[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: LUPmic
Forum Index » Profile for LUPmic » Messages posted by LUPmic
Message
Merci nene Alber, promt ca de obicei
La ce spui flying fox, la SAE?
"o bucata de coperta de plastic ,verde pentru caiet "

Ce-i aia bre' coperta de caiet?
Ca acum "e" Hanna Montana si Pokemonii desenati direct, nu mai trebuie control la caiete, coperti, matricola, pampoane, 2cm de par(ce-am mai tras eu cu asta) etc.

Scuze de off topic!!

Succes la inmultire!
Update de pret:
-acvariul
-capacul+lumina
-standul
-plantele
-pestii
-substratul
-butelie+stingator

500lei
Desi vad ca te-ai apucat deja de achizitii, sfatul meu ar fi sa ai mai inatai un acavriu de care sa ai grija singur.
Acum referitor la ce ai de gand, tinand cont si de buget(care vad ca nu-i deloc de criza), poate te documentezi pentru o "saratura".

Probabil ca multi ma vor injura
Daca vrei totusi apa dulce, nu pune creveti cu scalari in acelasi bazin.
Daca vor avea unde sa se ascunda(covor de plante) tu nu ai sa-i vezi, daca nu or sa aiba ascunzisuri vor deveni hrana vie
@Donpisote- cele enumerate trebuiesc folosite impreuna sau douar unul din ele ? Ma voi documenta promit

Pai documenteaza-te, si pe urma mai intrebi, daca nu te-ai lamurit
In primul rand, bine ai venit Adyzds!!
Treaba aia cu Despre noi este trecuta in regulament, d-aia isi racesc oamenii gura(tastatura).
Nea Alber, asa ca o sugestie, treceti si asta cu "location" la reglement, parerea mea

Acum sa-i raspundem si baiatului/fetei, pentru pesti este bine sa le mai variezi dieta, macar din cand-in-cand.
Asa ca te poti duce la pet-shop sa le mai iei mancare, e de preferat una mai calitativa(Sera, Tetra, Hikari, Ocean nutrition etc. ordinea e aleatorie)
Pe vremea cand aveam si gupy, care binentles au facut pui in dusmanie, le-am cumparat hrana separata pentru pui.
Asta este TetraMin baby, intre timp gupy i-am dat insa am ramas cu hrana.
Cand am desfacut-o azi, pa langa faptul ca era expirata era plina de gandacei.
Ati mai patit careva asa ceva, nu sa expire hrana, sa faca gandacei?
Ai citit articolul asta: http://www.acvariu.ro/articole/-/asset_publisher/5zvJ/content/linia-de-fertilizare-jbl?redirect=%2Farticole?
Ca sa fac un "rezumat"; plantele au nevoie de mai multe "chestii" ca sa le mearga bine, nu numai fertilizare sau doar lumina buna etc.
TOATE conditiile trebuiesc intrunite pentru a merge ok, se mai poate si fara dar la un moment dat ceva se intampla si se naruie totul
Stiu ca e greu sa ai totul deodata, am trecut si eu prin asta; cand ai lumina, n-ai fertilizare, bagi fertilizare n-ai CO2 si tot asa pana le-am facut pe toate m-am umplut si de alge
Daca o ai in acvariu de ce sa cumperi alta?
Referitor la culoare, nu stiu ca nu am avut planta si nici altele rosii decat niste Crypto mai demult care cresteau in nestire in substrat Tetra si Plantamin in apa.

Era o gluma aia cu algele, normal ca nu-i a buna.

Ce substrat(pietris) ai ca am uitat, eu o bag in substrat cat sa-i raman frunzele afara si apoi o ridic incet.

Chiar daca o planta se afla "in bataia codoiului cum zicea cineva" nu inseamna ca el este si folosit de planta, el trebuie dizolvat in apa cat mai bine.

Sper ca te-am lamurit, daca nu, mai asteapta si la altii
In acvariu ai cumva filtrul asta?http://www.nevertebrate.ro/Filtrare-Filtre-interne/c31_33/p1538/Filtru-Intern-RC-FI/product_info.html
Cel de 200 nu cel de 400l/h.
Bine ai venit!
Felicitari, mai rar asa incepatori!
Spor la treaba!
djphazer wrote:Bogdan revine la vechile obiceiuri de a face "ciorba de peste"... sa ziceti mersi ca inca nu a inceput cu scalarii .

P.S. Cand incepe sa ti se para si asta mic, il parchezi la mine sa-l punem la sare .


Ce spuneai?

Frumos acvariul domne' doua intrebari insa:
-are capac sau doar o banda de autocolant?
-bazinul sta pe ceva scanduri sau ceva de genul?(intre bazin si stand)
Bine ai venit!
Trece locatia in semnatura, te rugam!
Cateva poze
Se poate inchide.
"O satisfactie deosebita cand am terminat-o la 3 dimineata "

Bine ca nu suntem vecini
Treaba buna ti-a iesit cu masa!
Parca un e900 daca nu ma inseala memoria.
Cum dizolvi CO2-ul?
Daca esti incepator nu-ti recomand Discus.
Daca apa face valurele, este de ajuns.
Nu mai cumpara pompa de aer.
 
Forum Index » Profile for LUPmic » Messages posted by LUPmic
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com