[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: LUPmic
Forum Index » Profile for LUPmic » Messages posted by LUPmic
Message
"Pai am 5 pesti mici si cativa creveti. Mare mizerie nu cred ca o sa fie"

Nu pentru asta este filtrul
Am avut si eu biofilm si nu aveam nimic de la Dupla in acvariu(substratul era de la Tetra).
Trece si fara skimer, cel putin la mine asa a fost
"Acolo ai ori prea mult CO2, ori prea putin CO2"

A vrut sa spuna prea putin O2, desigur a gresit cand a scris>
cirotariu wrote:Salutare, jupane alber. Asa sa fie cum zici matale, mai putin partea cu nervii


Recomand ceaiul de tei sau vorbesti cu don, poate face rost de ceva Distonocalm(ceva calmante....)

Spor la treaba!!!
Ia citeste aici : http://www.acvariu.ro/generalitati/-/asset_publisher/uA9v/content/15819?redirect=%2Fgeneralitati
Cand ai dat reset acvariului, ai tinut filtrul in functiune, ai pastrat apa in ceva galeti?
E posibil sa nu ai acvariul ciclat, deasemenea e posibil sa mai ai decese.
Recomand schimburi de apa mici si dese(zilnic 5-10 litrii)
Salut, si bun venit!
"Intrebarea principala e dc mor Guppy, si ce e de facut."
Raspuns: in primul rand teste de apa, este posibil si ca decesul sa survina stresului combinat cu alti factori.
Bine ai venit!
Cati pesti ai in cel de 20 de litrii(fara puii de gupy)?
Cel mic este insuficient pentru nevoile carasilor.
Vezi ca la "Coltul incepatorului" sunt niste articole facute "stiky", iti recomand sa le citesti.
Ma insel eu sau Discusilor n-o sa le placa prea multa lumina?('nspe tuburi de 60 de watti)
Ma gasesc in aceeasi situatie, numai ca eu am facut pasul(am schimbat parghia cu un robinet).
Am folosit stingatorul cu parghie foarte bine, pana intr-o zi cand s-a golit instantaneu din cauza garniturii care a cedat.
Este vorba de garnitura dintre stingator si reductor care era din cauciuc, acum am pus din clingherit.
Concluzie: merge si asa, si asa.
Off topic: daca e folosit pe post de stingator se goleste foarte repede, nu minute ci secunde, nu stiu daca trece un minut.
Sper sa nu fiti nevoiti sa-l folositi ca stingator niciodata!
hungri wrote:pai daca vreau discusi ..o sa-i cumpar si o sa-i omor pana invat ..si o sa am EXPERIENTA)


Pai atunci SUCCESURI !!!!
Daca tot vrei sa faci asa, de ce ti-ai mai facut cont pe forum smilie
Am o problema asemanatoare cu un Rasbora:
-burta umflata(nu foarte tare, doar ca e mai mare si mai lunga parca decat de obicei)
-alt Rasbora il urmareste si parca danseaza impreuna :18:
-se intoarce cu burta in sus sub cate o frunza de Valisneria si da rapid din coada(ca si cum ar depune)
E posibil sa depuna?
A mai reusit cineva sa inmulteasca Rasbore?
Ce trebuie sa le fac?
Dupa mine par a fi mascul si femela(dupa triunghiul negru)

Acum sunt sigur ca-s pereche.
Sa-i separ in alt acvariu, cu ce apa(de la robinet)?
"deoarece locuiesc intr-un oras mic (Curtea de Arges - fara petshop) in care nu prea gasesti plante pentru acvariu, (adica nu gasesti deloc "

Incearca la "Vanzari", sunt colegi care trimit si in tara plante.
alexandruv wrote:Tot nu mi-ai raspuns la intrebare: lungimea furtunului "munceste" motorul?


Ai inlocuit furtunele?
Inaltimea la care trebuie ridicata apa este mai mare decat cea data de producator?
Orice pompa va "munci" mai mult sa urce apa mai sus.
Parerea mea
Doar sticla si capacul?
Tine filtrele cu totul in apa, inclusiv bobina care are racirea cu apa.
Din ce vad eu, ai putine plante.
Pune mai multe plante cu crestere rapida, redu fertilizarea, pana pui plantele redu si lumina.
Un capac home made iti poate furniza si lumina atunci cand umblii in acvariu si spatiu de manevra.
Intr-adevar treaba cu temperatura apei ridicata de capac este mai greu de stapanit dar nu imposibil.
donpisote avea un capac "de firma" care avea fanta mica pentru a baga mainile pana la cot, iar daca il ridica sau dadea la o parte trebuia sa-i tina vecinu lanterna
Ai pus un strat de pietris, Manado si iar pietris?
Nu comentez experienta cu firma in cauza.
As ajuta si eu, dar n-am lipit decat un bazin (80/40/40).
Binenteles contra bere
http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium
 
Forum Index » Profile for LUPmic » Messages posted by LUPmic
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com