[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Alex.B
Forum Index » Profile for Alex.B » Messages posted by Alex.B
Message
atunci hartia igienica, nu ar fi mai buna?e alba si absoarbe si bine apa
Poate ca eu gresesc si imi cer scuze daca o fac dar nu ar fi mai bine sa foloseasca o coala de harite alba in loc de hartia de ziar(din cate stiu eu tusul contine plumb si alte substante toxice care s-ar putea elibera in apa)
osmosess wrote:as dori si eu sa cumpar daca are cineva ca eu am umblat tot bucurestiu asta si n-am gasit urmatoarele plante:
-eleocharis acicularis: eleocharis parvula
- glossostigma elatinoides
-marsilea

glossostigma am vazut zilele trecute la animax-ul din turda, cred ca mai gasesti, iti urez succes
daca acvariul este foarte bine plantat cu siguranta iti vor scapa cativa puiuti, insa sa fi atent si sa ii muti in alt acvariu sau sa ii pui intr-o maternitate; o spun din experienta proprie cu niste guppy
in acvariu am 20 de guppy frumosi colorati si 2 xipho; xipho o sa plece in curand termometru deja l-am mutat, acum sta in coltul acvariului, multumesc de sfaturi!!
mopanu trece printr-un tratament, e tinut in apa, iar apa o schimb zilnic!!sper sa fie gata in curand
asa arata acvariul dupa ce am urmat sfaturile celor mai cu experienta si pe aceasta cale as vrea sa va multumesc!!dupa ce am pus tld 830 plantele mele o duc mult mai bine!!!
http://www.acvariu.ro/coppermine/albums/userpics/11959/Imag005.jpg
http://www.acvariu.ro/coppermine/albums/userpics/11959/Imag000.jpg
am uitat sa spun; osramul de 18 w!
Unde as putea sa gasesc Osram Floura77 si la ce pret e??Tocmai am cumparat philips tld-830 si am inteles ca a dat rezultate asocierea asta(osram floura-tld-830) sau daca ar fi ceva cu care as putea inlocui osramul??
Neon - Philips Tld 18W/54(asta e ce scrie pe tub)
Fertilizanti am folosit Nutrivit dar eu cred ca nu prea are nici un efect.
Despre ph sau alti parametrii nu pot sa va spun nimic pentru ca nu am facut masuratori.
multumesc frumos!ce neoane imi recomdati??
De cateva zile am observat ca frunzele se ingalbenesc si se gauresc!!Ce sa fac???Acvariu:120 de litri, pesti vivipari, temperatura 23 C , schimb de apa o data pe saptamana, lumina 10-12 h p zi, 36 de W.
Totusi reusita poza sau nu, acvariul cu siguranta e!
REZOLVAT
o schema sau imagini cu o constructie de genul asta unde as putea gasi?? mii de multumiri
as vrea sa fac un rastel din pal melaminat pentru 2 acvarii;greutatea totala ~250kg; palul este potrivit?daca s-ar putea o schema (sau imagini cu asa ceva)
cesrobis wrote:in privinta carasilor te pot ajuta eu
vand 2 carasi aurii de aprox 8-9 cm si 2 cap de leu de 3-4cm
in privinta carasilor te pot ajuta eu
cand 2 carasi aurii de aprox 8-9 cm si 2 cap de leu de 3-4cm
mersi o sa incerc si eu tratamentul cu melcii sa vad daca da rezultate
aceasi problema o am si eu.melcii aia mici si negri consuma doar alga sau dupa ce termina cu alga se apuca si de plante?
 
Forum Index » Profile for Alex.B » Messages posted by Alex.B
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com