[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dberger
Forum Index » Profile for dberger » Messages posted by dberger
Message
daca ai un capac cu trei neoane, sunt recomandate 2 pentru plante (lumina roz - aquaflora) si unul cu lumina alba, ca sa compenseze (midday)
O parte din plante au ajuns la mine. Multumesc.
Ionut Godea wrote:
Da-mi te rog datele complete: neoane w/l, schema de fertilizare, care este capacitatea pompei filtrului tau ... Razele soarelui ating acvariul?

Sa iti spun ceva: ai un dezechilibru in acvariu 100% iti spun ca e asa. Hai sa vedem unde e cauza. Ok?

Sa stii ca intr-un bazin echilibrat, alga BBA sau sporii acesteia nu au nici o sansa, mor. Iti spun din proprie experienta.


acvariul il gasesti aici. Patru tuburi de 80W.
deSCALAR wrote:data viitoare cand va recomanda bradulet de craciun submers cei din hornbach sa nu-i credeti


de ce? ar arata super langa o epava de submarin, o scoica sau un cufar...
s-a discutat aici.
kirucd wrote:
stefanp wrote:De curiozitate...cei care aveti Limnophilla aromatica prin acvariu, ati mirosit-o vreodata?

Cand tundeti data viitoare, duceti planta la nas...are un miros tare placut si fresh Imi venea sa o bag la ceai


Din cate imi aduc eu aminte chiar am citit ca se foloseste la ceai da nu mai imi aduc aminte unde am citit.

O seara placuta,
Dragos


cred ca nu trebuie sa ne mai intrebam de unde vine denumirea speciei aromatica, nu? Intotdeuna numele speciei subliniaza o caracteristica importanta (sau mai multe).
multumesc, deja e dublu feed-back, primul a fost aici.

Sa-ti creasca mari si frumoase astfel incat, sa poti sa dai si tu mai departe.
Porcu wrote:
Georg wrote:am scos pietrele si atunci am simtit un miros greu

Miros de oua stricate?


Georg wrote:(...)AquaBasis Plus (...)si m-am gandit sa nu arunc substratul, am pus peste ce am salvat din acvariul spart o puga noua de AquaBasis Plus de 5l , peste "placinta" care a iesit am pus 4 pungi de 5l nisip cu granulatie 2-4mm negru din Hornbach


si mie imi miroase a hidrogen sulfurat... dupa explicatia colegului care, a facut un sandwich de toata frumusetea, probabil plin de detritus care acum se descompune.
Am primit sonda. Multumesc pentru promtitudine.
ce model de pH controller ai de vanzare? si, la ce pret?
plantele s-au dat. Se poate inchide. Multumesc pentru gazduire.
daca inca este valabil anuntul, vreau sa iau eu sonda. Ai detali pe PM.
adu wrote:ok atunci raman pe 3 x Sylvania Glolux T5 ( sa fie lumina calda)
si ceva rece tot T5.

dar nu stiu ce!?


ti-ai raspuns singur la intrebare

adu wrote:2 x T5 Osram lumilux 865
Am un acvariu exact ca al tau 100*50*50 (L*l*H) si am urmatoarea configuratie de neoane Osram: 2*830 + 1*840 + 1*865 intro lampa Dymax 4*39W
Sunt extrem de multumit, cred ca si plantele sunt multumite dupa cum perleaza.
Daca nu o vinzi pana joi o vreau eu.
petflow wrote:Tu cum crezi c-au aparut noi specii???
Asa unu ca mine asi baga ,,muschi la apa'' poate iese vre-o lalea!!! Glumeam si yo!!!
Nu rezista !!asta e!! altu..


Yo Man! daca crezi ca evolutia plantelor s-a intamplat asa, de pe-o zi pe alta, asta e... succesuri

petflow wrote:La vara i-au toate raurile la puricat dupa plante.. Din cauza frigului au disparut.
Cum da caldura sunt pe ele... Si atunci sa vezi Botanist ma fac


Din nou "succesuri" la botanica, studiu si invatatura. Dar, mai am o intrebare pentru tine: unde crezi ca au disparut muschii acum ca e frig? si, cum apar ei primavara? Asa, puf!!!
Antoniot wrote:mossurile se pot adapta submers, un exemplu concret ar fii fierea pamantului se gaseste si forma emersa si submersa sau fissides bryoides, eu am patit cu un mos recoltat emers sa mi creasca in acvariu total diferit, identic cu Fontinalis antipyretica.


muschiul este "alga" adaptata sa creasca pe sol in locuri umede. Daca specia nu este strict acvatica si, sa creasca natural in apa, nu poate fi adaptata sa creasca submers. La fel poti sa incerci sa cresti floarea-soarelui in acvariu, poate se adapteaza... in mod sigur se va intampla ce a spus deja Black:
Black wrote:Daca ai spatiu sa-ti faci un plaudariu deasupra pe acvariu si o sa poti creste acesti muschi, altfel o sa devina plante in stadiu de putrefactie sub apa.


muschiul-de-pamant luat de pe o buturuga, piatra, chiar si in apropierea unui curs de apa si care creste emers... inseamna ca asa trebuie sa creasca si, in nici un caz nu va supravietui foarte mult timp submers. Dar, este bine sa experimentam...
Creative wrote:
daniel12 wrote:Credeai ca toti muschii cresc submers? In afara de cateva specii, neautohtone, majoritatea prefera umezeala doar.


Deci sa inteleg ca majoritatea sunt submersibili ?


Sa inteleg ca nu se mai face Botanica in clasa a V-a? Muschii de pamant nu pot sa creasca submers, doar emers preferand umezeala. Muschii acvatici evident, de altfel cum le spune si numele, traiesc in apa. Acestia din urma sunt compatibili cu acvarile noastre doar ca, atentie la boli si parazi introdusi fara voie in acvariu.
Cateva fire de Vallisneria americana si Hydrocotyle leucocephala au plecat catre RomeoS

Mai sunt plante disponibile. Comenzi sau alte detalii pe PM.
am urmatoarele plante:

Limonphila aromatica - 2 lei - 5 fire
Ludwigia repens var. rubin - 3 lei - 2 fire
Heteranthera zosterifolia - 2 lei - 50 fire
Rotala rotundifolia - 2 lei - 30 fire
Nymphaea lotus (zenkeri) -10 lei - 3 fire
Vallisneria americana - 1 leu - 15 fire
Sagittaria subulata - 1 leu - 20 fire
Hydrocotyle leucocephala 1 lei - 10 fire

Detalii pe PM pentru specii, cantitate si adresa de expediere. Pachetul va fi trimis prin Posta Romana (costuri de expedire intre 7 si 15 lei). Plantele vor fi scoase din acvariu in ziua expedierii coletului.
 
Forum Index » Profile for dberger » Messages posted by dberger
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com