[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ceatza
Forum Index » Profile for ceatza » Messages posted by ceatza
Message
Arunca un ochi aici

https://youtu.be/M9i05JnHQ1E
um02122 wrote:Goby shrimp pair.



Asa arata si pistol shrimpu meu! E Dorel
Blue14 wrote:
dan.pavelescu wrote:Ce e coral snow?

O solutie de la KZ....e un fel de pasta de var....se foloseste ca hrana pentru corali....



Dane te o lamurit de tot copilu cu pasta de var , un copy past rapid la ce am in frigider .


MarineSnow Plankton Diet is a first of its kind product that reproduces the special biogenic suspended matter found in natural seawater, including "marine snow" aggregates. A food for filter-feeding marine invertebrates that feed on particulate and dissolved organic matter, phytoplankton and zooplankton.
@mugurel - tind sa cred ca nu este brain coral ci mai mult ParaScolymia , am sa i fac o poza noaptea cand se deschide.

@andrei - star blenny e mascota acvariului, preferatul la nevasta si dupa cum stim e periculos sa ai probleme cu blonda moldoveanca asa ca zic pas . Poate un upgrade pe viitor un red sea, am livrat cateva acvarii si arata bine . Mersi Andrei urmatoarele 10 zile sunt pe plaiurile mioritice .
ceatza wrote:

Ricordea a crapat intre timp , melcii turbo au avut grija hermitii sa i rareasca , turbo snail am bagat vre o 5 buc intre timp sa curete resturile si fac treaba buna



Scuze greseala mea de redactare , 5 nasarius . Turbo nu mai exista in acvariu RIP .

Pot sa mai adaug inca 4 fire fish ori e prea mult pentru acvariu ? Momentan star bleny, 2 nemo , goby +pistol shrimp , 2 creveti , 3 hermiti , 5 nasarius .
mugurel wrote:Foarte tare pentru inceput ...
Bravos!


Mersi mugurel! vezi eu nu s zgarcit ca tine la poze moldovene .

Intrebare de 1000 de puncte ce coral e ultima poza (placinta verde)
Intre timp facem un mic update ca asa e frumos si placut ochiului . Au aparut noi coralii candy cane toxic green , duncan , xenia care creste ca fat frumos pe steroizi noroc ca e prinsa de o bucatica de piatra . GSP primit pi dijiaba de la lfs ca si xenia .

2 bucati clown breed tank care nu se dezlipesc de hammer dragoste mare cleaner shrimp si fire shrimp . Partea nasoala este la clowni ca s au stresat probabil si au inceput de icht si de cateva zile bag herbtana in bazin se simt bine mananca ca spartii , 5 zile nu s au atins de mancare.

image
image
image
image
image
image
image
image

Ricordea a crapat intre timp , melcii turbo au avut grija hermitii sa i rareasca , turbo snail am bagat vre o 5 buc intre timp sa curete resturile si fac treaba buna
Ancamarketing wrote:Aia e printesa sau sirena cu care faci tu baie?


De ce il pui in situatii dificile ?
Dane , incununat cu succes tratamentul cu hertbana? Am un clown da semne de itch si maine vreau sa cumpar sa l bag in acvariu ca nu vreau sa l pierd pe nemo e prea nostim breed tank si nu se dezlipeste de hammer se gudura in el ambii adica (nemo).
DD epoxy este bun nu se dizolva in apa este foarte maleabil , cand il amesteci si vrei sa lucrezi cu el in bazin inainte de asta il amesteci si l dai sub jet de apa si tot asa sa elimini talcul din el ori il mixezi sub jet mic de apa . Ce iti tulbura apa si scade nivelul de oxigen este talcul si trebuie marita oxigenarea valuirea apei + skimmerul .
bpaul wrote:Anemonele le gasesc la adancime mica sau 2-3 m ?

Nu stiam ca se pot gasi atatea, am tot cautat topic-uri de genu dar nu am gasit.

Merci!



Uite aici un topic http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/34236.page
Frumos Dane ! Pacat ca nu ai timp cat ai vrea tu pentru bazin sa l bibilesti !
Ps pe una de 25 ani tot asa o aranjezi bibilesti ca incepator ??
Costi14 wrote:Am uitat sa precizez este testul de No3
O sa fac un schimb de 20% din apa este ok ?


In perioada ciclari nu este indicat sa faci schimb de apa decat dupa ce se incheie ciclarea . NO2 cat il ai in acvariu ?
Costi14 wrote:
Rezultatul testului a fost intre 5-10



Care test
Mic si frumos !
cazanradudaniel wrote:Este un amfipod? Mai sunt si altii mai mici in acvariu... Sunt safe?


Da sunt safe, papita pentru pesti foarte buni pt mandarini etc cuc team
Amphipods, Copepods, Isopods ai de toate acolo . E de bine !
Costi14 wrote:Lumina aceea este de la o lanterna acum nu am lampa si acvariul este deja ciclat pt ca am luat apa de la domnul Andy din acvariul lui
Lampa o sa vina in 2 saptamani


De unde ai invatat tu de apa ciclata ori citit? Cine ti a zis asa ceva sunt povesti basme . Bacteriile se afla si se ataseaa de pietre , nisip , material filtrant de asta exista piatra vie si se foloseste in acvaristica marina datorita eficientei bacteriilor di diferitelor tipuri de bacterii vietuitoare aflate in ea. Ai facut teste no2, no3 ca sa spui ca ciclarea s a incheiat? Ciclarea la un marin dureaza si trebuie rabdare nu degeaba se asteapta cateva saptamani
Fara lumina pe perioada ciclarii ! Doar lumina din camera, asta daca nu vrei sa ai alge fara numar
koala wrote:
um02122 wrote:...Si dihania post extractie.

Bah, ce aratare e aia?


O mica aiptasie
 
Forum Index » Profile for ceatza » Messages posted by ceatza
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com