[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ceatza
Forum Index » Profile for ceatza » Messages posted by ceatza
Message
Nu prea ai sa fii asa fericit cand ai sa afli ce se afla sub kenia!
Se pare ca apa pe care o cumpar pt schimburi si adaos este si sursa de no3 in apa , mai pe scurt ce scot bag inapoi la schimb sau adaos dar mai verific odata cand ajung acasa parametrii in acvariu si la apa de osmoza sa nu vorbesc aiurea. Daca este asa o sa fie problema la magazin cand ma intorc sa vedem ce zic testele no2 no3 . Probabil voi cumpara cel mai ieftin sistem de osmoza in 4 stagii.
mugurel wrote:
ceatza wrote:[
De ce ar fi contraindicat de tinut salimetrul in acvariu? Este sticla pluteste pt asta e facut are si termonetru in el, sunt alti care il tin permanent in sump.


Se depune pe sticla un film de bacterii. alge si da eroare ...


Multumesc de informatie Mugurel ghinionul lor ca saptamnal il stergeam fara sa fii stiut de aceasta cauza. De obicei ma uit la el zilnic ca momentan nu i am dat drumu la pompa de adaos RO si mai torn manual ce se evapora.
mugurel wrote:Nu are rost sa tii termometrul permanent, iar salimetrul este chiar contraindicat de tinut permanent in apa ...



Deja m ai pierdut mugurel , sunt in ceata total. Termometrul este digital cu sonda de plastic daca te refereai la incalzitor este setat pe 25grade si sta in 24,5 grade apa.

De ce ar fi contraindicat de tinut salimetrul in acvariu? Este sticla pluteste pt asta e facut are si termonetru in el, sunt alti care il tin permanent in sump.

Referitor la nisip am pus niste intrebari pe addictive reef keeping ca eram in dilema mare. Baieti de acolo fac acvaristica reef si nu improvizeaza sau se joaca poate stiti despre ce vorbesc. Nu este nici o problema legata de nisip atat timp cat sunt curenti si mentenanta in acvariu schimburi aspirare etc, le am aratat poze. Mi o sarit o piatra de pe inima
Atasez si o poza cu substratul in cauza.image
Buna Andrei, in legatura cu pietrisul 2-5mm este amestecat cu 5 kg carib sea live pink samoa sand jumate jumate cantitate . De scos nu l ma scot, imi place cum arata nu mi se pare mare daca e greseala deja e facuta. Sunt in total 9,5 kg nisip 5kg piatra vie cured de la h2o aquatics. Piatra era uda invelita in folie de plastic pt impachetat.

Cu duck nozzel am in vedere de la inceput si am vazut pe ebay mai multe modele nu am apucat sa dau comanda. Nu am loc in camera de mijloc este plina cu denitrate si exact deasupra am floss sa blocheze impuritatile sa ajunga la medii. In camera unde este skimmeru ul se afla si temometrul plus hidrometrul , daca bag floss dupa pieptene imi reduce prea tare fluxul de apa in ultima camera la pompa care este asezata pe 2 litri matrix. Sub skimmer pot pune alge , carbon, nitratex phos etc.

Legat de pompe este o varianta buna cu amplasarea pe spate multumesc. Legat de corali probabil am sa l umplu de zoasi si un hammer pt nemo , sarea este red sea coral pro.
Multumesc si astept mai multe sfaturi de la cei in bransa.
mugurel wrote:E totusi mare granulatia, va retine mizeria si de aici incep unele probleme ...



Pai daca nu sunt harnici melci steaua pistolul plus alti facem sedinta cu parintii si ii scoatem in fata pe cei in cauza.
Noi sa fim sanatosi sa facem fata problemelor, daca nu stropim cu vodka, vin, palinca ce avem pe langa noi si dregem cu saramura
mugurel wrote:Aline, e bine, nu e rau, numai ca la nisipul ala grosier ai nevoie de supernassariusi steroidizati ...

Cand vei veni acasa, nu intri in Iasi fara un buchet de floricele din alea ... pe aici stii ca nu prea cresc ...


Ti se pare Mugurel nisipul e 2-5 mm uscat cu nisip viu amestecat (poza e facuta cu zoom deasta pare mare) hermitu ala dwarf si e mic mic.

Legat de floricele ma pui la lucruri pe care nu le cunosc (briscar de meserie in operat ) cu zoasi , dar vorbim
Acuma o saptamana a venit si o parte din CUC 5 turbo 5 hermiti crab red leg si blue leg mai trebuie niste nasarius sa mi svormoneasca nisipul. Cu acelasi tranport a venit si o colonie de zoasi care mi au facut cu ochiul. Pe la sfarsitul luni probabil voi adauga un nemo si goby cu pistol shrimp. Adaug si vreo cateva poze sa fie bine ca sa nu fie rau ! ??
image
image
image
image
image
image


Tin sa i multumesc lui UM24443 (Andrei) pe aceasta cale pentru tot, indrumari etc
adrianyva wrote:Asa a venit lampa cu astea doua!
De care sa pun? Blue nu?


Da , cauta neon actinic de calitate ATI , red sea etc
elven wrote:da-i mai usor cu lumina la inceput pana il ciclezi - maxim 20% din puterea lampii...parerea mea...
altfel te umpli de alge


E la 30% din putere parca si al doilea canal la 40% albastrele doar 2h pe zi programul daca nu ma insel, pana acum nu vad alge pe bolovani .
mugurel wrote:Aline, NO3-ul il scazi doar prin schimburi de apa daca nu ai macroalge.
Scape-ul pare OK, dar tu vezi mai bine cum vei putea aseza viitorii corali, pe terase la niveluri diferite, cu focus pe cei mai speciali, de regula mai iubitori de curenti si de lumina...


Macro alge nu am Mugurel , no3 cam la fel dupa schimb de 20l acuma 3 zile aditie de bacterii am bagat. No2 este 0 , probabil nu s au fixat destule bacterii plus ca am mai bagat si mana rascolit pietre sa le sparg si vanturat nisipu sa colectez suspensiile in perlon sper sa scada mai repede no3 deabia are 1 luna. Rabdare si tiutun
Revenim cu scape ul final. Dupa ceva timp si multe ore de chinuiala ca sa gasesc un scape cat de cat pe placul meu si pt ce vreau pe viitor am ajuns reusit sa construiesc acest scape , tinand cont in primul rand de circulatia apei printre pietre . Sper sa nu am multe zone moarte pt circulatia apei. Astept sfaturi in legatura cu scape ul este sau nu ok. Apa este putin tulbure de la puty.
image
image
image
Superbi zoasi (de unde i ai cumparat) si bazinul !
elven wrote:pana aici arata super. mult succes in continuare


Multumesc frumos!
Si se facu lumina in saramura! Doar 1h zilnic deocamdata la 30% pe controller . Un test rapid de no2 este 0 si no3 mult peste limite, bag prodibio biodigest si bioptim si am sa comand zeo start cu zeo bak (zeofood sunt indecis pt el) mai rentabil ca pret decat prodibio .imageimage
mugurel wrote:Salut Aline, frumos ai inceput.
Acum sa ai rabdare sa se cicleze ...


Multumesc Mugurel , pai ce sa facem cand imbatranim(cu acvariile) avem rabdare , acuma as baga niste pesti ha ha
Sfatul meu este sa mergi pe led uri daca nu stai bine cu temperatura mai ales vara si nu ai un chiller , 6x 24w o sa incalzeasca apa destul de bine daca sunt inchise intr un capac si o sa ai probleme .
aerosv wrote:Salut, frumos inceput, iti voi urmazi jurnalul...

Cred ca viermele e safe, seamana cu peanut worm, am avut si eu.

Citisem despre pompele RW4 ca sunt destul de puternice si fac ravagii intr-un nano asa mic chiar si una singura. Ma intereseaza sa inlocuiesc Koralia nano 900 cu una RW4, ce parere ai despre ea?


Multumesc, aflasem intre timp ce este de la prietenul goagal
Ce sunt balauri astia ca niste rame lipitori?
image
 
Forum Index » Profile for ceatza » Messages posted by ceatza
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com