[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic The problematic instruction: ---------- ==> assignment: topic=topics.get(post.topicId) [on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm] ---------- Java backtrace for programmers: ---------- freemarker.core.InvalidReferenceException: Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm topics.get(post.topicId) is undefined. It cannot be assigned to topic at freemarker.core.Assignment.accept(Assignment.java:111) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.IteratorBlock$Context.runLoop(IteratorBlock.java:167) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:428) at freemarker.core.IteratorBlock.accept(IteratorBlock.java:102) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.MixedContent.accept(MixedContent.java:92) at freemarker.core.Environment.visit(Environment.java:221) at freemarker.core.Environment.process(Environment.java:199) at freemarker.template.Template.process(Template.java:259) at net.jforum.JForum.processCommand(JForum.java:262) at net.jforum.JForum.service(JForum.java:228) at javax.servlet.http.HttpServlet.service(HttpServlet.java:717) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:290) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at fr.xebia.servlet.filter.ExpiresFilter.doFilter(ExpiresFilter.java:1243) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at net.jforum.util.legacy.clickstream.ClickstreamFilter.doFilter(ClickstreamFilter.java:59) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.internalDoFilter(ApplicationFilterChain.java:235) at org.apache.catalina.core.ApplicationFilterChain.doFilter(ApplicationFilterChain.java:206) at org.apache.catalina.core.StandardWrapperValve.invoke(StandardWrapperValve.java:233) at org.apache.catalina.core.StandardContextValve.invoke(StandardContextValve.java:191) at org.apache.catalina.authenticator.AuthenticatorBase.invoke(AuthenticatorBase.java:433) at org.apache.catalina.core.StandardHostValve.invoke(StandardHostValve.java:128) at org.apache.catalina.valves.ErrorReportValve.invoke(ErrorReportValve.java:102) at org.apache.catalina.core.StandardEngineValve.invoke(StandardEngineValve.java:109) at org.apache.catalina.connector.CoyoteAdapter.service(CoyoteAdapter.java:286) at org.apache.coyote.ajp.AjpProcessor.process(AjpProcessor.java:437) at org.apache.coyote.ajp.AjpProtocol$AjpConnectionHandler.process(AjpProtocol.java:366) at org.apache.tomcat.util.net.JIoEndpoint$Worker.run(JIoEndpoint.java:447) at java.lang.Thread.run(Thread.java:619) Messages posted by koala
Message
... ti-am inchis eu celalalt topic pe care l-ai deschis din greseala ... am editat si linku' si am postat si una dintre poze [ cea care mi se pare sugestiva ] ... nu trebuie sa incepi cate un topic separat pentru fiecare intrebare legata de acelasi subiect
Otto451 wrote:
Am expus cateva poze cu oscarii mei despre care cred ca una are carenta minerala. Voi ce parere aveti ?


image


... sorry, da' e HITH dupa cum arata ... ce le dai sa manance ? ...
... ieri erau in Obor pui de oscar - varietatea albino ... la tarabele lui Marius Radulescu, cel cu magazinul Colisa ...
... salvini pe 'reaku ... probabil ca sunt Herotilapia multispinoza ... ia vezi, nu seamana ? ...
In cat timp trece chestia asta? Lui i s-au imbolnavit luni... azi e vineri...

... in mod normal, tratamentul da rezultate dupa o saptamana ...

Am reusit sa pun un butoi de 100L in spatele coltarului din sufragerie!!!
... mai bine iti instalai un filtru pe coloana de apa rece ...
ciprian_sb wrote:... "miscarile peristaltice" :o :o :o nu mi-o lua in nume de rau, dar cu ce te ocupi asa...zi de zi ?

... nici o problema, n-am ce sa ascund, sunt sofer ...
ciprian_sb wrote:...
Intrebare : ce efecte negative are recidiva "grisului" fata de prima aparitie?

... nu exista astfel de efecte la recidiva ... insa ar trebui sa previi, nu sa combati ! ... mai ales ca acu' stii bine ce si cum e cu grishu' ...
Dalles wrote:...Miscarile peristaltice sunt miscarile alea ale aparatului digestiv care te ajuta la inghitit cand bei sau mananci...

... vin si completez spusele tale : sunt miscari lente, de frecventa mica, atipice [ deci neregulate ] si care genereaza contractii, in "valuri succesive" ...
ciprian_sb wrote:...Raspunsurile lui intotdeauna au fost foarte bine documentate si presarate cu cuvinte folosite in general in limbajul de specialitate.... Si la el am sesizat mai multe...specialitati.

... stii cum sunt soferii, tre' sa stie si oleaca de mecanica ...
fr0ggy wrote:poza facut mai demult.. dar gasita doar acuma...cine zicea ca oscarii nu sunt pesti de card

... hehe, misto poza ! ... da' se vede clar ca pestii aia erau inghesuiti ca la Vadu' Lat ... imi pare rau ca n-am apucat sa ciocnim un pahar duminica trecuta ... si sa stii ca n-am apucat sa ma duc la aia, cu magazinu' ala, da' te tin la curent ! ...
@Otto451 :
Salut ! ... imi pare rau ca primul tau post aici incepe cu asa ceva ... esti sigur ca e vorba de carente de minerale ? ...

Cazul fericit:

... ce varsta au astronotusii tai ? ...
... oscarii maturi [ in general peste 2 ani ] prezinta uneori, un numar mai mic sau mai mare de gauri, de-a lungul liniei senzoriale precum si in zona din jurul ochilor ... cu timpul, aceste gauri se adancesc, fara ca ele sa fie in mod neaparat dovada vreunei afectiuni ... sunt pur si simplu semne de batranete, daca vrei, le poti asemui cu ridurile care se tot adancesc la oameni, pe masura ce acestia imbatranesc ... si Delilah, femela mea de oscar, are asemenea gauri ...
... ce culoare au gaurile de pe pestii tai ? ... daca ele "se integreaza" in coloritul pestelui [ daca au aceeasi culoare ] atunci nu e cazul sa te ingrijorezi ... gaurile produse in urma afectiunii HITH au in general o culoare alb-cenusie, usor de recunoscut ...

Cazul nefericit:

... in general, boala aia pe care o suspectezi tu [ HITH ] apare ca efect al unei alimentatii dezechilibrate si al traiului intr-o apa de calitate scazuta ... pe scurt, mancare nashpa si apa neschimbata la timp ... uite ce scriam acu' cativa ani in articolul despre oscari :

... Astronotusii sunt pesti foarte rezistenti la boli, singura boala care ii "doboara" fiind o afectiune a liniei senzoriale laterale [ la cichlidae, spre deosebire de ceilalti pesti, linia laterala este alcatuita din doua randuri de senzori - lucru usor de verificat daca ne uitam cu atentie la un peste din aceasta familie ]. Aceasta afectiune, care erodeaza pur si simplu porii in care sunt plasati senzorii de presiune si echilibru, lasand in urma niste rani infioratoare, se numeste HITH [ Hole In The Head ] si / sau HITL [ Hole In The Line ]. In aceste cratere isi fac aparitia foarte repede bacterii si virusi, care "rod" carnea pestelui ducand in final la deces. Boala apare pe un fond de stres, in conditii de hranire si de mediu [ apa ] necorespunzatoare si este foarte greu de combatut - singurele medicamente care reusesc intr-un fel sa ajute fiind acelea folosite in tratamentul uman al Trichomonas-ului [ Metronidazolul si alti derivati - Rombendazol, etc ], insotite fiind de schimburi repetate de apa si de cresterea temperaturii. Cele mai multe cazuri de HITH studiate in laborator au relevat prezenta in interiorul ranilor a parazitului Hexamita, de aceea exista voci care sustin ca acesta este factorul determinant al bolii si nu un rezultat al acesteia.

... daca pestii nu au si ceva infectii secundare, atunci o imbunatatire a calitatii apei + un aport de vitamine in hrana ar trebui sa rezolve problema ...
... Samson a avut ocluzia in cavitatea abdominala si arata de parca inghitise o minge de ping-pong ... am bagat in el doze de laxativ de pana la 3 ori concentratia normala si cu toate astea n-am avut succes ... la disectie am constatat ca matele sale erau pline cu mancare descompusa si oarecum incurcate [ probabil ca miscarile peristaltice au facut ca intestinul sa se innoade, lasand "bula de mancare" in cadrul unui nod ] ...

... aspectul acela care te streseaza acum pe tine [ adica faptul ca au zona anala inflamata ] este oarecum normal la varsta lor ... intestinul este plin si preseaza pe anus, facandu-l sa iasa "putin in afara" ... la un moment dat aparuse un curent de opinie care sugera ca, o modalitate certa de a stabili sexul la astronotusii maturi este sa ii hranesti fara masura, astfel incat papila genitala sa fie "aruncata in afara corpului" de matele pline de mancare smilie ... personal vorbind, mi se pare o mare idiotenie, riscul de a-i "da peste cap" este imens si nu merita, un mascul + o femela nu inseamna automat o pereche ...

... pana pe la varsta de un an pestii sunt foarte mancaciosi si foarte pofticiosi, apoi, cu timpul, se mai potolesc ... intre pestii mei este o diferenta de un an [ femela Delilah are 3 ani iar masculul Thomas are cam 2 ani ] si acest lucru se observa chiar si in felul in care se reped la mancare ...
... e gata copii, e gata, nu va mai repeziti ! ... usurel cu pianu' pppaaa scarile alea, ca odat' mi se varsa clapili ...
ciprian_sb wrote:...Se pare ca albino au un ritm de crestere mai rapid decat cei clasici, care mi-au cam ramas in urma. Si comportamentul este diferit. Albino sunt mai linistiti, mai pasnici, cel putin deocamdata. Astia mici in schimb sunt ca focu' :cearta:...

... ritmul de crestere tine doar de frecventa hranirii si de cantitatea de mancare ingurgitata ... cine mananca mai mult si mai des, ala creste mai repede ... vorbim aici evident despre pesti care au aceeasi marime si varsta ... in cazul tau, este clar ca aia albino [ care oricum sunt mai mari ] or sa fie avantajati la masa si ca or sa creasca mai repede ...
ciprian_sb wrote:...Am observat ceva curios: albino au o umflatura in zona genitala, m-am gandit la un moment dat ca ar putea fi constipati . Se poate asa ceva? Voi aparea cu niste poze...

... se poate, sigur ca da ! ... sunt pesti foarte lacomi si mananca mult, mai mult decat pot sa duca intestinele lor ... la un moment dat exista pericolul ca mancarea nu se mai poata digera bine si din cauza asta pot sa apara diverse probleme ... masculul Samson asa a murit, din cauza unei ocluzii intestinale pe care n-am reusit sa o "rezolv" cu niciun fel de laxativ ...
ciprian_sb wrote:...Mi-am adus aminte de ce ai zis, Koala, referitor la albino ... ceva de genu' ca nu au diformitati aparente ... Sa fie asta o diformitate? Sau poate e ceva patologic?...

... diformitatile de care vorbesc eu se refera la aripioare strambe, la buze deformate, la operculi incomplet formati, etc ... apar din cauza tarelor genetice [ prea multa consagvinitate ] si nu se observa la pui, doar atunci cand pestele creste si se mareste ai sa poti vedea ... din pacate, nu ai ce face si nici nu se rezolva in vreun fel ...
ciprian_sb wrote:...In rest am apa plina de infuzori si acum ma tot informez :bpc: care ar fi cea mai buna metoda de a scapa de ei. Am observat ca, daca le cresc temperatura se limpezeste, dar nu mi se pare cea mai buna solutie. As vrea ca temperatura crescuta sa ramana doar o metoda folosita in scopuri "medicinale"...

... albastru de metil [ pana cand apa se face bleu, cum e cerul vara ] sau hipermanganat de potasiu [ pana cand apa se face violet ] ... cauzele ? ... prea multa mancare, filtrare insuficienta si/sau prea putina apa schimbata ...
... No problemo ! ... am vrut doar sa nu ramana fratii far' dddaaa planta, din cauza de bani putini ... stii cum e, Dumnezeu vede, iar pe lumea ailalta o sa stau numa'n puf ...

Later edit : ... am vazut ca, prin alte parti, lumea ne huiduie ... e pacat ...
Magda wrote:
koala wrote:... ba, daca nu gasiti pe nimeni doritor si din cauza asta nu va iese "socoteala", bagati-ma si pe mine in calcul ... chit ca la astronotusii mei nu imi trebuie nici un fel da™ planta ... doar n-o sa va las la greu ! ...


Multumim de ajutor Cum era: "prietenul la nevoie se cunoaste", nu?

Si ce faci cu ea? O plantezi in gradina?

... pai v-o dau voua spre adoptie , ce 'reaku sa fac io cu ea ? ... ca astronotusilor mei nu le-au rezistat nici macar plantele de plastic ...
... ca sa nu zic de faptu' ca sunt useri care au venit la berile duminicale chiar inainte sa se inscrie pe forum ... de exemplu, pandacul [ Marian ] este unul dintre ei ...

... nu va trebuie invitatie scrisa oameni buni, cine doreste sa vina este binevenit ! ...
... ba, daca nu gasiti pe nimeni doritor si din cauza asta nu va iese "socoteala", bagati-ma si pe mine in calcul ... chit ca la astronotusii mei nu imi trebuie nici un fel dddaaa planta ... doar n-o sa va las la greu ! ...
ciprian_sb wrote:mi s-a parut mie sau a fost deranjat site-u'? Din cand in cand e bine sa se mai intample cate una ca asta ptr ca abia atunci se vede clar valoarea lui. Stiti cum e... apreciezi ce ai avut cand nu mai ai. Sa fie insa cat mai rar.... :-)

.. mda, s-a matolit mosu' de Sf. Dumitru si s-a impiedicat de firu' dddaaa la server ... se intampla si la case mari, ca ale noastre :brosu:&:bnegru: ...

on topic : ... ce fac pestii ? ...
1. ... e oarecum de notorietate faptu' ca cichlidaele sunt pesti inteligenti [ in sensul ca interactioneaza cu tine mai "uman" decat pestii din alte familii ] ... de aceea sunt recunoscuti drept "pesti destepti" ...

2. ... faptu' ca au trecut la sapat gropile inseamna ca "ies puii la zbor" ... adicatelea icrele sunt "bune" [ femela matura si mascul fertil ] si vor ecloza cat de curand [ cam 3 zile dureaza eclozarea si inca 3 zile dureaza pana ce puii incep sa inoate liber ] ... spectacolul dat de perechea de nigro ce-si conduce cardul de pui prin bazin este ceva deosebit ...

3. ... amenajarea bazinului, de acum inainte, "tine" de ei si nu de tine ... nu te necaji cu plantele alea, scoate-le de acolo si planteaza-le in ghivece protejate de pietre mari ...

4. ... cat despre plantele frumoase, sa stii ca si la noi plantele puse in vanzare sunt tot asa, mici si necajite ... ceea ce observi tu in diverse poze, sunt plantele crescute cu drag de catre prietenii nostri, oameni pasionati de asa ceva, si care isi pun si sufletu' la bataie pentru treaba asta ... la intalnirile noastre duminicale s-a "incetatenit" obiceiul [ SanduTM ] ca fiecare acvarist sa doneze altor pasionati din surplusul propriu ... astfel, cei care au cate ceva de "dat de suflet", pot s-o faca ... de-a lungul vremii s-au "traficat" astfel plante cu totul si cu totul deosebite, dar si alte "obiecte" din recuzita acvaristica [ pesti, filtre de apa, pompe de aer, chiar bazine cu totul ] ... asta tine doar de pasiune ! ...
... pestii aia sunt deja arvuniti [ platiti da' neluati inca ] de un doctor stomatolog ... si ma indoiesc sincer ca cineva ar putea sa distinga cu certitudine sexu' la un oscar de 15 cm ... nefiind inca maturizati complet, banuiesc eu ca nici papilele genitale nu sunt "identificabile" ...

... in schimb, mi-a spus manyaku [ intr-un mesaj personal ] ca a vazut oscari de vanzare la magazinul de pe Calea Grivitei ... s-a discutat despre el mai de mult : LINK ... n-am apucat sa trec p'acolo inca, asa ca nu stiu nimic precis ...
... am mutat acest topic aici, la sectiunea Cichlidae ...
... misto pozele, vorba lu' Sandu, sa vezi acu' fratii nostri ce-or sa s'apuce de crescut nigro ...
ciprian_sb wrote:...PS: in weekend fratilor, unde dispareti cu totii?

... pai cum sa-ti zic, ca mi-e cam rusine ... sambata, caram sticle goale si fiare vechi pe la ReMat-uri, ca sa "facem" bani de-o tuica ... tuica pppaaa care-o bem apoi duminica, imbracati cu hainele noastre cele mai bune, prin diverse bodegi urat mirositoare ... n-ai vazut topicul ala de la sectiunea Carciuma ? :brosu:&:bnegru: ...
... vaz cu tristete ca nu mai are cautare butonu' ala urat, dddaaa scrie Search pppaaa el ... toata lumea intreaba ... insa nimeni nu face un minim efort sa vada daca nu cumva s-a mai discutat, de patru mii de ori, acelasi lucru si inainte ...
[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 

Information
 

An error has occurred.

For detailed error information, please see the HTML source code, and contact the forum Administrator.

Error on line 63, column 41 in default/user_posts_show.htm
topics.get(post.topicId) is undefined.
It cannot be assigned to topic
 
Forum Index
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com