[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: LUPmic
Forum Index » Profile for LUPmic » Messages posted by LUPmic
Message
Pentru Saprolegnia am gasit raspunsul tot pe forum .Sera Mycopur sau Tetra Fungistop(era postat de porcu )Abia acum am gasit si eram nerabdator
De ciuperca aia cum scap? Sau dispare singura?
(saprolegnia)
Am priceput, acum ma apuc de schimbat apa. O am in galeata de cateva zile.
Eu oricum nu cred ca le dadeam multa, adica pana sa iau neonii si aveam doar cei 2 ancistrusi dadeam doar o data pe zi air apoi de 2-3 ori pe zi cate putin.O sa dau si mai putin(nu mai rar ). Multumesc Porcu!!!

As mai avea o intrebare. Azi de dim cand am pus mancare am simtit un miros cam nasol in acvariu, de la ce poate fi? Citesc de cand am simtit mirosul dar inca nu am gasit pe forum, mai caut oricum sau poate ma lamureste cineva
Am inteles andras, o sa vad cum, si de ce sa le leg. Va tin la curent.
Am scos cateva "bucatele", si intr-adevar e mancare neconsumata. In poza nu reusesc sa le pun.
La canonul meu mai greu cu poze asa bune dar o sa incerc.
Astea sunt doar poze cu acvariul, nu ganganiile(sa nu va chinuiti sa le cautati ). Stiu ca nu e cine stie ce, dar sunt la inceput.
Poze

image ... image ... image
Am incercat sa ralizez o "instalatie" pentru sifonare (adica un PET de 0,5l incalzit la flacara si cu un furtun in dop) si am observat ca din pietris se ridica niste gunoaie ciudate. Seamana cu fulgii pe care ii dau de mancare pestilor (TetraMin) numai ca au ca niste "picioruse" gen paianjen de jur imprejur, si nu par a fi niste vietati, sa fie doar mancare data in exces?
Daca ,da atunci ce sunt "piciorusele", cilii aia???
"Referitor la modul de folosire s-a scris mult, cauta cu search, precis gasesti." Asa este . Merci!!!
A avut dreptate vanzatorul, Cabomba a murit . Cum am primit un nou acvariu ma bate gandul sa experimentez cu niste plante in el .Sunt un pic nelamurit cum e cu substratul, sub pietris mai trebuie pus ceva?(ce? firma , mod de prezentare etc.). Si am mai citit la DYS de o bomba cu CO2, dar mai am pana la ea.
Probabil ca nu erau obisnuiti cu noua casa, pentru ca vad ca nu se mai fugaresc incontinuu doar cand si cand. Multumesc de atentia acordata!!! :-)
Este posibil sa se alegre de foame? Cand i-am vazut ca se alearga le-am dat de mancare si am vazut ca le trece .
pietris colorat nu am , plante am doar naturale...... am sa incerc si cu schimb de apa. Si, da la fel de intens se alearga chiar daca nu sunt langa ei.
Sunt...jucausi Mai ales masculii care fugaresc fara odihna femelele. Nu stau o clipa.
Prietenii mei nu incetau sa se minuneze uitandu-se la masculul de Hasemania cum fugareste neincetat cele cateva femele din bazin. (genul obsedat guppy)
Asa ca da, sunt niste pesti activi. Si sunt si mici ca marime. Oricum se recomanda a fi tinuti in numar mai mare, de la 6 in sus.


Am luat de curand 8 neoni si se alearga de nebuni in acvariu , credeti ca sunt masculi care alearga femelele? Am vazut ca se intampla si invers (sunt nou in domeniu si nu ma prea pricep). Multumesc.!
Andras, in cat timp crezi ca se acomodeaza? M-au zapacit cu alergatul prin acvariu, ma gandesc sa nu se raneasca. Iar cu privitul des este posibil dar doar dupa ora 17 se intampla cand vine de la gradinita .
Am fost ieri si am luat 8 neoni (a fost 1 iunie ). Pana acum sunt bine dar vad ca se cam alearga prin acvariu, e normal?
Parca as da o fuga in hornbach azi sa-mi iau neonii . Ce parere aveti? Sa mai astept?
Am filtru intern iar jetul de apa e pe suprafata. Acum o scoteam cu furtunul de schimbat apa (de faptam un vasnis cu diametrul de vreo 5mm :-) ).
 
Forum Index » Profile for LUPmic » Messages posted by LUPmic
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com