[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: zvarr
Forum Index » Profile for zvarr » Messages posted by zvarr
Message
De vanzare reactor aquamedic S , folosit de mine pt reducerea po4 cateva luni. Pompa are maxim 1 an de cand a fost schimbata.
Model si specificatii: https://aqua-medic.de/index.php?r=catalog/product&id=331
Pret: 150 ron

Skimmer intern cu o cupa destul de mica, made in china dar in stare buna de functionare, pret 100 ron.

2.5 kg piatra vie, un plate destul de intins , 2 pietre mici-medii si o piatra medie. Pret 125 ron ( poze pe watsapp sau mail ).

Contact: 0773 738 792 sau PM aici.
Pun la vanzare bazin Jebo de 90 x 50 x 50 cm cu capac si stand, avand lampa cu 3 neoane instalata in capac, din care la momentul scrierii anuntului functioneaza 2.(estimez ca cel de-al 3lea are o problema la contact, dar nu am folosit instalatia de lumini la maximum de potential pentru ca bazinul a fost carantina pentru pestii ce au fost adusi pe rand in bazinul mare.

Vine la pachet cu:
1. un filtru extern eheim e902 folosit 15 luni, cu medii de filtrare standard
2. 2 pompe de valuri ce asigura flux continuu pentru un bazin de dimensiunea asta fara probleme
3. Skimmer proteic ce se preteaza atat la folosirea in bazin cat si la un sump
4. Cateva kg de piatra vie care vor ajuta la start
5. Tutorial de instalare in noul camin si toate explicatiile de care aveti nevoie referitor la populare

Se ridica din Bucuresti, zona Dimitrie Leonida unde se poate vedea mai intai in functiune(sau se trimite video) si mai apoi se goleste bazinul si se ofera clientului. Spun asta pentru ca daca il veti folosi ca si marin, apa ce are deja salinitatea ok v-ar fi folositoare pt start.

Pentru orice alta intrebare va stau la dispozitie prin mesaj privat sau la 0773 738 792.
Salut,
Pun la vanzare un grup de creveti din fam. Neocaridine, blue. Se vand adulti + puiet combinat, la urmatoarele preturi:
10 lei / buc < 10 bucati
8 lei / buc : 10-49 bucati
6.5 lei / buc : 50+ bucati

Pentru ridicarea de la adresa mea, la orice comanda se aplica un discount de 10%.
Se pot trimite in tara cu garantia ca ajung bine doar cu plata in avans in cont prin maxi-taxi / tren.

Pentru poze/alte detalii ma puteti contacta prin PM sau la 0773 738 792.
Tocmai pt ca stii cum arata si ai putea deduce ce probleme are, ai putea macar sa nu mai arunci cu rahat in om atat de agresiv peste tot
Nu ii tin partea, nu incurajez sa i se dea saptamanal donatii, insa nu cred ca este dovada de normalitate ceea ce ai facut tu in comentariul de mai sus.

Spor cu donatia!
Hai ca ne auzim in privat, up cu restu
150 x 50 x 50 cm. Dar vorbim, ti-am zis. Nu vreau nici eu sa il chinui.
- 1 Amphiprion Ocellaris + 1 Amphiprion Ocellaris black (pereche, sau cel putin prieteni ca stau doar impreuna, asa ii si vand) - 150 lei ==> MINE!

Posibil si - 1 Paracanthurus Hepatus - 300 lei daca nu e f mare pt bazinul meu. Dar discutam asta in privat!
In cazul meu, peppermint shrimp a rezolvat problema cu aiptasia!
Lemon wrote:
zvarr wrote:Cat despre spartura de piatra vulcanica, nu ma ajuta.


De ce? Nu are proprietati ok?


Nu este interesul meu sa dezbat avantaje/ dezavantaje pt materialele filtrante, urmam un pattern pe care mi l-am propus pt ceea ce voi folosi ca medii filtrante in spatiul respectiv si atunci asta am cautat sa iau de la voi. Am gasit, ca idee, daca mergeam pe apa dulce cu siguranta as fi luat in considerare propunerea ta. Asa exista o singura alta solutie care mi-ar fi usurat viata pe langa siporax/matrix si anume miracle mud, care este pe lista ca si plan pe termen mediu.
Interesul meu e sa il folosesc la o "saramura" si am rezolvat multumita lui quaZ. se poate inchide, multumesc.
Discus-ul din poza imi place mai mult ca altumii, imi pare rau

Am gasit pe pag 2 sau 3 ceea ce spui tu si caut eu, anume: http://iazuri-acvarii.ro/acvaristica/filtre-acvariu/materiale-filtrante/sera-siporax-1litru-290g-1206050411.html

M-a indus in eroare ca pe prima pagina era http://iazuri-acvarii.ro/acvaristica/filtre-acvariu/materiale-filtrante/material-filtrant-premium-3litri-2kg.html si am crezut ca la asta faci referire. Iti multumesc pt link, nu am banuit sa mai aiba pe stoc.

Sarbatori linistite in continuare!
ocean wrote:Incearca la iazuri-acvarii.ro, au pe oferta siporax la 30 de lei litrul


Inele ceramice nu siporax conform site. Se scrie clar in descriere ca nu sunt sera siporax ci un produs similar.
Siporax-ul e 60 ron /l la cutie daca nu ma insel, in maxipet. Nu mi se pare tocmai un bestbuy, daca ma intrebi pe mine.
Cat despre spartura de piatra vulcanica, nu ma ajuta, multumesc.
Salut!

Ma intereseaza siporax / matrix la vrac, nu tin neaparat sa fie ciclat.
Astept oferte pe PM.
https://scontent.ftsr1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57485886_1172973529548191_3657780988940910592_n.jpg?_nc_cat=102&_nc_ht=scontent.ftsr1-1.fna&oh=74426c55790b33b09b9939254b1e4c00&oe=5D71649B

Hai ca poate daca facem spam aici se-nvredniceste si liliacu de niste poze!
Hai cu poze proaspete!
Daca nu se da, il iau eu in Bucuresti.

Multumesc!
Final Q1 of 2019 update, de data asta cu poze:
1. L-am luat pe Memo, un clown mai mic care s-a inteles din prima cu Nemo
2. Coralii actuali din bazin: GSP, kenya trees, pulsing xenia, sarcophyton, gorgonie, candy cane, montipora plate green , montipora plate red, tubipora musica, ciuperca rosie simpla, ciuperca rosie cu dungi albe/albastre in functie de ce toane au/lumina, ciuperca albastra cu dungi ( multumesc pentru cadou colegului Stefan!) si 4 culori diferite de zoas, 3 tipuri de palythoa.
3. Am adus toata piatra vie si am aruncat-o in balta sub format lego, momentan nimic nu e lipit dar nici nu imi darama nimeni pietrele ( thanks God, thanks Hermit "the Cretinoid" crab)
4. Am pus substrat
5. Am si 2 melci turbo de aprox 2 luni de care inca nu s-a legat hermit-ul

Probleme:
Fac alge pe display si in poze nu m-am chinuit sa le sterg prea mult, de obicei le iau cu buretele de bucatarie cand fac si schimbul de apa pana cand mi-oi cumpara un burete de la Tunze cu magnet si il las in bazin. Oricum pana la burete de la tunze am multe altele prioritizate.

Daca aveti pareri, sfaturi, comentarii, etc, astept un mesaj pe topic sau in privat daca considerati ca e mai ok asa!

Poze:
http://pasteall.org/pic/16e89d6f1efd7221eb6d058dd088e23e
http://pasteall.org/pic/60967947e856e5a49a016760119b7c87
http://pasteall.org/pic/7044d497e4fc976cdfbb3a4b83041cde
In functie de populatia pe care o ai, eu zic ca poti sa mergi pe alegerea facuta deja.
Daca nu ai in plan vreo suprapopulare sau sa tii africani / americani mari ( pana la punctul la care efectiv te forteaza dimensiunea acvariului sa ii dai), eu cred ca ar fi rezonabil si te-ar scuti de complicatii pastrarea filtrului nou.

Daca ne dai detalii referitoare la ce ai acum in acvariu probabil vei primi raspunsuri si mai complete / avizate.
Salut,

Ma intereseaza sa cumpar 1-2 creveti de acest tip cat mai curand, preferabil din Bucuresti ca sa nu riscam cu transportul "iarna" asta.

Contact: PM.

PS: Daca veniti cu sugestii de magazine aflati ca m-am interesat pe ici-colo si nu mai aveau pe stoc.
 
Forum Index » Profile for zvarr » Messages posted by zvarr
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com