[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: zvarr
Forum Index » Profile for zvarr » Messages posted by zvarr
Message
Votat: orice altceva.

Explicatie: Sun-sun sunt bune daca nu ai un buget foarte mare si ai nevoie de filtrare ACUM! Spun asta pentru ca atunci cand ai nevoie urgenta de un extern care sa "invarta" apa, e bun orice. Nu mai conteaza, nici cat tine, nici ca face putin zgomot, nici ca e mai inestetic sau alte potentiale defectiuni pe termen mediu ( de lung nu poate fi vorba).
Ce-ti recomand: In ordinea asta, pe masura ce iti creste bugetul si pretentiile referitor la fiabilitate: Tetra/JBL/Eheim sau Fluval. JBL e902 am la 2 metri de pat, nu-l aud cum toarce, vechime 1 an jumatate, totul merge stas, sustine un bazin de 220L cu populatie medie dar a sustinut si 2 flowerhorni cu mentiunea ca se curata temeinic si regulat filtrul. De cand am dat bibanii, nu am mai curatat filtrul si nu simt nevoia sa o mai fac. Eheim mi se pare Tatal acvaristicii, am avut un professionel 2222, l-am dat, filtrul inca merge, are 8 ani. Nu caraie, nu maraie, mi se pare un vis referitor la fiabilitate si capacitate de filtrare. Fluval e la acelasi nivel pt ca pe langa toate astea permite multe customizari si iti cresti capacitatea mediului de filtrare fara grija in el.

La final, banii tai, alegerea ta.
Pun la vanzare rcs maturi la pretul de 1.5 ron bucata cu ridicare de la metrou in Bucuresti, stabilim de acord, sau trimit in tara cu plata in avans in cont pentru a nu avea discutii.

Ii schimb pe vivipari(linii de guppy xipho molly) sau plante easy.

Contact: PM pentru mai multe detalii, preferabil cu un nr de telefon ca sa comunicam mai usor ulterior.
Pentru cine are creveti care le mananca sau pur si simplu n-are deloc. Eu aveam deja prea multe si zic ca poate ajuta pe cineva.

Ridicare azi sau cel tarziu duminica din zona dimitrie leonida. Altfel o sa vada cosul de gunoi.
@ana3083 , poti cumpara pietris mai ieftin din Hornbach, au si comanda online, gasesti pietris culoare natur la ~25 ron 10 kg, ceea ce in marea majoritate a cazurilor e suficient.

Ape limpezi!
Daca nu ai schimbat neonul dar a functionat timp de 8h/zi toata perioada asta, poate ar fi momentul sa o faci. Calitatea luminii conteaza mult in acvaristica plantata.
Pentru eficientizare, nu se stie niciodata pana unde s-a mers cu investitia

Ca sa clarificam, persoana fizica ce are ca scop continuarea hobby-ului, nu persoana juridica.

In fine, multumesc, topic-ul se poate inchide.
Stiam de coralis/tropheus, pe langa faptul ca erau in concediu cei de la coralis aveam o preferinta sa cumpar de la un om. Daca nu se poate am sa ma duc la magazine de profil va imaginati
Salut,

Ma intereseaza sa cumpar un clown, preferabil din Bucuresti pt ca afara sunt gradele cu - si mi-e ca ajunge gata congelat.
Astept mesajele voastre cu un nr de contact si discutam.
Update de final de an:

1. am dat Tomentosus-ul;
2. am adaugat colectiei vreo 3 tipuri de zoas + doua tipuri de paly;
3. temporar o montipora in doua nuante de verde, nu sunt sigur daca sa o pastrez inca;
4. a inceput sa se ridice GSP-ul si sa acopere spatele acvariului ceea ce este perfect;
5. coralii pe care ii aveam dinainte merg bine (da, am citit pe net ca sunt unii in stare sa omoare si kenya trees deci se pune )

Planuri:
Prima jumatate a lui 2019:
-2 pompe de valuri noi
-antiphos ( atunci se va livra daca nu s-a livrat pana azi) pe care sa-l pun in reactorul deja existent
-2 creveti diferiti din CuC
-melci turbo(scuze MSI ca n-am ajuns pana azi sa-i iau, traiasca jobul, traiasca Romania!)
-inca 1 Hermit, sper sa se inteleaga daca-s 2
-inca 1 clownfish, ca momentan Nemo(sunt inspirat si creativ, hell yeah) e singur in ~300L

Intrebari n-am momentan, dar o sa apara imediat ce schimb ceva prin acvariu.
Daca aveti voi ceva de mentionat inainte sa fac vreo prostie, bagati!

La multi ani si la multi (b)ani!
Salutare,

Dat fiind ca nu am scape-ul final si mai e loc berechet in acvariu, caut sa cumpar piatra uscata ( prioritar) dar nu exclud nici piatra vie din calcul daca e ceva care sa se potriveasca foarte bine cu ce am adus pan acum in bazin.
Prefer sa fie cu predare in Bucuresti ca sa nu ne injure curierii si sa coste transportul cat costa si piatra, dar asta e de discutat in functie de cat de mult imi face cu ochiul piatra oferita.

Mai am nevoie de cam 5-8 kg estimez eu, vedem.

Contact: PM cu ofertele / pozele.

Sarbatori fericite!
Salut,

Ma intereseaza creveti din urmatoarele "linii":
-RCS
-Sakura
-yellow
-orange
-blue

Astept oferte in privat cu pret + poze, in cazul celor sakura/yellow/orange as prefera un grad cat mai inalt. Dpdv al cantitatii, ma intereseaza destul de multi pentru ca vreau sa incep cu niste colonii deja marisoare iar bazinele in care vor sta duc

Multumesc,
Marius
@UM, mersi de input, cred ca voi merge insa pe Rw4 + 2 pompe mai saracacioase de valuri care sa vanture bine pietrele. Am sa iau in considerare si variante mai puternice daca situatia financiara pe termen scurt se schimba radical cu un castig la loto.

Intre timp in balta au aparut urmatoarele modificari:
-adaugat siporax in sump, 2L+, e putin dar e un start mai ales ca era deja ciclat deci va ajuta cu prezenta in camera dinainea algelor
-adaugat 2 pietre noi, vii si pline de zoasi, gorgonie, gsp, niste montipora si niste candy cane din ce am retinut. Momentan stransi pt ca a venit piatra fara apa pe drum
-dat fiind ca Unicornu ( Tomentosus) pleaca pt ca a dat dauna in putinii corali existenti, a aparut intre timp un alt locatar: Nemo (clownfish) si un Hermit cred ca e
-de aici inainte o sa manance bani strict partea de hardware si filtrare, Nemo va ramane singur in acvariu pana la noi ordine cred.

In continuare astept pareri, hate, injuraturi, tot ce se intampla pe internet in 2018
Rezervat!
zamolxes wrote:Daca imi permiteti un sfat, pe vremea asta merge mai bine cu https://www.blablacar.ro soferii au si rating.


Stiu serviciul, da, merge ok si asa. Pana la urma sa-l vrea cineva, ca e spre binele pestelui sa iasa din sump in primul rand. Si mai departe ne-om targui noi cu ceva cumva.
@Ocean, daca era gup sau flowerhorn parca aveam mai multa incredere sa zic ca ti-l trimit pe tren sau autocar chiar si acum, ca vorbim cu soferul si il tine la cald si e totu minunat. Dar cum pe saramuri sunt atat de la inceput ca nici incepator nu pot sa ma numesc, nu stiu daca e indicat sa riscam un transport atat de lung pe vremea asta in conditii incerte pentru atatea ore. Eu unul nu as plusa in directia asta, acum daca ai tu vreo magie care sa ii asigure comfortul si il vrei + esti dispus sa ma inveti, eu ascult
De trait a trait in pace cu GSP, gorgonia, sarcophyton, ciuperci....dar pare sa aiba un fetish murdar cu xenia, zoasi si din cand in cand kenya trees. Bine la kenya nu dadea damage considerabil, doar ca se strangea coralul si ma enerva pe mine

Eu nu mai cred ca poti face avere din pesti de multa vreme, doar ca el devine distructiv si prefer sa il dau cuiva care are nevoie de cineva care sa manance aiptasia. Desi imi place ca e ciudat, nu il pot tine.
Salut,

Desi e primul peste pe care il am din sfera acvariilor marine, se pare ca are un mic viciu, fapt pentru care ajunge la vanzare.
De mancat aiptasia, mananca, conform ceea ce am aflat despre el atunci cand l-am primit, doar ca are o pasiune si pentru corali ( initial am aflat ca a mancat ceva zoasi la viata lui dar m-am gandit ca la mine ii va fi ok pentru ca eu nu am).
Dupa 3 zile de stat in bazin si hranit cu flakes de krill, s-a prins el ca pulsing xenia e mai buna, asa ca mi-a omorat-o. A mai ciupit si din kenya tree dar ala rezista fara probleme.

Concluzia: e eficient intr-un bazin doar cu pesti sau cu alti corali de care nu se poate antinge cu atata usurinta.

Ce vreau pe el: n-am nici cea mai vaga idee, accept schimburi sau o oferta pertinenta de pret. Preferabil vanzare in Bucuresti, nu e cea mai buna perioada din an pentru trimis pe tren/autocar.

Contact: PM

*acum sta intr-un compartiment din sump si isi regreta soarta dupa ce tocmai s-a intors dintr-un alt bazin unde in 15 min tabarase pe un frag de zoasi in detrimentul aiptasiei, deci clar cu zoasii nu va face casa buna indiferent daca aveti aiptasia sau nu!
O saptamana mai tarziu:

- Skimmer intern Tunze 9004, face treaba de vis
- GSP + Gorgonie adaugate pe langa chalice,xenia si kenya tree pe care-i aveam deja
- Primul locatar: un Tomentosus care a fost botezat de comun acord Unicornu' pana la noi ordine. Imi place ciudatenia asta de peste
- A aparut alga maro pe sumpul intern si pe geamul din fata, se pare ca e prea multa lumina si lucrurile stau cam prost prin balta
- Skimmer-ul s-a umplut la jumatate dupa primele 2 zile de functionare, chaeto din sump e inca bine nu da semne ca ar fi prea multi nutrienti prin creste brusca dar nici nu moare ceea ce ma linisteste putin.
- Reactor aquamarine S , urmeaza sa cumpar antiphos pentru el si sa-l pun in functiune.

Nisip n-am apucat sa iau / pun.
Algele alea mi-au taiat putin din elan, noroc ca am un burete cu magnet de la jbl ramas de la apa dulce ( cam un dulap de chestii am ramase de la apa dulce defapt).
Inca invat. Imi place jucaria si ma ingrijoreaza mult mai tare ca pe apa dulce, unde lucrurile devenisera deja automatism, aveam solutii la majoritatea problemelor si nu mai simteam nici o provocare, deci e de bine.

Poze am in telefon momentan, o sa urc cand scap de alge totusi. Coralii o duc bine pana aici.
Piatra vie o iau din aceeasi sursa ca si pe cea actuala, deci nu ar fi o problema sa mai adaug mai ales ca am lateralele goale - urmeaza poza cu tot bazinul undeva pe seara / maine. Iar ce am construit pana acum voi mai schimba imediat ce adaug inca 2-3 corali, dupa posibilitati

Am notat, ramane nisipul uscat de la ati, ai dreptate si am presupun ca se calculeaza la greutatea neta a nisipului, nu il ia cu tot si iti face o punga de 9 kg aici e vina mea ca am asteptari.

Mersi de sfaturi si pareri, mai astept.

Am uitat sa adaug in primul post ca ii multumesc colegului @adivb pentru ca de vreo 3 luni imi tot povesteste chestii de la el din bazin si m-a ajutat cu multe lucruri Rusine mie!
MSI wrote:ATI Fiji White Sand S/M (as merge pe S) - in display

In sump, eu as tine doar refugiu si skimmer, eventual niste carbon. Nu as baga materiale dedicate de genul Matrix.

Mai bine bagi piatra in display de banii aia.


Ok, notat cu piatra vie in display pt moment si mie imi suna mai bine asa.
Legat de substrat, am gasit ati fiji white sand la acelasi pret cu https://www.aqua-life.ro/substrat/natures-ocean-bio-activ-live-aragonite-natural-white-live-sand-9kg-nisip-viu-acariu-recif-reef-aqua-life .
Asta insa are si bacterii vii direct cica, deci ma gandesc ca m-ar ajuta putin sa ii mai dau un boost de bacterii, dat fiind pretul care e acelasi. Deasemenea, ma gandesc ca 27 kg ar trebui sa fie suficiente, "liciteaza cineva mai mult"?
 
Forum Index » Profile for zvarr » Messages posted by zvarr
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com