[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: catalin_
Forum Index » Profile for catalin_ » Messages posted by catalin_
Message
costelino wrote:scuze de offtopic, de unde ai cumparat lily si cat ai dat?


E-bay, din China. Vreo 40 si ceva de dolari. Plus taxe vamale http://www.ebay.com/itm/281034043628?var=580163134598&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Gasesti si din UK daca e sa cauti, exemplu http://www.ebay.com/itm/Hand-Made-Glass-Aquarium-Lily-Pipes-Set-13mm-12mm-16mm-/281219006307?pt=UK_Pet_Supplies_Fish&hash=item4179f57f63


Alte poze, ca altceva n-am de aratat:

image
image
maddog_k9 wrote:daphnia magna.



Nope. Daphnia inoata in masa apei, acestea stau pe fund, uneori se ridica si inoata. Sunt Ostracode de genul "seed shrimp": http://en.wikipedia.org/wiki/Ostracod

Edit: video pe youtube la intamplare: https://www.youtube.com/watch?v=JIKBTfz7ERM
stefanp wrote:Misto poza
Dar spuma care se aduna nu cred ca va afecta biofilmul ...


Din ce observ ii intrerupe continuitatea, deci in loc de o pelicula continua este impartit in mici zone, ceea ce, zic eu, e mai ok pentru schimbul de gaze.
cosmin_ruz wrote:Mi-ar placea sa aud ca poti scapa de biofilm fara surface skimmer, lucru pe care, eu nu am reusit sa-l fac. Textura rocilor este frumoasa, aranjamentul este superb, iar culoarea ug-ului este splendida!


Pot sa spun ca e chiar util efectul de vortex pe care il au Lily Pipes, atunci cand apa e la cativa centimetri deasupra. Din cauza diferentelor de presiune dintre partea superioara si cea inferioara a "palniei" se formeaza un vartej care absoarbe apa de la suprafata si o trimite cu viteza pe sub apa, iar impreuna cu ea si diverse resturi/particule plutitoare. Biofilmul nu prea e absorbit, dar am observat ca daca absoarbe un pic de aer, bulele respective vor fi trase sub apa, revin la suprafata, apoi sunt reabsorbite si tot asa, rezultand un pic de spuma care afecteaza biofilmul

Inca sper ca in viitor sa dispara...


Scuze pentru poza cu telefonul

image
Azi am indepartat Hemianthus-ul de pe piatra. Desi incepuse sa se prinda si se ancorase bine in piatra, iar acum crestea si perla frumos, nu imi placea faptul ca zona respectiva incepuse sa fie colonizata de alge. Am rezolvat curatand temeinic stanca. Si piatra goala e mai aproape de viziunea mea initiala a setup-ului Voi posta poze cand s-o mai limpezi balta.

Intre timp imi da bataie de cap pelicula de biofilm care se tot formeaza, dar banuiesc ca e trecatoare, acvariul fiind la inceput...

Si veni potopul (luni 24.03).

image





Iar azi, la 6 saptamani de la plantare, arata asa:

image

image
costelino wrote:cum se mai prezinta acvariul?

La o luna de la plantare: iarba creste in continuare. Incet, dar creste. Unele varfuri mai vechi au inceput sa se ingalbeneasca/innegreasca, dar cele noi par sanatoase.

De maine sunt plecat de acasa, sper sa fie ok pana duminica. Daca va fi ok... duminica aduc potopul ;)

image[/URL]
image[/URL]
image[/URL]
image[/URL]


Cura de slabire prin infometare?

Dar doar pentru ca nu le dai tu de mancare, nu inseamna ca nu mananca ;)
http://www.nevertebrate.ro/Sistem-complet-CO2-cu-electrovalva

http://www.acvaristic.ro/sistem-co2
Mi-am pus in gand sa achizitionez un sistem CO2 (butelie, reductor, electrovalva si alte maruntisuri, fara pH controller). As dori niste sugestii. Momentan am 2 variante (in jur de 800 RON).

Pot pune aici link-uri spre site-urile respective?
costelino wrote:multumesc pt raspuns, astept si eu niste ada, 9l pt un acvariu de73,5/31,5 sa-i fac un strat de cca 4cm!


Ah, am inteles, te interesai ca sa stii cum am facut.

Substratul pare ciclat. Am testat apa si azotitii par a fi pe 0 (folosesc test banda momentan, deci poate nu e prea precis; in a doua saptamana inca se citeau valori pentru azotiti, dar acum nimic). Valori destul de mari pentru azotati, dar Utricularia pare sa fie ok.

Am observat ca unele petice nu aveau contact perfect cu solul, dedesubt formandu-se un gol de aer (intre substrat si lateralul radacinutelor), iar acestea au inceput sa prinda un pic de mucegai. Nimic serios. Am tasat mai bine pamantul in jurul lor si am aerisit bine incinta acvariului.
Am vrut sa spun "Ma astept ca atunci cand il inund sa fie tulbure o vreme". Nu inteleg unde s-a dus butonul de edit. Si de ce "quote" nu se afiseaza cum trebuie?

Edit: ciudat, la aceasta postare vad optiunea de "edit", dar la cele de dinainte nu apare...
[quote=costelino]ai folosit si Ada bacter100 cu Penac? sau ai clatit substratul si l-ai pus in acvariu?[/quote]
Nu, in afara de substrat nu am adaugat nimic. Nici nu l-am clatit. Nu cred ca trebuia sa il clatesc, nu? Ma astept ca atunci cand il inund sa fie tulbure o verve, dar se rezolva. Unde am gresit/ce pot repara acum?
Ziua 21.

Totul e ok. Acum cateva zile am pus inauntru un furtunas de la o bomba cu drojdie. Nu stiu daca avea legatura cu asta, dar a doua zi m-am trezit cu ceva mucegai pe unul din manunchiurile de Utricularia. Apoi altul (ambele mai firave). Am decis sa renunt la CO2. Vorba unui om intelept: "unde merge nu te bagi".

Inca astept sa se intinda mai bine covorul. Astept niste lily pipes (e-bay) si ma bate gandul sa ma jignesc cu un sistem CO2.

image

image
stefanp wrote:Pfoai ce poze misto faci
Asta te va ajuta pe viitor


Chiar ca... super poze. Ce aparat/obiectiv?
Parca prea putin. In special pentru 4 ani
Am o nelamurire in legatura cu urmatoarele. Citez: "Eu, personal, am investit în acesti patru ani aproximativ 2.500 de lei."

E pe bune?!

Edit: diacritice...
"Pentru aia mica"... Mhm... Pe cine incerci sa pacalesti?! Succes cu el
Sunt unele lucruri pe care le vezi in natura si care nu dau neaparat bine intr-un acvariu. Ma refer aici la chestii pe care le vezi in mod obisnuit cand faci o mica scufundare prin ape dulci: namol/detritus pe fundul apei, alge peste tot, viermi/larve, materie vegetala aflata in diverse stadii de descompunere, apa cu diverse grade de turbiditate/particule in suspensie, etc. Asta inseamna ca daca elimini aceste elemente in scop estetic, acvariul nu mai pare la fel de natural?
Inca misca Timp trecut de la plantare: 14 zile.

image

image

Un close-up cu capcane
image
 
Forum Index » Profile for catalin_ » Messages posted by catalin_
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com