[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tavimocanu
Forum Index » Profile for tavimocanu » Messages posted by tavimocanu
Message
Iti recomand sa ai cucu cat mai mare!
Eu la 300 de L am vreo 9 Nassarius si nu simt ca ar fi prea multi..
Din punctul meu de vedere din CUC fac parte si crevetii iar aici as lua in considerare 2 Pepperminti (preventiv). Nu sunt ei prea frumosi dar nici nu prea o sa te "deranjeze" ca stau destul ascunsi.
Apoi daca tu vrei sa bagi pesti mai multi pe viitor gandeste-te ca la fiecare peste vei sta cu stresul ich-ului pe care ti-l rezolva destul de bine 2 cleaner shrimpi (maturi). Mie mi-a placut sa fiu "acoperit" aici asa ca am bagat si un cleaner wrasse dar am pus vreo 4 pe rand pana sa ramana unul..
Stelute de nisip cum a zis si Ionut probabil vreo 3.
Arici am avut si.. probabil depinde de specie. Rodeau stancile insa nu as putea spune ca ei m-au facut sa stau fara grija in prinvinta algelor. Eu i-am dat pe amandoi pentru ca stateam cu grija pietrelor (pe care le tot miscau, au talentul de a se baga in cele mai inguste locuri si a le impinge) si a coralilor. Sunt si pesti care te ajuta in controlul algelor.
Pagurii iarasi, au dezavantajul ca atunci cand cresc incep si devin un pericol pentru melci, e bine sa le pui cateva cochilii goale sa aibe "case" de rezerva si sa nu atenteze la cele ale melcilor.
Nu mai stiu cand ai startat tu acvariul dar cu crevetii nu trebuie sa te grabesti prea tare. Momentan au Cleaneri pe stoc la Acvarii de Vis. Eu merg sambata acolo sa iau ceva.

Numai bine,
Tavi
ma inscriu si eu !

doua ace de mare, doi mandarini.. deh..
ceva progrese?
koala wrote:Am vazut pestele (ba chiar am si incercat sa il prind )... e foarte frumos!


Spor la vanzare!


Merci Ricardo,
Am reusit folosind acvariul mic transparent .. De el nu se speria asa..
Pestele s-a vandut, multumesc, se poate inchide.
Pentru acvarii marine:

Un exemplar Clown Fish Premnas (Premnas Biaculeatus), femela, superb, 8-9 cm, foarte sanatos, foarte rezistent.

L-am achizitionat cu 50 RON si il dau la acelasi pret.

Il vand pentru ca este batut in mod constant de Angelfish.

Dupa multe incercari astazi l-am prins asa incat este de vanzare urgent !

Vorbim in weekend ;)

Numai bine,
Tavi
 
Forum Index » Profile for tavimocanu » Messages posted by tavimocanu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com