[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ocean
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Message
Danila wrote: sincer mie mi se par mai utile pentru acvariu marin,dar nu vad de ce n-ar merge si la acvarii de apa dulce ,mai ales la cele slab sau neplantate.
In general orice tip de bacterie ce merge/se dezvolta in apa sarata prospera in apa dulce nu si invers, la produse de marca gen Prodbio pe vremuri era specificat faptul asta ca populatia in apa sarata se dezvolta mai incet
Frumosi, sveni au mai crescut si colorat
In natura miscarea apei (in cele stagnante fara izvoare sau alta alimentare)implicit schimbul de gaze se face si datorita vantului(in mare masura) si datorita diferentelor de temperatura zi noapte, depinde si de adancime
Pentru acara ti-am spus; noaptea pe la 2-3 mergi cu o lanterna(ca sa vezi si tu ceva) si il iei ca din oala/acvariu ca e teapan de somn(trebuie sa nu fie nici o alta sursa de lumina), doar sa nu fie bagat pe sub lemne ca as e mai greu sa-l prinzi: bagi plasa incet sa nu provoci panica...
Arata foarte bine
petrutz2003 wrote:28 grade, parerea mea personala este ca sunt cam multe grade
Pentru betta deloc si nici pentru echinodorus. Acvariul arata bine, natural. Pe ideea asta ar trebui sa se mearga la amenajarea unui sistem in care sa tinem pesti nu decoruri artificiale si culori stridente care nu denota decat imaturitatea intelectuala a posesorului. Doar ca idee daca nisipul era mai fin era inca un plus
dadu wrote:ce nu inteleg la acest tip de acvariu gen Father Fish, de ce sa fie fara nici un pic de miscare de apa !? Nici in natura nu e chiar asa.
La lipsa ta de experienta, trebuie sa te avertizez ca ar fi bine sa renunti la ramirezii, sau chiar daca ii iei sa te astepti sa traiasca putin, foarte!
In opinia mea zeolitul e doar o frectie la picior de lemn in acvaristica(indiferent ca vorbim de apa dulce sau sarata), nimic nu bate o filtrare biologica buna: debit, volum si material adecvat; matrixul e o optiune foarte buna nu se compara!

Citeste mult despre ramirezii: sunt sensibili: calitatea apei, igiena, temperatura(27-28 grade Celsius) si colocatari-neonii sunt buni, nu se pun niciodata cu pesti mai mari decat ei, gen scalari(contrar a ce se spune pe net) Ai nevoie de filtrare buna, filtrele interne nu sunt prea grozave, nisip fin nu pietris! Multe plante si lemne. Cine iti spune altfel gen la mine au trait la 24-25 de grade intreaba cat i-au trait?! Au viata scurta iar daca nu le asiguri un minim necesar se imbolnavesc usor si se duc repede
Te-ai pricopsit! Macar vre-o 1500-1800 ai acolo
Frumosi sunt altumii aia!!! smilie
Aria pe care o ocupa o pereche de clowni salbatici e de 80/80 de cm cu anemona lor in salbaticie, da stiu se adapteaza, dar..., sursa mea :
, Plin de viata acvariul, putin cam mic pentru clowni(sau asa pare din imagini) eu as face totusi ceva cu nivelul acela scazut de apa(si asa volumul e mic) , dar mie imi da impresia de ceva lasat de izbeliste orice acvariu care nu are apa cat mai sus
P.S. Am uita sa mentionez la nutrienti pentru alge si nitratii pe langa fosfati si silicati
Pentru raspunsul anterior; revenid la intrebare sporii algelor exista peste tot pe planeta(pana si la poli) ei constitue un mecanism de reglare al intregii planete(subiectul e vast si putin iesit din tipare), algele se dezvolta(din spori) cand au conditii adica hrana si temperatura propice: hrana fiind fosfatii si silicatii, fosfatii sunt organici si anorganici, iar cu silicatii nu prea ai ce face ei vin si la pachet cu apa din retea, contra lor doar daca foloseti un filtru NPS atasat la instalatia de osmoza inversa. Fosfati exista si in apa de retea dar nu chiar asa de multi ca in apa de acvariu unde se acumuleaza de la resturi de hrana si dejectii, solutia e mentinerea igienei prin aspirarea substratului si dilutia lor prin schimburi suficiente si regulate de apa. Intr-un acvariu mai incarcat biologic cu filtrare slabuta(filtru intern) 20-30 la suta saptamanal nu e intodeuna suficient
https://youtu.be/oQRrF_nDJ8g?si=AdLaEcsH9FA-pMW5
 
Forum Index » Profile for ocean » Messages posted by ocean
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com