[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: djphazer
Forum Index » Profile for djphazer » Messages posted by djphazer
Message
Salut constantene . Bine ai venit. Treci si pe la sectiunea "Carciuma", la topicul "Intalnire CONSTANTA !" . In cazul in care punem la punct intalnirea, iti aduc eu o bomba cu cea mai mare placere.
Ce ma amuza chestia asta. Toti din tara care au apa moale, vor africani. Noi constantenii cu ~20GH, vrem plantate. Nu vi se pare un paradox ?
E cam ca aia cu "ce-si doreste barbatul, a primit femeia" si viceversa .

Scuzati off-topicul.
Timp, rabdare si echilibru. Cele 3 ingrediente pentru un acvariu sanatos .
Apa ta la KH 3 si GH 7 e numai buna pentru crescut plante. Chiar si specii mai pretentioase. Iti spune un acvarist care are KH 20 si GH 18, si se chinuie cu plantele, cand lumea il cearta sa se apuce de ciclide .

In schimb NO3 e putin cam sus. Fa schimburi putin mai dese de apa (30% de 2 ori pe saptamana) pana se stabilizeaza la 10. De asemenea, nu exagera cu mancarea. Cat despte fertilizanti, pot sa mai astepte pana ajunge NO3 la 10mg/l. Nu e graba.
@gengiskhan daca fertilizezi acvariul respectiv, decesele au fost cauzate de prezenta cuprului. Nu prea se impaca bine crustaceii cu el.
Eu inca nu imi dau seama cum se pot cumpara melcii de substrat. Adica la propriu nu inteleg... Du-te intr-un petshop unde vezi astfel de melci prin bazinele cu plante, si cumpara o planta. Daca planta este la "cosulet" mai mult ca sigur tot are 3-4 melci in el. Te asigur ca in 2 luni o sa scrii pe forum "Ajutor, nu mai scap de melci de substrat"
Cumpara o fatatoare. E 4-5 lei. Mai mult dai pe sticla de cola daca o cumperi plina
coco1985 wrote:
Pesti ii introduc in agvariu cam dupa doua trei zile dupa ce am schimbat apa .


Din ce spui tu aici, am eu o vaga presimtire ca schimbi toata apa. Te rog spune-mi ca ma insel .
LUPmic wrote:
Nu-i adevarat, am eu unul gol pe balcon si n-are nici urma de alga


E doar un bazin, nu e acvariu.

P.S. Pariez ca nu te asteptai la un raspuns ca asta
Pomacea sa manance alge ? Bine ar fi...

Neritina nathalensis, dupa parerea mea, cel mai bun melc la capitolul mancat alge (se descurca chiar si cu GSA). Dar vine si cu dezavantaje. Destul de scumpi, destul de lenti (in comparatie cu alti melci), destul de greu de gasit, si destul de sensibili. Alti melci foarte buni la alge sunt melcii "maidanezi" care ii primesti cu plantele (de ex. Planorbis).
Filtru iti sugerez un hang-on. Avantajele sunt numeroase :
-nu ocupa loc in acvariu
-nu creeaza curenti, cum fac internele. Apa cade direct in jos, pe o suprafata mai mare.
-disponibilitatea "configurarii" (de exemplu poti sa pui in el 3-4-5 bucati de siporax)
-pret accesibil (gasesti chiar si pana in 30 ron, si gasesti si unele cu surface skimmer integrat)

Ca si plante de suprafata : Riccia fluitans, Pistia stratiotes.
Bine ai venit !
1. Da, categoric. Spala-l. Nu ar strica si niste florapol pus sub el (strat infim)
2. Poti renunta la bile daca pui florapol. Eu unul personal nu am o parere extraordianara despre acele bile.
3. La testul cu otet, nu te astepta sa faca galagie , dupa ce pui otetul, duci piatra langa ureche (sau urecea langa piatra, cum iti e mai la indemana ) si asculti cu atentie.
Da, dar in privinta NO3, pestii sunt cea mai buna solutie.
Momentan nu am la indemana decat PPS-Pro. Oricum, bazinul meu e si sub-populat, asa ca e de inteles. Ma mir cum de NO3 se mentine la 10mg/l... O sa mai populez putin acvariul, imediat ce o sa ma hotarasc cu ce Momentan in 182L net se lafaie 9 rhodostomus si 4 axelrodi.
Am avut GSA acum vreo 3 ani prin alte bazine. Acum vad ca nu am deloc. Ce-i drept setupul nu are decat vreo 2 luni, dar testele arata un bazin stabil si matur, si anume :
NO2 0mg/l
NO3 10mg/l
PO4 0mg/l

Fertilizez zilnic cu ferropol 24 si PPS-PRO, si cu easycarbo la 2 zile (130% din doza recomandata). Odata la 2 saptamani adaug si ferropol (150% din doza recomandata saptamanal). Nu bagati de seama perioadele si procentele dubioase, eu sunt intr-un continuu experiment .

In schimb deabia acum am reusit sa scap de Oedogonium, chiar daca nu in totalitate. Cand a aparut, pur si simplu a explodat. Imi "imblanea" geamurile la 2-3 zile. Acum mai dau cu blanki saptamanal, dar asa superficial, si doar in unele zone. Poate cea mai dificila alga cu care se poate "lauda" un acvarist.
@bobiciupe te asigur eu ca poti avea GSA, BBA si thread algae simultan
Bine ai venit Pestiuca. Ape limpezi iti doresc !
Pai...in primul rand am impresia ca pluteste. In al 2`lea rand, chiar daca nu ar fi un lucru absurd, in timp va ajuge sa se sfarame, si te umpli de el peste tot prin acvariu. Exista si pietris negru daca te intereseaza considerentul estetic, dar NU folosi carbune.
Daca vrei ceva mai simplu si mai util, recomand setul JBL Proflora m601. Are tot butelie de 500gr, dar reincarcabila. Singurul dezavantaj ar fi volumul buteliei, dar, daca stai intr-o zona unde KH este scazut, te tine mai mult butelia. Pretul este undeva la 850 RON +/- 50 ron in functie de unde cumperi. Setul are inclus si reactorul taifun, iar din auzite este un reactor destul de bun (se gaseste si extensie pt el dar nu cred ca vei avea nevoie).
 
Forum Index » Profile for djphazer » Messages posted by djphazer
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com