[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator si intrebari stupide despre plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Ma bucur foarte tare sa vad un incepator care citeste. Bravo, tine-o tot asa si orice idee "buna" ti-ar veni, mai bine intreaba-ne, inainte de a o pune in aplicare.

De asemenea, informeaza-te inainte de a te duce sa cumperi ceva. Stiu ca traiesti in alta tara, dar ma indoiesc ca in Polonia vanzatorii de la pet-shop sunt facuti din alt material...

Toate cele bune.
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@ Val: Promit ca va intreb Da, e adevarat ca vanzatorii de la pet-shop ar trebui sa stie cum sta treaba insa, nu mi-a zis nici unu de substrat de la JBL cand le-am zis ca-mi mor plantele - mi-au zis "ia solutia asta si pune in apa..." si cam asta a fost.

Despre CO2: am inteles ca sunt mai multe feluri de a introduce CO2 in apa: microorganizme care produc CO2 (solutie ieftina) si ... chestii ca JBL proflora CO2 sets ca astea care ... nnu sunt asa de ieftine

Ce aveti de comentat despre asa ceva?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

Cu adevarat eficient e sa bagi CO2 folosind butelie (cit mai mare) si regulator de presiune. Depinde da marimea pasiunii si a buzunarului .

Poze: smilie ... Poze cu plante
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Ok, adevarat ca depinde de marimea buzunarului.

Voi vedea ce si cum. Cati dintre voi folosesc asemenea butelii? Este intr-adevar ABSOLUT NECESAR introducerea de CO2 in acvariu?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
Porcu
Faraonu'
[Avatar]

Joined: 01/03/2002 09:35:00
Messages: 11163
Location: Egiptu' Antic
IP:
Offline

alexandruv wrote:Este intr-adevar ABSOLUT NECESAR introducerea de CO2 in acvariu?

Pentru unele specii de plante, da. Pentru altele nu.

Poze: smilie ... Poze cu plante
Val
Magister Ludi
[Avatar]

Joined: 13/11/2002 12:14:10
Messages: 1279
Location: Papenburg
IP:
Offline

Depinde ce plante vrei sa cresti acolo. Ca raspuns direct, nu. Nu este absolut necesara aditia de CO2. Dar indiferent cu ce plante vei incepe, iti garantez ca vei dori la un moment dat (relativ repede) si plante mai frumoase/ciudate/rare... la care aditia de CO2 este sine qua non.

Cei mai multi dintre noi, cei care sunt chititi pe plantate, avem CO2 de la butelie cu regulator de presiune, electrovalva, reactor si cel mai adesea chiar si controller de pH. Cu siguranta, toti cei care posteaza acvarii plantate la sectiunea "Acvarii de vis".

E o achizitie pe care (crede-ma) o vei face mai devreme sau mai tarziu. Necesitatea multor lucruri este (si va mai tot fi) cotroversata... Cabluri de substrat, controlate sau nu, controller de pH etc. Necesitatea CO2-ului nu a mai fost demult atacata de nimeni. Este ceva cu care suntem unanim de acord.

Toate cele bune.

This message was edited 1 time. Last update was at 09/11/2009 12:26:08

alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@Val: wow. Frumos raspuns. Imi place cand vad forumisti ca tine. Multumesc.

Dupa cum v-am spus, am un acvariu mic de 40L. O sa mai astept cu achizitia de echipament scump de CO2 pana o sa am ceva mai mare, peste 100L. Pana atunci mai invat pe asta mic.

Deja am comandat substrat si bile de argila de la JBL si abia astept sa-l reinstalez.

Despre plante: daca nu gasesc in magazinele de specialitate o planta anume, ce parere veti despre achizitionrea plantelor online? Este ok?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Pentru inceput, pana "te bagi" la achizitii seriose, poti incerca o bomba de CO2. Chiar da rezultate. Gasesti la atelier DIY mai multe retete de bomba si modele de reactoare. Sau poti lua un difuzor care-ti va fi de folos si la o urmatoare instalatie. Vezi ca pe-aici sunt(em) cativa care incitam la cresterea plantelor.
Plante online nu am cumparat, dar ar trebui sa cauti pareri ale celor care au mai cumparat de pe diferite situri.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@Alber: dar cresterea plantelor presupune mmai multe/mari acvarii si evident spatiu. Voi citi despre "bomba de CO2". Dar ce nu inteleg este: pestii respira cu O2 corect? Daca bagi prea mult CO2 nu se sufoca?

Alta intrebare de baraj: am vazut in pozele astea frumoase ale pasionatilor de acvaristica un fel de muschi/iarba pe fundul acvariului/ramuri etc. Cum se numeste si unde se gaseste asa ceva? Sau asta intra la capitolul EXPERT? Nu am vazut in magazine asa ceva de vanzare, desi acvariile lor de prezentare au

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

alexandruv wrote:dar cresterea plantelor presupune mmai multe/mari acvarii si evident spatiu. Voi citi despre "bomba de CO2". Dar ce nu inteleg este: pestii respira cu O2 corect? Daca bagi prea mult CO2 nu se sufoca?

Nu iti trebuiesc neaparat enspe acvarii pentru a creste plante frumoase. Si nici mari nu trebuie se fie. Doar atat cat au nevoie plantele pe care le ai in el; in functie de ceea ce vrei tu iasa.
Adevarat ca pestii respira O2. Dar vor avea in permanenta necesarul de O2, atata vreme cat plantele il vor produce si CO2 nu va fi in exces pentru ei. Oxigenarea apei se mai poate realiza si printr-o usoara valurire a suprafetei, cu ajutorul returului de la filtru.
alexandruv wrote:Alta intrebare de baraj: am vazut in pozele astea frumoase ale pasionatilor de acvaristica un fel de muschi/iarba pe fundul acvariului/ramuri etc. Cum se numeste si unde se gaseste asa ceva? Sau asta intra la capitolul EXPERT? Nu am vazut in magazine asa ceva de vanzare, desi acvariile lor de prezentare au

Poate fi vorba despre diferite soiuri de muschi, cum ar fi Java moss-ul, sau Plante de suprafata legate de pietre sau lemne-Riccia fluitans. Nu este vorba de capitolul expert, ci de capitolul pasiune si dorinta de a realiza ceva frumos.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Aha.

O sa citesc despre plantele enumerate de tine si vad ce si cum. Multumesc!

Acum imi dau seama ca intr-un acvariu mare ai mai multe "sanse" de a face ceva frumos. In asta mic al meu nu prea am loc: filtru e maricel+incalzitor...nu mai ramane loc de prea multe ramuri/lemne pe care sa pui ceva. Dar incerc.

Cand primesc substratul si refac acvariul va pun poze. Abia astept. Sper sa gasesc plantele pe care le vreau. Cred ca incep sa ma transform in maniac. )

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
Pestoaica
Junior member
[Avatar]
Joined: 16/06/2009 13:01:55
Messages: 32
Location: Constanta
IP:
Offline

Haha vezi tu in curand cum mai bagi un zero la litrajul acvariului de-l faci de 3 cifre
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

) Cand imi cumpar o casa mare si spatioasa poate

Cand eram copil, am batut-o pe bunica-mea la cap pana mi-a cumparat un acvariu de 100L. (inainte tineam pestii - gupi si xifo - in borcane) si taica-meu mi-a facut un stativ super pt el pe ... balcon in bataia soarelui. Eu, la mintea de atunci credeam ca e bine ca e cald pt pesti, numai ca in 2 zile nu vdeam pestii de algele verzi de pe sticla )

Ce vremuri ... )

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@Alber:

Ai scris intr-un post asta ca "inciti la cresterea plantelor"

M-am informat, am citit si am comandat JBL AquaBasis plus + ferti soil black S ca substrat pt acvariul meu de 40L. Asa cum am scris in postul de mai sus un neon AQUA-GLO de 18"/46cm 15W - crezi ca e suficient de puternic pentru a creste frumos Heteranthera Zosterifolia, Mech Fissidens fontanus (Phoenix moss) s Glossostigma elatinoides? Deocamcada nu pot sa iau CO2 din butelie asa ca o sa folosesc CO2 Nutri Tabs - Aquatic Nature (sau ceva similar).

Multumesc!


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Salut,
Despre pastile generatoare de CO2: nu am folosit si nici nu am citit. In schimb bomba de CO2 este o sursa rezonabila de bioxid de carbon, usor de confectionat si ieftina. Din cate s-a discutat pe aici Aqua Glo nu este grozav pentru plante. Cauta tuburi 865 sau 965 de la Philips ori Osram. Un singur tub (15 W) va fi destul pana se stabilizeaza bazinul. Dupa aceea va mai fi nevoie de unul. In afara de substrat fertil vei avea nevoie de fertilizanti lichizi: pentru microelemente (JBL ferropol si ferropol 24) si macroelemente (???).
Cred ca incep sa ma transform in maniac.

Nu esti singurul
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@brawn: motivul principal pt care nu vreau sa-mi fac o bomba de CO2 este ca nu am spatiu sa pun butelia, cabluri etc. Cand o sa am o masa sub care sa ascunt toate "balariile" de cabluri necesare...imi voi lua si dispozitiv de CO2
Am JBL Ferropol, va trebui sa-mi cumpar versiunea de 24h.

Cu lumina am o problema pt ca in capacul meu de acvariu nu se poate monta decat un singur neon . Ok, daca Aqua glo nu sunt bune ce zici/ziceti de Flora GLO sau Power GLO?

Mentionez (pt cei care nu au citit de la inceput) ca deja am acvariu stabilizat - dar voi reface substratul si adauga plantele enumerate putin mai sus.

Alex

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Pune niste poze cu capacul. Ti-l umplem de neoane cat ai spune peste . Intre Aqua, Flora si Power Glo tot 8-965 e mai bun. Cand am spus stbilizat m-am referit de fapt la perioada de adaptare a plantelor la noile conditii, perioada in care nu prea absorb nutrienti.
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Am atasat poze Astept indicatii )
[Thumb - capac2.jpg]

[Thumb - capac1.jpg]


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@brawn: cand ai recomandat tubul Philips te-ai referit la asa ceva: http://www.elightbulbs.com/catalog_product.cfm?source=GoogleBaseCSE&prod=QQ36096 ?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Da.
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com