mici care nu stiu cum se numesc dar nu le merge bine de loc. Au radacinile foarte subtiri si ies usor din pietris. Cu ala nou sper sa fie ok. Va pun o poza cu acvariul meu de acum, INAINTEA modificarilor drastice
[Thumb - micasiamarata.jpg]

[Thumb - acvariu17NOV09.jpg]


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Fa in asa fel incat sa mai bagi plante. Nu stiu cate si de care, dar de minim de 5-6 ori mai multe fata de cate ai acum. Esti in pericol de a da in alge. La ce ai tu acolo, algele vor aparea in cel mai scurt timp. Vezi daca poti gasi Ceratopteris, Elodeea sau orice alta planta cu crestere rapida. O Limnophilla sessiliflora, chestii de genul acesta. Crestere rapida si consumatoare de nutrienti din masa apei. Altfel nu scapi. Monteaza si al doi-lea tub, dar nu-l aprinde inca. Baga plante si neaparat CO2, chiar si de la bomba.
LE: si umple bazinul pana sus, se vede urat asa cum e acum.

This message was edited 1 time. Last update was at 17/11/2009 22:01:20


"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Da da, bag plante acum in we sper sa-mi vina ce am comandat. Acvariul il tin asa - urat - pana imi vin substratul si plantele.

Dupa ce totul e gata, promit ca-l umplu pana sus ;)


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Oameni buni, uitati ce am citit io acum despre cum pui substratul si cat trebe sa astepti.

[...]The soil has to settle down before flooding the tank. With this method we can avoid unnecessary algae blooms and water turbidity.
Keep the soil saturated for 1to2 month. Note! Do not flood the aquarium yet.
- cititi mai multe la el pe site.

In cazul meu asta e imposibil - am deja acvariul cu pesti in el...unde pun pestii timp de 1 luna?? Sa-mi cumpar alt acvariu e ... exclus.

Help?!?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Concentreaza-te asupra ce poti face in conditiile tale, adica ce ti-a spus colegul Alber. Pentru inceput (aprox. 1 luna) nu lasa lumina aprinsa mai mult de 8-9 ore, doar un tub. Uite schema de legare in serie a neoanelor:
image
Evident, este vorba de o bobina + 2 startere (sistemul clasic). Ai grija cand lucrezi la instalatia electrica! Spor la treaba!
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@brown: multam fain pentru schema. O sa incerc!

Cat despre CO2 am ales solutia lichida Fluorish Excel - pt acvariul meu de 40L sper sa dea rezultate.

Inca astept plantele

Mi-am luat un "lemn" de la petshop destul de interesant (rasucit etc) trebuie neaparat sa-l fierb, nu de alta dar nu incape in nici o oala

Multumesc!


ah, era sa uit: sunt intr-o mare dilema: sa iau incalzitor de substrat JBL sau nu? Am tot citit si parerile sunt ... impartine. Astept pe cineva sa ma convinga

Multumesc din nou

Alex

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Lumea iti spune sa faci bomba iar tu vii cu pastile si cu solutii... De ce??? Lasa cablul pentru urmatorul acvariu. Lemnul e de uz acvaristic? Daca nu pluteste nu e neaparat sa-l fierbi. E suficient sa-l oparesti.
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@brown: ca sa evit discutiile inutile cu sotia (care a exclus idea unei sticle de plastic umflate cu CO2 la ea in bucatarie - caci acolo este acvariul) am decis sa iau Fluorish Excel. Am citit ca da rezultate bune. Probabil ca nu la fl de bune ca o instalatie faina de CO2 - de care nu am bani si nici loc - dar mai bine decat nimic nu?

Lemnu banuiesc ca e de uz acvaristic, era la sectiunea dedicata acvariilor - acum imi trece prin cap ca poate era dedicat soparlelor,serpilor samd. I-am fiert cu partea mai groasa si am turnat apa fiarta peste el. Apa in care a fiert s-a colorat. Se va colora si apa din acvariu?

Multumesc.

p.s. sa nu credeti ca nu tin cont de sfaturile voastre - doar ca incerc sa impac pe toata lumea (plantele din acvariu vs nevasta-mea care de cand m-a apucat nebunia cu acvariul se uita cam ciudat la mine ...)

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

alexandruv wrote:Apa in care a fiert s-a colorat. Se va colora si apa din acvariu?

Cu certitudine. Buturuga aia trebuie fiarta si tinuta in apa saptamani la rand, pana nu mai elimina ninmic in apa. Altfel, vei avea o apa maronie, de care nu vei scapa cu una cu doua.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Incearca sa o lamuresti pe sotia ta ca nu va avea o sticla umflata cu CO2 in bucatarie, ci doar o sticla de plastic cu o "zeama". Probabilitatea ca o asemenea instalatie sa faca "bummm" e aceeasi ca in cazul unei cratite cu apa fara capac pusa pe plita. Din site-ul pe care l-ai postat am inteles ca Fluorish Excel si aditia de CO2 nu se exclud, ba din contra....
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com