[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: LUPmic
Forum Index » Profile for LUPmic » Messages posted by LUPmic
Message
Am mai luat 5 neoni . Si 2 plante Bacopa amplexicaulis si Acorus decoratus.Cam asa arata acum acvariul:http://www.acvariu.ro/coppermine/displayimage.php?album=1096&pos=3
Daca sfatul e de la tine o sa mai cumpar, poate chiar azi ca sunt liber .
Pai sunt 8 Paracheirodon innesi (neon) si 2 Acistrus (albino) cei din urma stau sub radacina de mopan(am luat si d-aia intre timp :-) ). Zici sa mai iau neoni, am doar 45 de litrii de apa? Si merci de atentia acordata.
Porcu, ai idee in cat timp o sa le treaca? Nici daca le pun mancare nu ies, trebuie sa le sting lumin sa manance
Nu am vrut sa ma iau de nimeni, a vrut sa fie doar o gluma . M-am gandit si eu ca a gresit cand a scris
Pai daca in magazin e suta 7,5 cine crezi ca-ti va da 50 ????
La multi ani !!!!! pt toti Ilie .
Si revenind la problema mea, nu are nimeni nici o idee?
Am finalizat pana la urma capacul acvariului, insa de cate ori aprind lumina pesti se sperie si apoi stau ascunsi sub filtru . Deocamdata am pus un singur neon.
Am cumparat pana la urma teste de apa Tetratest 5 in 1. AM urmatorile valori: NO3--25 mg/l, NO2--0 mg/l, ph--6,4-6,8; KH aprox 15, GH>10.La PH si la KH am trecut asa pt ca nu pot da exact valorile.
Astept sfaturi sau injuraturi :-) . AM mai luat o radacina de mopan , care este la fiert acum si substrat TetraPlant( o fi bun?).
calin wrote:Nu mi-a spus nimeni nimic de un material izolant bun altul decat azbestul.Si sa nu fie de grosime mare ...


TEXTOLIT
radu_9_4 : sper ca nu sunt stresant dar sunt nou si sunt foarte entuziasmat ... sper sa imi treaca in urmatoarele zile (este din alt topic)
Nu vreau sa fiu rau , dar daca suntem incepatori nu cred ca trebuiue sa ne apucam de dat sfaturi sau sa ne dam cu parerea decat daca suntem siguri pe ceva.
Ar fi indicat sa-i lasam pe cei cu experienta sa-si dea cu parerea

NO offence !!!!
Am lasat acvariul fara sa-i mai fac schimb de apa la 3-4 zile si am observat ca nu se mai alearga neonii. O fi din cauza asta (am lasat fara schim de apa vreo saptamana) , sau s-o fi terminat ciclarea acvariului ?
Si eu tot cu aer am rezolvat temp apei si a celei din casa .
Nisipul ala de 20 de lire o fi pentru gusteri(care dau atatia bani pe el)
Eu am cumparat ancistrus din hornbach.Le zice "goldancistrus" si am dat 16 lei pe 2.
Ce am mai observat: le-am dat mancare si a iesit si cel ascuns dupa filtru, eeeeeee de aici a inceput nebunia
, alergatura in tot acvariul..E posibil sa fie femela(cel care se ascunde) si restul masculi?
De ieri au inceput iar sa se alerge neonii iar unul am vazut ca se cam ascunde dupa filtru .
Am uitat , intre timp m-am apucat de confectionat un capac, am facut rost de tuburi(tl-d/54-765)x2/18w+droser :-) .
Am citit tot pe forum ca pana sa bagi co2-ul in acvariu sa o tii o in cada.Eu am lasat-o pe balcon o noapte cu dopul slabit putin cat sa nu se umfle.De ieri am bagat co2 in acvariul gol (adica doar cu apa) sa vad cum sta treaba cu nr de bule. Si vad ca nu sta prea bine ies cam 5 bule pe secunda, dar o sa mai studiez problema cu strangulatul furtunului. Am inteles ca trebuie sa ajung la o bula pe secunda. Am inteles bine?(la acvariu de 45l)
Am pregatit o bomba pt CO2 dar am o nelamurire , cum las sticla in cada cu dopul strans, fara dop ........ E facuta cu gelatina si drojdie si nu o sa o bag in acvariu dacat cand o sa am teste de ph(asta ca sa nu sariti pe mine :-) )
 
Forum Index » Profile for LUPmic » Messages posted by LUPmic
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com