[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ceatza
Forum Index » Profile for ceatza » Messages posted by ceatza
Message
Scuze de greselile de scriere de mai sus , eram intr o pauza scurta pe m25
um02122 wrote:Red Sea Max C130 e ultimul model care vine cu capac.
Dupa, au facut doar variante rimless.
Capacul are farmecul lui, desi nu pare.


Nu stiu ce farmec are, dar mie sparge retina capacul respectiv si trebuie improvizat are sump in spate cea ce nu ma coafeaza la un acvariu nou , am ajuns la concluzia ca sump ul e sfant la acvariu (ai loc de toate acareturile).
um02122 wrote:
ceatza wrote:... iar acvariul pe masura mai poate astepta nu e inca momentul pentru un acvariu mai mare (red sea) ...


Uite, asta e fain. Mai e si aproape de tine.
https://m.ebay.co.uk/itm/Red-Sea-Max-C-130-Marine-Aquarium-Black-Cabinet-RRP-750/282722280558
Eu daca as avea £250 l-as lua pentru Sarcophytonul din AquaNano40 si as arunca AquaNano direct la gunoi.



Nu se merita ce ai postat Andrei ,am gasit model nou la 250-300£ .
image
um02122 wrote:Pai ma uitam ca un brat de Radion e £50 la mana a doua pe eBay.
Cam atat e si un AquaRay 1500 Ultima NP.


Pai nu-mi trebuie brat Andrei ca-l am dejat am luat lampa + brat (deal bun) . Daca te uiti atent la poze vezi lampa si cutia de la brat

Imi trebuie un reef link sa ma joc cu ea 100% de pe telefon fara sa o conectez la calculator prin cablu.
um02122 wrote:In concluzie, la mana a doua, bratul de la noua lampa costa cat fosta lampa.


Mai bagat in ceata total Andrei . Nu inteleg ce vrei sa zici!

dan.pavelescu wrote:Bogdan, un Radion costa cam cat un rinichi sanatos
Se gaseste si sh, la 130-150 gbp. Ramane riscul de rigoare.

Nu prea gasesti la pretul asta sh Dane depinde de ce generatie e , a mea e gen3 si e inca in garantie nu ar trebui sa nu fie probleme zic

Multumesc ! Lampa are si bratul original al ei iar acvariul pe masura mai poate astepta nu e inca momentul pentru un acvariu mai mare (red sea) . Declaratie de avere sunt sarac da o duc bine Dane ,nu zic pretul aici dar a fost foarte ieftina lampa + brat si e de generatie 3. Ma gandesc la un reef link wiifi sa ma joc cu ea 100%. Nu stau in Romania Bogdane probabil se gasesc , bani sa ai )
Sa facem o aroganta fina, a venit mosul mai devreme pe la mine !! Sunt SH dar aproape noi, deci impecabile

image
image
image
Cum se inteleg nemo cu gramma? Batai sau liniste in casa ? Ma bate gandul sa cumpar si eu unul pt bazinul meu pe linga yellow goby, nemo si blenny dar cred ca e prea mult inca 1 peste pt bazin.
Vorba colegului adivb presimt o galagie de bani aruncati pe fereastra degeaba mai ales pe acareturile necesare acvariului. Inca o problema ar fi expierenta legata de acvaristica fie ea fresh sau marina este o problema . Multi viseaza la un acvariu de marimea respectiva cu toate cele necesare si multi nu au puterea financiara si cunostintele necesare. Multi dintre noi au citit luni bune inainte de a se apuca de saramuri . Alegerea iti apartine ce faci cu banii tai si cum ii gestionezi.
dan.pavelescu wrote:Ceatza - bine ai revenit, buna treaba ai facut acolo




Multumesc, sa-ti dea D-zeu sanatate


Multumesc Dane ! Adica berea la mine liliacule
Sincer Andrei nu vreau sa vad sau sa stiu cum e un acvariu cu aiptasia ) cineva m-a ferit de asa ceva, e curat acvariul . Am avut 3 pui la inceput pe care i-am rezolvat cu super glue . Am vazut la magazin un display plin de Aiptasia dar vb aia si ei e oameni trebuie sa traiasca ) dar nu la mine!
Da Andrei o singura lampa 1500np setata 80 cu 10 % primul si al 2 lea canal cu ramp 120min parca . Pompa e jebao rw4 am avut doua , dar una ma lasat si ciudat e ca aia mergea din an in pasti iar una non stop cred ca s-a dus controlerul la ea nici nu m am chinuit sa vad ce are. Pompa o tin pe primul program pulse la viteza a 2 a + pompa de recirculare a acvariului . Skimmerul merge ziua cu reactorul cu rowaphos cu aditie de 1ml sau 0.5 ml de nopox , schimb 20l la 2 saptamani cu aditie de bacterii microbacter7 de la brightwell . Am comandat si microbelift gravel cleaner sa fac aditii din cand in cand.
CatalinBarbu wrote:

Eu cred ca ar merge acum un bazin mai mare un pic...


Da stiu, si eu vreau un bazin mai mare mai exact unul de la redsea bazin stand sump in jurul la 200l(total) problema mea este ca stau in Anglia si nu e casa mea dar sper in maxim 2 ani sa ma mut la casa mea si atunci o sa apara si bazinul dorit.
Momentan ma multumesc cu bazinul mic si mai invat cate ceva , e si usor de mutat daca e cazul. Un bazin mare necesita stabilitate si investitie pe masura .
Seara buna si cred ca ar fi cazul dupa 3 ani de saramura si 1 and de cand nu am postat aici pe forum, dar urmareac cu drag postarile colegilor in materie de saratele.

image
image
image
image
image
image
image
um02122 wrote:

PS In Anglia oamenii mai educati merg pe jos, cu transportul public sau cu bicicleta, masina este pentru prostimea saraca.



Hai sa mai taiem din ele ca dupa asta chiar crede lumea ca este chiar asa in Anglia si vorbesc la modul serios , am prieteni doctori isi permit o casa o masina buna (porsche) vacante, copii la scola privata fara spaga , este vorba aia vulpea cand ajunge la struguri zice ca sunt acrii(bag seama ca nu muncesti pe 3000lire lunar ) adica un acvariu de ala in 2 ani de zile il platesti linistit daca nu vrei cash , 100lire pe luna e nimica toata cateva ore de munca pt tine dar nu sunt eu in masura sa te judec sper sa nu ma intelegi gresit , traiesc si eu aici am un trai decent mi am permis o masina buna (prostimea) platesc chirie si nu sunt doctor ;) . Sincer hai sa nu ne mai plingem de mila in stilul pur Romanesc . nu vreau sa deranjet sau sa te simti lezat prin ce am scris dar chiar nu m am putut abtine .
Salutare, vezi ca ai prea mult flow pentru hammer (nu le place flow direct si puternic) si ii poate cauza mult stres si urmare pierderea lor sau desprinderea de tesut de pe schelet.
Gabi C wrote:Am primit cadou azi de la un prieten asa ceva :
A ti folosit ? Cum vi se pare ?
https://www.eheim.com/resources/product/411/images/130115040138.jpg

Ma gindesc daca e ok sa l folosesc la noul filtru , daca nu o sa mi iau substrat pro.




Este buna ce ai primit tu ,este spartura de lava foarte buna la filtrarea biologica!
Wolfie wrote:Pt. neutralizarea hipocloritului de sodiu le voi pune din nou in apa cu putin otet si apoi le clatesc in cateva ape. Ar trebui sa fie de ajuns.



Poti adauga substante pt eliminarea clorului gen aquasafe etc.
elven wrote:Eu le-am folosit pe toate mai putin aquaforestul.

Pot sa zic din proprie experienta ca Seachem Phosguard bate tot. E cel mai eficient si bun produs dupa parerea mea. Ca pret e cam maricel dar e si foarte concentrat.


Seachemul phosguard l ai folosit in saculeti sau in reactor ? Folosesc de cateva zile DD rowaphos in reactor aquamedic M dar deocamdata nu se vede nici un semn , stiu ca scade treptare si nu brusc fosfatul in bazi.
 
Forum Index » Profile for ceatza » Messages posted by ceatza
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com