[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: robygym
Forum Index » Profile for robygym » Messages posted by robygym
Message
alexiumihai wrote:Salutare,

Sa va arat recolta de saptamana trecuta
Jeg
image

Verdeata
image
image

Bazinul merge bine, s-a maturizat.
Teste de apa:
NO3 - 0.2
PO4 - transparent
Mg - 1350
Ca - 420
Kh - 7.7

De la introducerea ATS-ului, hranesc cate 2 cuburi de artemie (alternand cu pelete si fulgi), parametrii ramanand constanti, semn ca a inceput sa isi faca treaba.

Am scos biopeletele. - Am un reactor de vanzare pt cine doreste
Pt ca este concurenta pe nutrienti, algele (caulerpa) au inceput sa nu se mai dezvolte.

Am facut un upgrade la pompele de valuri cu un WP-25. Cu sursa reglabila, cea standard facea ravagii (prea puternica).

Multumesc.

Nu te supara ,cum ai facut sistemul asta de plasa ptr alge si une-l tii in sump?
Dupa o saptamana de functionare No3 are valoarea de intre 12 si 25 mg/l, No4 am sa cumpar saptamana asta un test.
~Nu -l vreau doar cu pesti , vreau un nano ref dar nu ma grabesc.
Apropo TorMec activ de la JBL se poate folosi ca mediu filtrant la marin?
Va salut si incerc usor, usor sa trec si eu la un alt nivel in acvaristica.
Am un plantat cu ceva Discusi in el de vreo 3 ani, am reusit nu demult sa scot si ceva pui de discus, iar de ceva timp mi-a intrat in cap un marin.
Am mai intrat pe un forum si m-au facut unii terci ca nu am citit inainte de a pleca la drum macar 2-3 ani, ca nu e bine nu stiu ce ,ca nu stiu terminologi,,,etc ,parca ma fost la scoala si parca am raie daca nu sunt as in martine, tocmai asta si spuneam este primul acvariu marin la care ma risc sa-i dau drumul, de aia chiar sunt sigur ca pot face greseli, dar nimeni nu s-a nascut invatat.
Deci, am construit un acvariu de 70 de litri ,un sump de vreo 30cu 3 compartimente si usor usor cele necesare sa dau START.
Bucuria mea e ca e facut totul de mine, mai putin lucrurile care se invart, pompe etc..
Am un sckimer de la resun mic dar modificat de mine, pompa valuri 2500 l/h, un UV de 5 W de la JBL, piatrta vie 6 kg, nisip viu 4,5 kg apa cu sare marina si START. Singurul lucru pe care inca nu-l am e acel Osmozor . Filtrate cu bioballs, ceramica si ceva matrix ,dar mutin ,am sa mai iau in viitor.
Nu am apa de osmoza deocamdata si nu stiu solutii sa fac rost pentru ca banii nu ma arunca din casa. Poate gasesc unul second hand pe la experimentatii de marine.
Acvariul deocamdata este la ciclad de 2 saptamani ,si in el sunt fel si fel de vietati care vad ca se dezvolta si canstruiesc fel si fel de chestii.
La start acvariul arata cam sa:
Astept recomandari, critici si sugestii ca lucrurile sa mearga bine si sa nu iasa un dezastru din acest proiect.
Intrebare ,pot folosi apa de la robinet intr-un acvariu marin ,sau chiar e asa de tragic daca pui apa de robinet si nu de osmoza?????
 
Forum Index » Profile for robygym » Messages posted by robygym
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com