[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: djphazer
Forum Index » Profile for djphazer » Messages posted by djphazer
Message
La mine de melcii morti (in total 3 la numar) s-a ocupat ariciul cat ai clipi. Ideal ar fi sa il scoti, dar daca e prea "peste mana" poti spera ca se vor ocupa de el atat restul de melci, cat si pagurul, iar de bucatile desprinse se pot bucura chiar si clownii.
Te felicit pentru pasul facut cu osmozorul. Cand ma mai scutur putin de praf voi comanda si eu un cartus NPS. De asemenea vreau sa ma mai joc putin si la lumina.

P.S. Palitoa = Palythoa
P.S. 2 Pazeste bine euphyllia cand mai vin pe la tine.
@Alber ... bun ... asta e cu aiptasia, mojano si alte chestii "statice si lipsite de aparare". Dar de viermele de ~50 cm si crabii de pe piatra lui @pc.ciprian ce zici ? Si aici e vorba de 3-4kg de piatra. Eu la 30kg ce as fi putut sa gasesc... Dumnezeu cu mila Suprizele nu se opresc aici, si pot continua cu melci si nudibranchi mancatori de corali (care de obicei au cativa mm si sunt activi numai noaptea), mantis shrimp care omoara paguri, melci si poate chiar sparge acvariul (sau reteza un deget, dar slabe sanse sa intri in contact cu un asemenea exemplar de asemenea dimesiuni) ... iar majoritatea "musafirilor" de genul asta au prostul obicei sa sape prin pietre si sunt imposibil de inlaturat. Pana la urma se pune totusi si problema costului. Piatra vie "high end" de cea mai buna calitate, tinuta luni bune in acvarii la "curing" ajunge la noi si la 15 euro/kg. Comparand cu 25ron/kg cat costa piatra uscata, de diferenta de bani tare-mi e ca umpli acvariul cu mult mai multe bunatati fata de cate ti-ar oferi piatra vie . Din nou, nu vreau sa intru in polemici, dar punctul meu de vedere il voi sustine ori de cate ori voi avea ocazia, pentru simplul fapt ca genul asta de abordare (cu piatra uscata) nu prea e "pe trend" pe la noi, iar multi renunta la ideea de acvariu marin in primul rand datorita costului pietrei vii.

Cel mai "frumos" exemplu de musafir nepoftit il puteti vedea aici :

http://www.oregonreef.com/sub_worm.htm

(De asemenea recomand studierea tuturor paginilor de pe site. E un acvariu absolut uimitor din toate punctele de vedere)
Salutare si felicitari pt noul setup. Sticla e dementiala. Face toti banii.
Eu la capitolul piatra vie nu te pot ajuta decat cu un sfat ... si anume uita de ea .
Eu am trecut la al 2-lea setup cu piatra uscata (insamantata cu o bucata de piatra vie) si sunt cel putin multumit. Bazinul are cam 2 luni jumate, si din prima saptamana aveam copepode la greu, si acum vad ca am si o populatie impresionanta de amphipode. Coralina a inceput si ea sa se dezvolte intensiv cam de acum 2 saptamani. Are si piatra uscata dezavantajele ei... ciclarea este mai greoaie si se stabilizeaza putin mai greu bazinul, si nu gasesti nici "surprize" pe ea, dar decat surprize neplacute de pe piatra vie, mai bine detii controlul asupra tuturor vietatilor introduse in acvariu....
Singura piatra vie pe care eu unul personal as cumpara-o ar fi una super-cured care a stat macar un an de zile intr`un acvariu.... dar nu vreau sa imi imaginez cam care ar fi pretul ei .
Bogdan revine la vechile obiceiuri de a face "ciorba de peste"... sa ziceti mersi ca inca nu a inceput cu scalarii .

P.S. Cand incepe sa ti se para si asta mic, il parchezi la mine sa-l punem la sare .
Sunt niste prostii. Cele mai eficiente din toate punctele de vedere sunt cele "all in one" de 54l. Sunt numai bune pt incepatori.
Spre exemplu astazi am vazut un set aquael (acvariu, capac, neon, incalzitor) de 54l cu 290ron. Mai adaugi o punga de substrat, una de pietris si cateva plante, si gata acvariul.
Gasesti de la mai multi producatori (Tetra, Eheim, AquaEl, Resun, Hailea etc...).
Desi aceasta sectiune a forumului este dedicata numai introducerii, iti voi raspunde totusi.

In general acvariile "all in one" de la eheim au filtru si incalzitor raportate la volum. Eu zic ca ori nu ai fost tu atent, ori s-a gresit ceva pe eticheta.
Ca idee, acvariul de 126l vine cu incalzitor Jager de 100w, si filtru aquaball 2210.

Bun venit pe forum, si pentru intrebari ulterioare te rog sa folosesti sectiunile corespunzatoare. O seara buna.

Oxigenarea suplimentara a apei e inutila la un acvariu care functioneaza normal dpdv biologic. Daca nu e suprapopulat, pestii nu sunt bolnavi sau sub tratament si temperatura nu e foarte mare, nu este necesara aerarea de nici un fel. Faptul ca filtru nu sta lipit nu demonstreaza decat calitatea ventuzelor.
Raspunsul la problemele tale se afla cu siguranta aici : http://www.acvariu.ro/ghid-incepatori
Dupa ce termini de citit ghidul incepatorilor, continua cu ciclul azotului : http://www.acvariu.ro/generalitati/-/asset_publisher/uA9v/content/15819?redirect=%2Fgeneralitati

Vei vedea ca iti raman foarte putine intrebari de pus.

Pe scurt : Carasii sunt prea mari pt 35l (chiar si un singur exemplar) si oricum nu se tin cu plante pentru ca le mananca, filtrul nu se opreste niciodata, plantele au nevoie de substrat sub pietris, lumina nu trebuie sa fie de orice fel, filtrul probabil nu este scufundat complet si de aceea scoate bule (sau are furtunasul de aer atasat).
@scubu ce ai avut tu puteau fi copepode.
Daca bagi si 2-3 pestiuci ... sigur nu vei mai da de urma ganganiilor... hac.. parerea mea.
Am o ricordea care s-a clonat de una singura. Una din clone am clonat-o si noi artificial (eu si ciprian) si acum jumatate e la el in bazin. Voi vedea cum evolueaza. Pana la vara nu cred ca voi baga bani in corali. Vreau sa ma pun la punct cu sare de calitate, cu lumina metal halida si eventual cu un stirrer pentru kalkwasser ca sa sar un pas mai sus spre LPS. Momentan inca ma confrunt cu diatomee (desi vizual par dinoflagelate.... dar incerc sa evit ipoteza asta). Probabil noul bloom de alge a aparut pentru ca am oprit brusc aditia de vodka. De asemenea, nici cu lumina nu stau potolit, si am 12 ore pe zi actinic si 10 ore pe zi alb. O sa incerc sa reduc si programul la lumina....

@pc.ciprian daca stateam bine cu banii, din partea mea putea sa ploua cu corali pentru toata lumea

P.S. Hai ca facem terci topicul lui @alber si da cu palytoxina dupa noi
Nu la parerea asta ma refeream ... daca stam sa o luam asa, sunt mult prea multe de facut....
Treci intai pe la rubrica "Despre noi" si fa-ti o mica introducere. Integrandu-te in comunitate ar fi mult mai usor sa gasesti pe cineva sa iti "scape" niste plante.
P.S. Cererile de donatii nu prea sunt acceptate.
Ce bafta aveti voi cu astea mici... imediat le umpleti de corali... lasa ca va arat eu in 2-3 ani acvariu....
Eu iti zic ca`i mojano ... tu nu ... ca e batman . In orice caz, daca are 12 tentacule este sigur anemona... fie ea invaziva sau nu... Mai exista sansa sa fie zoanthusi sau palythoa ... ca tot hexacorali sunt... dar ... slabe sanse
LeicaBogdan wrote:- Linzmayer Raul


Lintzmaier

P.S. Cam ciudata combinatia de specii.... de fapt...parerea mea o stii....
Scuze de offtopic... dar pe mine chiar m-a luat ameteala cand m-am uitat la filmulet....
Eu tot ce am lipit am lipit cu super glue gel. E "za best". Merge sa lipesti cu el inclusiv pe sub apa...
@alber ai sa razi, dar am vazut un poll pe un forum de acvaristica marina de afara. Poll-ul era despre cel mai bun spectru pentru cresterea coralilor. Surprinzator, cele mai multe voturi au fost pentru 6500k, dar au mentionat ca este vorba STRICT despre crestere. Ferma de alge e "bonus" .
Ar trebui sa iti deschizi un jurnal la o alta sectiune. Sectiunea "Despre noi" este doar pt prezentare. Multumesc de intelegere.
 
Forum Index » Profile for djphazer » Messages posted by djphazer
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com