[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Reef's Orio - 400L  XML
Forum Index » Bazine mari
Author Message
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Frumoase lucrarea!

Nivelul apei in camera aia cu reactoare si skimmer este dat de cerintele skimmerului... vezi ce specificatii are skimmerul, si abia dupa aia stabilesti inaltimea geamului.
Oricum, 25 de cm este un nivel normal de lucru.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Cu ce as putea curata piatra uscat? sa nu mai ramana nici un daunator in ea?

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
ciprian
Senior member
[Avatar]

Joined: 28/07/2005 20:51:54
Messages: 670
Location: piatra neamt
IP:
Offline

O speli bine in apa de osmoza.. In afara de fosfat nu are ce daunatori sa mai aiba......
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Mai era si baia cu apa si otet, care dizolva stratul superficial, cel banuit ca este imbibat cu toate cele nasoale ...

This message was edited 1 time. Last update was at 04/02/2016 08:05:33


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
koala
Batran si obosit
[Avatar]

Joined: 05/03/2002 02:00:00
Messages: 23583
Location: Bucuresti
IP:
Offline

orio wrote:Cu ce as putea curata piatra uscat? sa nu mai ramana nici un daunator in ea?

- Daca vrei sa o si "albesti", ca sa arate ca "noua", atunci fa-i o baie cu inalbitor d-ala de rufe (Ace, sau ce marca gasesti)... intr-o cadita de plastic, undeva pe balcon.
- Vezi ca face spume si miroase urat, sa nu te puna dracul sa faci manevrele in baie!
- Dupa aia, o speli de cateva ori cu apa curata... daca iti permiti apa de osmoza, e si mai bine.

- Daca vrei doar sa fii sigur ca e "safe" dpdv biologic, atunci e suficient sa o bagi in otet.
- La fel, trebuie apoi sa o clatesti bine.

Samson & Delilah (2002) - Marele African (2007) - Angels in heaven (2010) - Life is like a box of chocolates (2011) - Nemo's House (2012) - The Big One (2012) - Cubul (2013) - The Return (2014) - Back to the roots (2015) - Un sumatran, doi sumatrani (2020)
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Salutare,

Sa zicem ca le-am spalat in baie de apa RO .... erau cam mari deoarece le-am lipit si nu mi-au mai incaput in lighean
Le-am frecat eu cu o perie si cu un burete si asta a fost. Mai vroiam sa le spal si cu otet dar mi-am dat seama ca nu prea mai am cum sa le clatesc ulterior.
Ce o fi o fi....

Am setat Bean animalul.....am montat pompa si am inceput sa colectez apa de la instalatia de ozmoza....merge cam greu dar asta e ... in acvaristica trebuie sa ai rabdare

image
Sump-ul l-am facut cat se poate de simplu, 3 compartimente. Dupa cum se vede si in poza, apa coboara din dreapta (furtunul ala stramb) voi face niste rastele din plexiglass in care voi pune cateva medii anaerobe pana cand voi avea reactoarele.
In compartimentul din mijloc va fi skimmerul si reactoarele . In compartimenul 3 este pompa si senzorul ATO.
In stanga am facut alt acvariu care are si un flotor care va fi legat la instalatia de ozmoza. Momentan nu le-am legat ca mi-a fost lene si nu am toate coturile necesare

image
Dupa cateva zile in care m-am chinuit sa le lipesc bolovanii, am facut un aranjament.... o terasa cu "piscina" si un munte. O sa mai adaug piatra din acvariu mic cand se va cicla ca e plina de corali si nu vreau sa ii omor.
Dupa parerea mea piatra e indeajuns....imi plac acvarile aerisite unde o sa aiba loc pestii sa inoate .

Pana incepe sa se cicleze trebuie sa realizez sistemul de iluminat.
Nu vreau sa arunc mai mult de 1000lei . In bugetul asta pot pune:
- niste lampi pe led chinezesti de tipul asta http://www.ebay.com/itm/2PCS-300W-MarsAqua-Dimmable-LED-Aquarium-Light-Full-Spectrum-LPS-SPS-Reef-Coral-/371049677102?hash=item566448c12e:g:S3gAAOSw--1Wscrt - nu prea e full spectru, usor de realizat, dimmabile
- o lampa home made de 160cm cu 8 neoane - consum cam mare ...
- o lampa home made cu 2 neoane + 2 lampi chinezesti - usor de realizat
- o lampa home made cu 2 neoane + leduri cree lipite de mine - greu de realizat

As tinde catre ultima varianta dar nu stiu sa le fac dimabile, nu mai vobesc sa le fac programabile.

Ce imi recomandati?

This message was edited 2 times. Last update was at 07/02/2016 16:14:43


Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Pentru acvariu care are 1.60m lungime meu cate pompe de valuri Jebao RW-20 ar tb sa iau? Ajunge una sau sunt necesare 2?

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
mugurel
Senior member
[Avatar]

Joined: 13/02/2014 14:48:53
Messages: 1300
Location: IASI
IP:
Offline

Doua, cate una pe laterala, chiar mai mici ...

This message was edited 1 time. Last update was at 13/03/2016 11:48:14


Nici frumos pâna la douazeci de ani, nici cuminte pâna la treizeci si nici macar bogat pâna la patruzeci nu m-am facut. Dar si sarac asa ca anul acesta, ca în anul trecut si ca de când sunt, niciodata n-am fost…(Ion Creanga).
[WWW]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Dilema asta am avut-o si eu, mi s-au recomandat 2x RW15

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

dan.pavelescu wrote:Dilema asta am avut-o si eu, mi s-au recomandat 2x RW15


Si esti multumit?

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

Eu inca n-am acvariu, faceam doar inventarul produselor pe care trebuie sa le cumpar

I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Salutare,

Logistic vorbind ...cum schimbati 60-100L de apa?

Umpleti casa de bidoane?

Am in minte un bazin de 100L care sa il leg la RO si cu un flotor sa il umplu...dar trebuie sa fac o baraca

image

P.S: Fostul meu acvariu avea 81L tot

This message was edited 1 time. Last update was at 03/05/2016 21:16:50


Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
dan.pavelescu
Liliacul
[Avatar]

Joined: 19/04/2011 15:50:00
Messages: 12936
Location: Bucuresti/Bruxelles
IP:
Offline

M-am gandit si eu la chestia asta.. M-am benoclat prin Hornbach si am ochit cateva variante:

1 - butoi pentru varza
2 - recipiente pentru pastrat mancarea de catei (aprox. 40 litri)
3 - pubela de gunoi


I'm Batman!

The Forgotten Sands
Release the kraken!
Soupe de poisson

Mi te supui.
[WWW]
melcu
Senior member
[Avatar]

Joined: 22/01/2014 16:27:47
Messages: 821
Location: Bucuresti, Colentina, Inima Strazii
IP:
Offline

Versiunea 1.

E mult mai ok. Eu asa folosesc.
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Fain proiectul.

La prepararea pietrei inalbitorul neparfumat e ok (clorul se evapora in timp), iar otetul se clateste cu furtunul de gradina.

Exista ceva ce supravietuieste apei de osmoza: microalgele, care rezista pe piatra uscata cu anii

Legat de schimburi de apa, iti sugerez o metoda mai user friendly:
- exportul nutrientilor cu un skimmer nesimtit de mare si un refugiu monstruos cu macroalge, complementate de
- dozare de macro si microelemente

La prima parte poti folosi ca alternativa reactor la picatura si un reactor de GFO/RowaPhos.

O data pe an iti trimiti o proba de apa la laboratorul Triton si corectezi ce e in deficit.

Nu-ti rupe spinarea cu schimburi de apa, ca nu se mai repara.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
CatalinBarbu
Ultrahigh member
[Avatar]

Joined: 03/05/2013 20:24:32
Messages: 2052
Location: Sibiu
IP:
Offline

Varianta cu butoiul de plastic e cea mai ok. Si daca nu vrei sa iti rupi spinarea poti lega o pompa la un furtun si bagi apa cu ea din butoi...
[Email]
orio
Membru de baza
[Avatar]

Joined: 14/05/2009 01:12:10
Messages: 437
Location: Pantelimon IF
IP:
Offline

Cred ca o sa merg pe varianta cu butoiul.
Dar gandesc in perspectiva: daca nu fac magazia iarna cum faceti apa pentru schimb?
Sa zicem ca nu ingheata, dar 5 grade tot are. Cand bagi 10-15% apa la 5 grade nu se face un soc termic?


um02122 wrote:La prepararea pietrei inalbitorul neparfumat e ok (clorul se evapora in timp), iar otetul se clateste cu furtunul de gradina.

Am trecut de faza asta, erau marea majoritate albe care acum alga bruna mi le-a colorat sa mai imbatraneasca acvariul si poate scap. Daca nu un reactor de fosfati este in plan.

um02122 wrote:Exista ceva ce supravietuieste apei de osmoza: microalgele, care rezista pe piatra uscata cu anii

Da au subravietuit dar nu multe...

um02122 wrote:Legat de schimburi de apa, iti sugerez o metoda mai user friendly:
- exportul nutrientilor cu un skimmer nesimtit de mare si un refugiu monstruos cu macroalge, complementate de
- dozare de macro si microelemente

La prima parte poti folosi ca alternativa reactor la picatura si un reactor de GFO/RowaPhos.

O data pe an iti trimiti o proba de apa la laboratorul Triton si corectezi ce e in deficit.

Nu-ti rupe spinarea cu schimburi de apa, ca nu se mai repara.

Tu vorbesti aici de un sistem in care sa nu se schimbe apa aproape deloc?
Am tot auzit de abordarea asta si nu stiu ce sa zic...unii o sustin altii nu

Ma gandesc ca adaugmicro si macro elemente si aditii gen a, Mg, Sr, Ba, Co, Mn, Cu, Fe, Zn, Ni, Cr samd....ajung intr-un moment sa ai strotiu mai mult (poate am dat un exemplu prost, dar se intelege) si iti rastoarna toti parametrii.
Prin schimbul de apa nu echilibrezi acesti parametrii?

Fireste ca ma incanta varianta sa schimbi apa cat mai rar, nu neaparat dpdv financiar ci logistic (umple butoiul, scoate apa, baga apa....). Si sa fiu serios, cand am facut un acvariu cu 700l total m-am gandit ca o sa muncesc la mentenanta nu numai la lipit si mutat corali smilie

Africanii mei la 3 luni , la 8 luni si la 10 luni . Si ceva poze.

Noul proiect de saratel....
[WWW] [Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Pai studiaza problema si vezi ce implica (ca efort fizic, timp si financiar) fiecare metoda, apoi alege-o pe cea care ti se potriveste.

Din metodele care evita schimburile de apa, as zice ca Triton este cea mai completa. In principiu, aduci Alk la 10 dkH, apoi dozezi patru solutii, incepi cu 10 ml/100 L apa de acvariu, apoi modifici doza zilnica cat sa mentii Alk la 10, iar din cand in cand trimiti doua fiole de 10 ml cu apa de acvariu si ei iti zic ce sa dozezi ca sa aduci parametrii la normal si apoi cum sa modifici dozarea de rutina. Vezi ca exista video pe YoiuTube care prezinta metoda.

Apoi ai Zeovit, RedSea Reef Care Program, Balling Complet, Balling Basic, Two parts si termini cu Kalkwasser.

Toate aceste metode se bazeaza pe cateva principii de baza:
- filtrare biologica cu Live Rock / ceramica / Matrix
- controlul nutrientilor (protein skimmer, schimburi de apa, carbon dosing - NoPoX, Vodka, otet, biopellete, reactor la picatura, denitrificatoare, reactoare de sulf, reducatori de fosfati - GFO, pe baza de aluminiu, ATS, refugium cu alge, DSB, reactor de carbon activ)
- completarea substantelor folosite de catre corali
- schimburi partiale de apa pentru compensarea carentelor in microelemente (pe care e greu sa le dozezi intrucat e greu sa testezi de rutina, cu schimbul de apa eviti supradozarea)
- asigurarea nutrientilor necesari cresterii coralilor
- lumina satisfacatoare.

Metoda de la polul opus este evitarea oricarui tip de filtrare si dosing si schimburi mari (95-100%) si dese (saptamanal, bilunar sau lunar) cu apa de mare sterilizata si ajustata la salinitate, pH si temperatura.

Acum fiecare are experienta cu o combinatie din cele de mai sus, a avut succes asa si iti jura ca doar asa vei avea succes. Ideal e sa ai habar de toate si sa alegi ceva ce ti se potriveste, sa intelegi ce nu merge bine cand nu ai succes si sa stii cum sa ajustezi din mers. Nu urma in orb sfatul cuiva fara sa intelegi cum functioneaza, nu vei sti sa faci debugging cand apar problemele. Mie mi se pare ca seria de pe YouTube de la BRS iti da o idee despre cum functioneaza toate cele de mai sus.

Acum acvariul e mare, spatele e unul singur si cu varsta lucrurile nu se imbunatatesc. Decizia iti apartine.

___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
CreatoR
Senior member
[Avatar]

Joined: 12/08/2009 14:42:38
Messages: 647
Location: Nicosia, Cyprus
IP:
Offline

Un butoi de 150L, eu am achizitionat unul de 250L dar intentionez sa il folosesc odata la 2-3 luni. Misto acvariu, decorul si dulapul!

----

My 130L marine aquarium: https://www.flickr.com/photos/47236990@N04/sets/72157652684731282
[Yahoo!]
um02122
Aquamaster
[Avatar]

Joined: 12/12/2013 23:41:44
Messages: 4731
Location: Berks
IP:
Offline

Americanii folosesc niste butoaie cu suport marca Brute.
Eu ma gandesc cu groaza ca as tine butoaie in casa. Pentru ca as dormi afara.
Avea tata o vorba: un cal si-un butoi.

[Thumb - rubbermaid-75-litre-brute-round-container-bins-p14360-493449_zoom.jpg]


___________
Pana acum eram sarac dar mi-am cumparat un dictionar de sinonime si acum sunt nevoias, sarman, oropsit si necajit.
 
Forum Index » Bazine mari
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com