[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: danc
Forum Index » Profile for danc » Messages posted by danc
Message
Prin schimburi de apa zilnice, cred ca astfel am redus din nutrientii in plus, neconsumati. Acicularisului i-am tras o frizura acum o saptamana, de atunci s-au facut ceva alge pe el....dar nimic grav.
Multumesc frumos pentru sugestii. Recunosc, nu sunt pe deplin multumit de evolutia acvariului, insa dupa cum multa lume stie, mai ales cei care au incercat un astfel de scape, este foarte greu de stabilizat, astfel am introdus mai multe plante : vallisneria, rotala macandra, glossostigma, care mai apoi le voi scoate, rand pe rand, deja am renuntat la o mare parte din vallisneria, a ramas doar un fir, glossostigma mai am doar putina in colt, ieri am scos o mana buna, si incet incet sper sa ma indrept spre ceea ce imi doresc.
Pietrele le-am asezat asa pentru a crea un culoar acolo si cel mai probabil la pozele de final il voi lumina, asa cum a sugerat si Aty

P.S: acesta fiind si primul meu acvariu, de cand sunt "acvarist", a fost un acvariu de experimente si mi-a prins bine, caci in viitorul apropiat vreau sa trec la un bazin de 300l brut. Sa-mi ajute Dumnezeu sa reusesc !

De data asta n-am ramas surprins deloc

Acelasi lucru e si la mine, pietris quartos din Baumax, care ulterior a fost trecut printr-o sita, pentru a scapa de acea granulatie foarte fina, gen 0,5mm smilie si fara substrat fertilizant
Asta da noutate ! Cel putin eu prima data aud de capac din sticla/oglinda, ma rog...nu sunt acvarist decat de 1an...

Felicitari oricum, acest acvariu este dupa parerea mea un foarte bun exemplu din care reiese foarte clar ca se poate si fara scule super-profesionale, gen ADA (fara a defaima acest produs).

P.S: Cu sau fara substrat fertilizant ?
Sticla de 10mm, intarituri longitudinale/transversale ?

Sunt curios capacul din ce materiale l-ai facut...
Asteptam, asteptam, cu sufletul la gura

Am urmarit de mult acest topic si pot spune ca acvariul tau l-am luat in considerare ca model pentru un viitor proiect. Si ma refer aici, mai ales la partea hardware, de tehnologie.
Foarte frumos. Felicitari.

P.S: planta din spate este vivipara
Am scapat de algele de pe plante in proportie de 95%, mai este fuzz/hair doar pe pietre. De GDA'ul de pe sticla am scapat razuind sticla zilnic, iar apoi schimb de apa de 50%, timp de 4-5zile am procedat la fel; acum de mai bine de 2saptamani nu m-am mai atins de sticla acvariului. Vallisneria este doar in vizita, urmeaza sa o scot. De ignorat aparatura din acvariu

image

Sunt pe spate la marine, insa acvariul tau e placut privirii, asa pico cum e el, este frumusel. Felicitari si bafta in continuare.
alber wrote:...metoda pusa in practica si descrisa de colegul Sandu in acest articol


Pacat insa ca nu a mai postat poze cu evolutia acvariului, dar am inteles de ce . Oricum, foarte interesant articolul.
pomi wrote:Si cum cresc PO4?


PS. De vreo ora, Parvula perleaza la greu. Nu mai inteleg nimic.


Solutie de KH2PO4, pentru a creste fosfatii...sunt cativa useri care vand astfel de solutii.
Pentru Nitrati, KNO3.
In afara de ceva alga care s-a format pe substrat o duce binisor zic eu, fiecare stolon mai scoate cativa pui. Sunt si ceva fire de acicularis printre...

image

image

image

image

Tre crescut PO4, pana in 0,6-0,7 sa fie un raport de 1:10 intre po4 si no3
bilti wrote:nu va creste fara substrat fertilizant.


Ba da uite ca a crescut si fara substrat fertilizant la mine in acvariu, doar cu lumina Co2 si fertilizare in coloana de apa. Insa, genetic, da, este o planta cu crestere lenta, cu sau fara substrat fertilizant.
Bine ai venit.

Foarte frumos setup'ul, cu toate ca se observa o usoara simetrie.
Vorbesc acum de substrat....aceeasi problema am avut-o si eu, intai s-a facut maro, apoi a aparut o pacla "pufoasa" tot de o culoare maronie...
Ce program de iluminare ai ?
Intradevar la varianta a 2a plantele au un contrast mai mare. Cand am spus ca-mi place varianta a4a m-am uitat mai mult la efectele de fundal si suprafata apei care da un plus de dinamism acvariului.
Daca tot veni vorba despre pozele tale, as vrea sa te intreb cum ai reusit sa scoti acel efect de la suprafata apei ? Am vazut intr-o poza ceva mai veche de-a ta ca aveai un uscator de par indreptat spre luciul apei...asta o fi ?

Mereu mi-am pus intrebarea asta cand priveam acvariile din diferitele concursuri de aquascape.
Varianta 4, mi se pare cea mai reusita. Poate daca erau pestii pozitionati mai la suprafata, la fel ca in prima varianta, ar fi fost mai mare efectul dar chiar si asa...
Incearca la Technic Glass: http://www.technicglass.ro/contact.php - Cluj-Napoca

P.S: la dimensiunile date de tine, in mod sigur de peste 1 cm sticla, si neaparat cu fund dublu, daca nu.....triplu .
Salut si bine ai venit !

Vorba lui Alber, ai nimerit bine, daca aici nu primesti sfaturi si sugestii profi, nu stiu unde in alta parte.

Sa ne "auzim" cu bine si in anul ce vine. La multi Ani !
 
Forum Index » Profile for danc » Messages posted by danc
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com