[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
"Marele African" 200x60x60 - a la malawi_crys  XML
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Author Message
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

salut!

pomeneam, anemic si destul de nesigur ce i drept, cu ceva timp in urma de nevoia disperata de spatiu pentru africanii mei ..visam la un acvariu mare..ei bine, in urma cu o saptamana , visul meu a inceput sa se materializeze..
am demarat acest proiect fiind sustinut si de consoarta mea , careia ii multumesc. este singura care ma intelege ..nici nu vreau sa ma gandesc la taica miu cum va reactiona cand va da cu nasul de monstrul care ocupa jumatate de camera :-)

iata coordonatele proiectului>

- dimensiune> 200x60x60 - sticla de 15- e comandata -o astept saptamana viitoare
- acvariul va fi construit cu lateralele langa fund, nu pe el.-cu intarituri in H si sus si jos

- suportul - este deja realizat - asta a fost marea realizare a acestei saptamani- cumparat teava rectangulara de 6 , transportata la tara unde a si fost sudata, iar, mai apoi grunduita si vopsita de mine :-) -duminica dimineata la 7,30 cine cara cadrul pe scarile blocului?! nimeni..cred ca visam.. :-) cert e ca acum asteapta cuminte sa fie pus la treaba

- background ul va fi o provocare pt "iscusinta"mea care lipseste cu desavarsire :-) dar avand in vedere ca am un simt estetic f dezvoltat, sper ca acesta sa ma ajute sa acopar lipsa de experienta si pricepere cu care sunt dotat nativ :-) - il voi face din polistiren, ciment si spuma- in ceea ce priveste rasina epoxidica, inca nu sunt foarte edificat- de unde s o procur, de care sa fie etc

- capacul - a doua mare provocare- o sa l realizez din PVC si ma gandesc sa achizitionez 2 lampi Juwel la 100cm pe care le voi incastra in capac.

- hardware ul - initial, ma gandeam la un DIY sump W/D dar am reevaluat situatia si am ajuns la concluzia ca 2 canistre externe pt acvariile de peste 600L *(eheim sau tetratec) vor fi mai indicate- pe langa acestea, in spatele background ului vor plasa 2 power head uri (eheim) plus bureti, bio balls vata pt a realiza si o filtrare interioara si o circulatie eficienta a apei
- o lampa UV de min 36W- absolut necesara

- acvariul vreau sa fie unul aparte - va gazdui specii care nu sunt foarte intalnite pe la noi, achizitionarea lor fiind o alta provocare - in special vor fi Haplocromine, malawieni de talie mare ca de exemplu> Fossorochromis rostratus(deja ii detin - 15 juvenili), Aristochromis crystiy, Nimbochromis fuscotaeniatus, Chilotilapia roadesii, Letrinops Red cap Itungi, Cyrtocara moorii, Dimidiochromis compressiceps, Protomelas taeniolatus, Placidochromis electra, P.phenochillius.

deocamdata atat.
astept sugestii de la dvs.
am citit posturile despre proiectele asemantoare ale colegilor..contin multe informatii utile. sunt sigur ca le voi mai consulta pe parcursul derularii proiectului

in ceea ce priveste termenul de finalizare, nu vreau sa ma hazardez. poate , daca in septembrie voi avea apa in el, si echipamentele toate la locul lor, ma voi declara multumit. daca va fi sa fie mai devreme, atunci..Doamne ajuta!

promit ca voi reveni cu poze..mai intai poze cu cadrul..si mai apoi cu constructia acvariului in sine.

This message was edited 1 time. Last update was at 01/09/2009 08:08:33


"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
pomi
Senior member
[Avatar]

Joined: 23/01/2009 22:01:46
Messages: 1089
Location: Bucuresti-Pajura
IP:
Offline

Uite un decor Malawi 3D profesionist. Poate iti place si te inspira.

image
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

multumesc mult !

...le stiu, le vizionez zilnic , le am invatat pe dinafara :-) ..si pe astea de la AquaTerra, si pe cele de la Pangea, Back to Nature ...da ..sunt modele care vor sta la baza celui pe care l voi face..sunt superbe dar nu sunt de nasul muritorilor de rand ca mine ...unul la dimensiunile in cauza ajunge si la 600 de euro...mai mult decat acvariul in sine..
...asa ca , vrand -nevrand , trebuie sa fac pe mesterul
:-)

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

am revenit cu poze asa cum am promis

acesta este suportul - 200x61x65

image

image


as vrea sa pun ceva si sub el - probabil tot polistiren, mai subtire sau un izopren

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Maniacs
Member
[Avatar]

Joined: 17/10/2008 13:30:10
Messages: 230
Location: Bucuresti / Militari / Veteranilor
IP:
Offline

Bravo, ai inceput in forta, e bine ca ai si consoarta alaturi, eu ma misc, ca melcul, astept salariul de luna asta ca pe "apa vie" ... la proiectul meu de ciclide am planuit ca termen de finalizare aproximativ pana in ziua mea la sfarsitul lui octombrie.

Cat despre rasina pentru decor si eu sunt intr-un mare impas, sa vedem cu ce-o merge inlocuita.

Vremurile frumoase au trecut ...
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Maniacs wrote:Bravo, ai inceput in forta, e bine ca ai si consoarta alaturi, eu ma misc, ca melcul, astept salariul de luna asta ca pe "apa vie" ... la proiectul meu de ciclide am planuit ca termen de finalizare aproximativ pana in ziua mea la sfarsitul lui octombrie.

Cat despre rasina pentru decor si eu sunt intr-un mare impas, sa vedem cu ce-o merge inlocuita.


nu vreau sa mai vorbesc de lichiditati pt ca ma ia cu ameteluri*...efortul financiar este pe masura proiectului...s ar putea sa mi pericliteze concediul ..dar asta e..fara sacrificii, putini reusesc...

rasina este optionala..merge si fara ...ultimul strat doar cu ciment si nisip..am intrat pe site ul Policolor ului si am dat de acele ROPOX ..ideea e ca am cautat asa numita *calitate alimentara* fara folos...da ..sunt anumite tipuri folosite in industria alimentara pentru pardoseli - asta nu inseamna ca nu contin substante toxice

la inceputuri eram total impotriva folosirii materialellor nenaturale* de genul ciment, oxizi etc. in acvariu...acum , dupa luni de cautari si multumita si informatiilor culese din experientele anterioare ale colegilor , mi am schimbat optica...desi o sa stau cu inima stransa ceva timp, dupa ce voi introduce locatarii in bazin..

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
calin_gherman
Ultra High Member
[Avatar]

Joined: 01/10/2007 21:59:26
Messages: 1802
Location: Cluj Napoca
IP:
Offline

D-le....esti "bolnav"... ! Da' oare mai tare ca mine?

sustinut si de consoarta mea

si....cine te mai sustine???
Traiasca scumpele sotii ale posesorilor de africani!!!

[b]careia ii multumesc.[/b]

...nu visa Cristi...in viata totul costa...curand va veni si "plata" :-)

este singura care ma intelege

Te inseli, si noi, eu si multi altii te intelegem.

taica miu cum va reactiona

Probabil ca iti va solicita amenajarea unuia asemanator la el acasa. ...deci, vei avea doua uriase, curand.

- dimensiune> 200x60x60

Il faceam de 70 latime


- suportul

Poate era bine sa-i pui doua picioare intermediar si nu doar unu central...la lungimea asta.


- background ul

Din polistiren nu prea poti scoate un background cu cel din poza. Oricum, va trebui facut din 2-3 bucati, de asta sugerez plasa de sarma de plastic si rasina epoxidica. Iese mai usor, il pot face cum vrei.

- capacul -

Sugerez Reynobondul de 3 mm, placi duble, lampa incastrata in cea de jos, sa nu se vada de deasupra capacului. Si, la 2 m sugerez o lampa de 100 cm si una de 80 cm...oricum, fiind dedesubtul capacului nu se vor vedea. Din PVC cred ca ar iesi foarte greu si mai putin estetic.



- hardware ul -
ca filtru sugerez asociatiile:
Eheim wet&dry 2229 + Eheim Pro III 2080 sau 2180
Eheim Pro III 2080 sau 2180 + fLUVAL fx5
si...daca te risti la un Tetratec, atunci sa fie un Tetra 2400 + Eheim 2180 ori Fluval FX5.

- o lampa UV de min 36W-
....sau mai bine doua de 18?...ori chiar una de 18 si una de 9 w...important mi se pare sa fie cate o lampa UV pe returul fiecarui filtru extern.

in special vor fi Haplocromine, malawieni de talie mare ca de exemplu
.....ma rog...sa zicem :-P

termenul de finalizare
...Nene, poate tu nu te grabesti, dar rabdarea noastra are o limita...asa ca....repede, repede si ...mai repede! :p

promit ca voi reveni cu poze
...deci, daca nu apar, car mai repede, vorbesc cu Porcu de-o banare :-P :p

Tinem pumnii lipiturilor!!!

http://www.acvariu.ro/coppermine/index.php?cat=12817
[Email]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

dle calin tin sa ti spun ca asteptam reactia dumitale .. :-)
D-le....esti "bolnav"... OK ! Da' oare mai tare ca mine?


no comment ...nu vrea sa jignesc sau sa fac afirmatii fara un studiu prealabil amanuntit cert e un singur lucru> nu mai avem sigur scapare :-)


sustinut si de consoarta mea

si....cine te mai sustine??? LOL
Traiasca scumpele sotii ale posesorilor de africani!!!


well...pai suntem 3 angrenati in afacerea asta..eu si cu mine insumi(nebunia si inconstienta mea) si , respectiv, colega de camera*..sunt perfect de acord > Sa ne traiasca si sa le tina Doamne -Doamne asa cum sunt acum!!!

Code:
careia ii multumesc.
...nu visa Cristi...in viata totul costa...curand va veni si "plata" Smile

foarte adevarat..in viata totul costa..important e sa gasesti calea de a fenta efectuarea platii*
Te inseli, si noi, eu si multi altii te intelegem.

nici nu stii cat de mult ma bucur s aud asta...si va multumesc ca mi intelegeti suferinta*
Quote:
taica miu cum va reactiona
Probabil ca iti va solicita amenajarea unuia asemanator la el acasa. ...deci, vei avea doua uriase, curand.

hmmm..iti multumesc pentru afirmatia incurajatoare dar eu sunt un om cu picioarele pe pamant care a fumat demult povestile cu happy end
Il faceam de 70 latime LOL

hey..de ce rasucesti cutitu*n rana..esti cumva masochist ?! l as fi facut cat camera, dar intotdeauna trebuie sa te multumesti cu mai putin
suportul
Poate era bine sa-i pui doua picioare intermediar si nu doar unu central...la lungimea asta.

nu mi fac probleme cu suportul - este facut din teava rectangulara -dimensinile le am masurat chiar acum> 5 cm lungime -3 latime
Quote:
- background ul
Din polistiren nu prea poti scoate un background cu cel din poza. Oricum, va trebui facut din 2-3 bucati, de asta sugerez plasa de sarma de plastic si rasina epoxidica. Iese mai usor, il pot face cum vrei.

sunt constient ca nu va iesi ca cel din poza..dar imi voi da silinta sa iasa ceva ca lumea..eu ma gandisem chiar la 4 bucati dat fiind faptul ca intaritoarele in H le voi monta inainte de conceperea acvariului.
daca esti bun, te rog sa mi spui si mie ce rasina ai folosit . ma intereseaza denumirea intreaga..si cum sau de unde ai facut rost de ea..am vazut la Policolor ca se vand la cutii f mari , de 25 kg..nu prea e ok ...
- capacul -
Sugerez Reynobondul de 3 mm, placi duble, lampa incastrata in cea de jos, sa nu se vada de deasupra capacului. Si, la 2 m sugerez o lampa de 100 cm si una de 80 cm...oricum, fiind dedesubtul capacului nu se vor vedea. Din PVC cred ca ar iesi foarte greu si mai putin estetic.

despre capac am mai vorbit noi..ti am admirat mult capodopera...poate iti voi solicita ajutorul.platesc bine !! :-)

Quote:
- hardware ul -
ca filtru sugerez asociatiile:Eheim wet&dry 2229 + Eheim Pro III 2080 sau 2180..Eheim Pro III 2080 sau 2180 + fLUVAL fx5
si...daca te risti la un Tetratec, atunci sa fie un Tetra 2400 + Eheim 2180 ori Fluval FX5.

dupa cate s au scris despre TetraTec , parca nu m as mai risca chiar cu pretul unei asteptari prelungite dat fiind preturile prohibitive ale Eheim urilor..o sa merg pe una din combinatiile tale , fara Tetratec
ideea cu cele 2 lampi UV , fiecare pe returul canistrelor o s o iau in calcul..ma gandeam ca la o putere mai mare , o singura lampa va fi eficienta dar unde s multi puterea creste si dusmanul nu nfloreste :-)

Quote:in special vor fi Haplocromine, malawieni de talie mare ca de exemplu
.....ma rog...sa zicem Razz

stiu..ai fi vrut sa vezi in loc de Haps...Tropheusi...sorry..nothing gonna change my love for huge Haps :-)

Quote:
termenul de finalizare
...Nene, poate tu nu te grabesti, dar rabdarea noastra are o limita...asa ca....repede, repede si ...mai repede! Tongue

look who s talking here :-P si acum imi mai curg balele dupa niste poze cu Ikolele alea in noul bazin...s or fi pierdut cred pe drum

..deci, daca nu apar, car mai repede, vorbesc cu Porcu de-o banare Razz Tongue

..e lumea rea!!! stiam asta! ..dar eu imi doresc numai
SA FIE PACE!!!

multumesc mult Caline pt interventie si pentru sfaturi! de asa ceva avem nevoie ca sa putem rezista pana la capat cand sunt angrenati in asemenea proiecte..cateva cuvinte valoreaza enorm..credeti ma..atunci cand vezi esti sustinut, ca evolutia proiectului e urmarita cu interes , cand primesti ajutor in situatii mai dificile, totul pare mai usor ...

tinem legatura!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Ca ma enervati voi cu Marile Voastre Africane ....... poate fac un Preamare African din sarcofag - L=240 cm, h=65 cm si l=80 cm si va umilesc pe toti ....... frontose, Cyrtocara moori, oarece Tropheusi .......


minnardy wrote:daca nu apar, cat mai repede, vorbesc cu Porcu de-o banare :-P :p
Cine sapa groapa altuia .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Porcu wrote:Ca ma enervati voi cu Marile Voastre Africane ....... poate fac un Preamare African din sarcofag - L=240 cm, h=65 cm si l=80 cm si va umilesc pe toti ....... frontose, Cyrtocara moori, oarece Tropheusi .......


wow..daca te ai pune la mintea noastra, Sarcofagul de care pomenesti ar fi cel mai BALSOI dintre Balsoaiele Africane!....
iti dai seama ca ne ar clocoti sangele prin vene de ciuda dar vom incerca sa mascam suferinta provocata de dumneata

lasand gluma la o parte, un asemenea acvariu ar fi exact pentru sufletul si inima unu africanist impatimit...dar iar calcam pe taramul viselor....scularea! deocamdata nici nu l am inchegat pe cel de 2 metri...ce naiba!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
mihai86
Member
[Avatar]

Joined: 27/03/2008 15:35:48
Messages: 285
Location: Constanta
IP:
Offline

off topic: sarcofagu cu frontose Porcule i dare u! Dar oricum ne-ai mintit mai demult ca o sa ne arati acv. cu africani, ba ca e un acvariu slab iluminat si nu ies pozele, ba ca nu ai aparat coolt si astepti un amic "fotograf" etc.
on topic: chiar nu poti sa faci latimea de 70? ar fi bestial! gandeste-te cat loc le ramane dupa ce pui background-ul ... La filtrare ai mai putea sa folosesti JBL CristalProfi e1500(mai scump ca tetra dar mai ieftin ca eheim) si sunt bune filtrele. Imi place foarte mult ideea cu powerhead-urile in spatele background-ului! Se vede ca ti-ai facut temele, prea multe sfaturi nu-ti pot da
Succes si asteptam poze!
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

mihai86 wrote:
on topic: chiar nu poti sa faci latimea de 70? ar fi bestial! gandeste-te cat loc le ramane dupa ce pui background-ul ... La filtrare ai mai putea sa folosesti JBL CristalProfi e1500(mai scump ca tetra dar mai ieftin ca eheim) si sunt bune filtrele. Imi place foarte mult ideea cu powerhead-urile in spatele background-ului! Se vede ca ti-ai facut temele, prea multe sfaturi nu-ti pot da
Succes si asteptam poze!



mi ar fi placut o latime mai mare dar din pacate nu ma pot intinde mai mult decat ma tine plapuma..suportul deja a fost facut pe dimensiunile initiale..are fix 200 L si 61 l...backgroundul si spatiul lasat in spatele lui pt filtrare va lua destul de mult din spatiu pt inot..sunt constient de asta..dar nici nu vreau sa renunt la vreuna din solutii sau sa fac un background aplatizat...s ar putea in unele zone latimea backgroundului sa ajunga si la 40 cm...o sa incerc totusi sa nu sar calu* si sa incarc prea mult peisajul..vor fi pesti mari care au nevoie acuta de spatiu ..

in ceea ce priveste JBL ul, sincer sa fiu nu l am luat in calcul ..din cate mi amintesc s au scris si despre el cam aceleasi lucruri negative ca si despre Tetratec..o sa mai studiez problema

multumesc mult!

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

Salutare!

malawi_crys wrote: 200x60x60 - sticla de 15 -
La dimensiunile acvariului in cauza, esti cam la limita cu grosimea fundului de "doar" 15 mm. Ai de gand sa bagi in el pietre multe/mari/naturale?

malawi_crys wrote:- capacul - a doua mare provocare- o sa l realizez din PVC si ma gandesc sa achizitionez 2 lampi Juwel la 100cm pe care le voi incastra in capac.
Exact asa il am eu, din PVC cu 2 x Juwel Multilux la 100 cm culisabile pe canturile camerelor interioare ale PVC-ului. Nu mi se pare greu deloc (la dimensiunea 200x55). Lampile se si scot foarte usor, daca ai de gand sa alergi bibanii cu navodul.

malawi_crys wrote: as vrea sa pun ceva si sub el - probabil tot polistiren, mai subtire sau un izopren
Eu iti recomand o bucata de mocheta.

malawi_crys wrote:mi ar fi placut o latime mai mare dar ... suportul deja a fost facut pe dimensiunile initiale..are fix 200 L si 61 l...
Are fix 200x61x65, asa ca daca-l rastorni pe o parte, ai obtinut latimea de 65; da' fii sincer, problema e ca deja ai comandat geamurile.

Mult succes!

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

salut Lofty!

in ceea ce priveste grosimea fundului, nu m am gandit sa l dublez..avand in vedere ca voi incarca si dimensiona cat pot de mult background ul, va trebui sa le las spatiu de miscare si astfel nu prea va mai fi loc de bolovani naturali mari..chiar ma gandeam, ca si pe funs sa aplic un background similar dar mai potolit in excrescente ..astfel voi rezolva si problema dezvelirii fundului de sticla atunci cand nisipul este mutat de locatari.

capacul din PVC era solutia cea mai la indemana..solutia lui Calin este mult superioara si rafinata si mi ar surade dar nu cred ca am capacitatea de a da nastere unei asemenea capodopere* :-) ai pomenit de lampile culisante.suna bine! mi ar placea sa vad si o poza daca se poate

in ceea ce priveste dimensiunile acvariului, ai dreptate..comanda e batuta n cuie..eu zic ca s de ajuns si cei 60 cm latime..nu ma mai suparati, oameni buni!! ca si asa nu mai am somn..visez numai acvarii, background uri, sisteme de filtrare etc..

multam !

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Lofty
De-al casei
[Avatar]
Joined: 08/12/2005 12:32:30
Messages: 1242
Location: Bucuresti
IP:
Offline

malawi_crys wrote:... ai pomenit de lampile culisante.suna bine! mi ar placea sa vad si o poza daca se poate

Sigur ca se poate.
In ansamblu arata asa:
image

Mai in detaliu, ar arata cam asa:
image image

Dupla & Dennerle - 360 l si Malawi - 550 l
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

multumesc mult Lofty!

simplu si foarte util! arata foarte bine!
..termenul de "culisant " m a dus initial cu gandul la ceva sofisticat..
mai este pana la sectiunea "capac" dar cu siguranta exemplul tau ma va ajuta foarte mult

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
ceejay
Junior member

Joined: 08/02/2009 18:52:41
Messages: 71
Location: Cluj-Napoca
IP:
Offline

WOW!
Felicitari si bafta cu proiectul!
[Email] [Yahoo!]
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

astazi, 09.07.2009, la mai bine de 3 saptamani de la demararea proiectului, pot spune ca mi s a mai luat o piatra de pe inima :-)

astazi (in sfarsit) au venit baietii cu sticla(de 15 mm- slefuita cum trebuie) si au si inchegat acvariul..am asteptat cu infrigurare acest moment ..in sfarsit pe cadru si a facut aparitia monstrul ...este imens (cel putin asa mi se pare acum )

acvariul nu este finisat ..mai e destul de lucru la el..

luni, se vor lipi intaritoarele de pe fund ..

iata cateva poze din timpul nasterii* :

lateralele>
image

fund si laterale mici>
image

in plin proces...
image

si rezultatul...e o poza facuta din hol..
image

..au fost ceva probleme cu pardoseala care nu e nici pe departe cum ar trebui sa fie , plana, si asta se observa in cei cativa milimetri care apareau in plus cand au fost lipite lateralele mici...dar s a rezolvat ..

am senzatia ca lipirea acvariului e partea cea mai usoara ...munca abia acm o sa inceapa..background...capac..etc...hmm..deja ma simt obosit
ce sa mai spun?! sunt un roman Happy! :-)

to be continued..

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

malawi_crys wrote:...este imens (cel putin asa mi se pare acum )
Bine zis "mi se pare" ....... in curind n-o sa ti se mai para imens si-o sa salivezi dupa ceva si mai mare ....... am remarcat in poza cutie de bere .......

Poze: smilie ... Poze cu plante
malawi_crys
Senior member
[Avatar]

Joined: 07/04/2009 15:20:44
Messages: 598
Location: "Cichlidenland"
IP:
Offline

Porcu wrote:Bine zis "mi se pare" ....... in curind n-o sa ti se mai para imens si-o sa salivezi dupa ceva si mai mare ....... ...


asa e Mare Faraon..cunoastem ..asta i *boala*noastra..ne limiteaza doar spatiul si resursele financiare..dar nebunia si pasiunea dusa la extrem invinge intotdeauna aceste limite :-)

am remarcat in poza cutie de bere ....

:-) m ai prins jur ca nu era a mea si a fost administrata cu grija in cantitati rezonabile
berea juca rolul de lichid de ungere in tot procesul de fata....

"Acvariul nu este nimic mai mult decât un colt de natura plin de viata. Este o lume în continua miscare, care ne ofera posibilitatea de a cunoaste, observa si studia secretele unei lumi ascunse si fascinante.
Cei care iubesc natura, iubesc mai intai viata, apoi pe sine."

http://www.youtube.com/watch?v=D7MSHYMdHZs&list=UUxfp5BJGnBbRR1ZvAA-_S6Q&index=9&feature=plcp

http://s147.photobucket.com/albums/r283/crys1976_photos/
[Email] [Yahoo!]
 
Forum Index » Acvarii cu cichlidae - Jurnal
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com