[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: koala
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Message
... ochii aia "alburosi si putin umflati" semnalizeaza o calitate necorespunzatoare a apei ... spune-i sa faca un schimb de apa ...

PS : ... ieri dupa-amiaza a eclozat ponta depusa duminica seara [ procentul de icre eclozate a fost de circa 75-80 % ] ... deci tanara pereche Thomas & Delilah este viabila [ masculul este fertil ] ...
... intr-adevar, regreta este omu' cu doua maini de aur ... insa mi se pare ca e proaspat tatic sau asteapta sa devina asa ca nu stiu cat timp mai are la dispozitie ... insa poti incerca sa-l contactezi, cine stie de unde sare "decorul" ...

... nu cred ca ideea cu "copacul din padure" are sanse reale de izbanda ... iar decorurile de la "Back to Nature" sunt obraznic de scumpe ...
... Bine ai venit pe forum ! ...
acata wrote:... Eu vreau sa fac ceva fundal pentru amazon (de genul Back to nature ...

... sper ca Backgroundul acesta sa-ti placa ... am mai dat linkul asta candva, ca exemplu, mai mult decat clar, despre ceea ce pot face doua maini dibace ! ...
... voi proceda la fel ca si vara trecuta ... cei care doresc, vor primi pui gratis daca fac dovada ca au conditii decente ca sa ii creasca ! - si ma refer aici la un bazin generos ca dimensiuni, la multa bunavointa, precum si la ceva experienta in acvaristica - cresterea astronotusilor nu necesita aptitudini "speciale", insa cere putin mai multa munca si putin mai mult efort din partea acvaristului ... restul puilor vor pleca la un amic [ negustor ] care ii va vinde dupa bunul sau plac ...

PS : ... hehe, anul trecut nu s-a gasit nici un amator de astronotusi care sa vrea sa-si faca "una bucata obligatie de-o bere" la mine ... asa ca toti puii "au luat" lungul drum al Oborului ...
... eu as "merge pe mana" unui fundal din polistiren acoperit cu ciment ... uite AICI un exemplu ... la marimea aia de bazin, pietrele vor fi foarte grele [ ca sa nu zic nimic de faptul ca spartul lor in fasii-fasii este doar o poveste frumoasa si atat ] ...

... daca vrei sa scapi de treaba murdara cu cimentul, atunci poti incerca un decor facut din spuma poliuretanica ... pe asta o poti lasa "neacoperita" iar in cateva luni algele isi vor face datoria ...
in alt topic, koala wrote:... sa stii ca citrinelii astia sau cum doamne ii cheama sunt pesti care "sar cu usurinta" bariera celor 20 de cm ... mi se pare total gresit sa presupui ca ii poti tine in bazine mici unde :

- nu cresc asa cum trebuie
- sunt mult mai agresivi decat in mod normal
- pericolul de a-i imbolnavi este mult mai mare


... randurile de sus sunt valabile si pentru Cichlasoma biocellatum ... bazinul tau [ 85 litri ] este mult prea mic ...

later edit :
... acum am vazut pozele ... sa stii ca o sa ai probleme cand masculul o va alerga pe femela ... grabeste-te cat poti cu bazinul ala mare, pentru ca altfel femela aia va avea de suferit ... daca le oferi conditii decente de viata, pestii din marea grupa a Cichlasomelor iti ofera spectacole de neuitat, culori superbe, comportament deosebit, grija parinteasca fata de pui ...

... insa nu-ti bate joc de ei, nu-i inghesui in bazine meschine si ofera-le un minim de confort ! ...
...Din pacate la Timisoara nu am gasit niciunde Sera mineral salt...

... poti cauta in noul magazin Animax de la voi din Timisoara [ la Iulius Mall ] ...
... in mod normal, daca nu-s pereche, nu prea au de ce sa care nisipul de colo-colo ... insa, la fel de bine, pot fi si doua femele, care sa formeze o "falsa pereche" si care sa depuna simultan ...
... totusi, la 4 ani [ cat zici ca au pestii tai ] ar fi trebuit sa depuna pana acum, deci trag concluzia ca nu sunt pereche ... sorry ! ...
... sa stii ca citrinelii astia sau cum doamne ii cheama sunt pesti care "sar cu usurinta" bariera celor 20 de cm ... mi se pare total gresit sa presupui ca ii poti tine in bazine mici unde :

- nu cresc asa cum trebuie
- sunt mult mai agresivi decat in mod normal
- pericolul de a-i imbolnavi este mult mai mare
... pleco-ul ala n-are ce cauta acolo ! ... e din alt film, asa ca scoate-l din acvariu daca vrei sa vezi pui de la perechea ta de nigro ...
image

... restu' pozelor de la ultima ponta sunt AICI ... am hotarat sa "scot" randul acesta de pui, asa ca probabil ca peste vreo 2 luni o sa fie "pe piata" pui de oscar ... am aflat de existenta unei perechi de astronotus F1 [ adica o pereche liber aleasa din puii lui Samson si Delilah - pe care ii pot considera genitori F0 ] ... o sa ma duc sa ii fac niste poze ...

- nu exista riscul transmiterii vreunei boli, de la pesti la oameni !!! ... a fost o discutie aprinsa pe vremea Vechiului Regat [ oldforum ] si astea au fost concluziile trase ... evident, daca esti sensibil la praf si ai afectiuni de natura pulmonara, atunci "purecii uscati" iti pot provoca alergii si stari negative ... la fel, o camera plina cu bazine descoperite [ fara capac ] poate avea o atmosfera umeda ... insa, generally speaking, un bazin de decor, acoperit cu capac si bine intretinut [ ma refer la curatenie, apa schimbata, etc ] nu reperezinta nici un fel de risc major pentru sanatate ...

- nu invata pestii sa sara dupa mancare !!! [ vezi ca am scris despre asta in articolul despre oscari ] ... o sa ai probleme mai incolo, cand vor fi mari ...
... ce bazin vrei sa le pui la dispozitie ? ...

... Cichlasoma labiatum [ Red Devil ] si Cichlasoma citrinellum [ Midas ] nu sunt una si aceeasi specie, desi seamana destul de mult intre ele ... ambele specii "sunt" pesti rai si care necesita bazine spatioase pentru a-si domoli agresivitatea ... din incrucisari repetate intre ei [ mi se pare ca si Cichlasoma trimaculatum a "trecut p'acolo" ] au aparut primii pesti asiatici FlowerHorn ... mi se pare ca acu' 2 saptamani am vazut in Obor [ la Dan ] cativa pui de citrinellum ... cel putin asa scria pe bazine, desi, la marimea aia, erau slabe sansele ca sa ii poti deosebi de labiatum ...

... acu' frun' an chitron avea o pereche de flowerhorn cu pui ... poate mai are si acum, incearca sa iei legatura cu el ...
Bob wrote:multumesc mult pentru info. o sa-i cumpar o femela... :bravo:

... s-a mai discutat despre ei ... uite AICI ...
MollyBalon wrote:Multumesc pentru raspunsuri.
Pana sa ma pripesc sa obiectez la sugestia profipet (in termeni de 'nu am masina, daca e un pic mai ieftin la profipet, cu transportul tot acolo ies, cel putin, plus timpul pierdut pe plimbare'), am si scris la profipet, si este intr-adevar mai ieftin, cu, desigur, garantie, si este in cora Bucuresti.
Nu imi trebuia masa, altfel il luam de la baiat (care nu este marlanul, este intermediarul dintre marlan - care distribuie - si eu).
Asa ca la final va mai multumesc o data pentru ca m-ati salvat de culpa morala si inconfortul personal de a face afaceri cu marlani
Daniela

... Nu stiu cum a aparut mesajul meu aici, probabil am gresit eu pe undeva dar vad ca nu mai am optiuni de edit, si daca aveam tot nu cred ca il puteam muta. Asa ca poate il muta cineva, este un raspuns la 'juwel rio 180 - dileme'.
Multumesc,
D.
... pestele din pozele alea doua de sus este "cam" femela ... aripioarele dorsala si anala sunt oarecum rotunjite iar "mecla" nu este asa de vopsita cu albastru ... femelele sunt mai mici si mai "palide" decat masculii ...
... cat despre link-ul tau, e greu de apreciat sexul deoarece poza nu este clara deloc ... totusi, din faptul ca ai spus ca are 20 cm lungime, as zice ca e mascul [ femelele nu cresc atat ] ...
... hai, ca poate de data asta ai noroc si "se lasa" cu pui ... pestii arata bine, hraniti si sanatosi ...
... eu as "miza", concomitent, pe urmatoarele actiuni :

1) ... schimburi regulate de apa [ de 3 ori pe saptamana cate 30 % din volumul bazinului ] + doze de Mineral Salt [ de la Sera ori de la alte firme ]

2) ... hrana "buna si variata" : rame de pamant + mixtura de inima de vaca imbogatita cu vitamine

3) ... daca au fecale albe, atunci trebuie sa faci si tratamentul cu Metronidazol [ il gasesti pe forum, e foarte discutat ]

4) ... cresterea temperaturii pana pe la 27-28 grade Celsius [ apa mai calda face ca pestii sa aiba metabolismul accelerat -> asimileaza mai repede ]
... sa zic asa, la ochiometru cam :

lungime - latime ~ 25 x 15 [ cm ]
grosime ~ 5 cm

.. e o piatra plata de rau [ cremene ] pe care mi-a dat-o Lucian ... poti incerca sa-ti dai seama de dimensiuni din pozele postate la galerie [ fa comparatia cu femela Delilah care are cam 25 - 26 cm TL ] ...
... ieri dupa amiaza [ dupa orele 14.00 ] perechea Delilah & Thomas a depus iarasi o poala de icre pe PSI ... am sa "scot ponta" si o sa "eclozez" puii separat ... sper sa fac si ceva poze !
 
Forum Index » Profile for koala » Messages posted by koala
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com