[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Incepator si intrebari stupide despre plante  XML
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Author Message
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

brawn wrote:Incearca sa o lamuresti pe sotia ta ca nu va avea o sticla umflata cu CO2 in bucatarie, ci doar o sticla de plastic cu o "zeama"

Fi putin mai smecher de atat. Fa pe nepriceputu, ca nu stii cum e treaba cu drojdia, jelatina, etc. In felul acesta starneste-i interesul si coopteaz-o in "proiect". Apoi lucrurile vor deveni simple si frumoase

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Da, va multumesc pt incurajari Voi incerca.

Pana atunci sa va povestesc ce tocmai am terminat de facut: am re-facut acvariul - am scos nisipul, am pus substratul de la JBL iar peste Fertisoil Black S de la aquatic nature (care a facut apa ... cam neagra ) am plantat niste Anubias - inca nu mi-au venit Heteranthele - si am pus pestii. Evident apa din acvariu am pastrat-o si am puso la loc - mai putin vre-o 5 litri cre s-au "pierdut" pe drum si a trebuit sa pun la loc niste Aqua Safe in apa de la robinet...sa inlocuiesc cei 5 pierduti.

Am pus Excel urmand instructiunile si gata. Nu prea am vazut nimic prin apa tulbure cam o ora si, dupa ce s-a mai limpezit am observat cum mai toti pestii stau la suprafata incercand sa respire cred. Filtrul l-am reglat sa nu bage aer pt ca asa am inteles ca se face daca ai plante in acvariu.

Numa ca dupa o vreme, 1 Oto si 1 Neon au inceput sa se intoarca cu burca in sus si sa pluteasca....M-am speriat sa nu moara mai multi si am reglat filtrul sa bage aer in apa ca sa aibe pestii ce respira. Acum, nu mai inoata la suprafata nici unul - inafara de 1 neon care tot cu burta in sus e (daca il ating fuge) iar Oto a inceput sa inoate dar parca "oboseste" si din cand in cand se duce sus...

CE SA FAC cu Neonul? Sa-l scutesc de chinuri? Sau isi va reveni?

De ce credeti voi ca s-a intamplat asta?

Voi opri aerul din filtru peste o ora. e OK?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

@alexandruv CE SA FAC cu Neonul? Sa-l scutesc de chinuri? Sau isi va reveni?
De ce credeti voi ca s-a intamplat asta?
Voi opri aerul din filtru peste o ora. e OK?


1. Nu inteleg ce te deranjeaza la el ? daca isi revine atunci este ok.
2. Te grabesti si nu este bine Daca vrei sa ai un acvariu serios iti trebuie si rabdare. Anubiasul NU se planteaza pentru ca putrezesc radacinile.
3. Daca opresti aerarea vei pati acelasi lucru! Dupa ce vei planta acvariul BINE abia atunci sa te gandesti la oprirea aerarii si numai dupa ce plantele care le vei planta au avut i timp sa se acomodeze cu noul mediu.

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@nilsen:
1. cu neonul nu am nimic dar nu arata prea bine...inca pluteste
2.cu Anubiasul - am zis plantat dar de fapt l-am prins de niste lemne in acvariu, iar 2 le-am pus in substrat DAR am avut grija ca rizomul sa nu fie acoperit. Am inteles ca daca rizomul NU e acoperit, doar radacinile e ok. Gresit?
3. Ok, am inteles. Asa fac atunci, las aerul si astept 2-3 saptamani ca plantele sa se acomodeze. Voi continua cu Excel zilnic insa daca aerez si pun CO2 nu se bat cap in cap??

Multumesc,

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
Nilsen
Member
[Avatar]

Joined: 14/09/2009 15:03:14
Messages: 223
Location: Bucuresti-Ion Mihalache
IP:
Offline

@alexandruv
1....rizomul NU e acoperit, doar radacinile e ok. Gresit?
2...Voi continua cu Excel zilnic insa daca aerez si pun CO2 nu se bat cap in cap??


1. Este ok asa.
2. Atata timp cat nu ai plante NU are rost aditia de CO2. Iti recomand sa-ti iei niste teste. Eu nu folosesc aditie de CO2 si am acvariul plantat (sunt mai de moda veche) )
dar il am echilibrat si verific cu testele periodic.

Viata are ORICUM dreptate!
[Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

@Nilsen

Am acvariu de 40L in care am 4 anubias, 1 cabomba mica, niste java moss subnutrit lipit de o buturuga, 4 fire de Bacopa caroliniana.

Astea nu au nevoie de CO2?




====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Toate plentele au nevoie de CO2. Insa unele de mai mult, altele de mai putin. Dar, cu cat le asiguri mai multe conditii, cu atat se vor dezvolta mai bine si mai frumos.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

@nilsen:
Atata timp cat nu ai plante NU are rost aditia de CO2

Ai citit intregul post sau macar titlul?
Iti recomand sa-ti iei niste teste

De care?
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Deci sa ma lamuresc:
1.pana se obisnuiesc plantle cu noul mediu pun CO2 via Excel sau nu?
2.filtrul in las sa bage aer (O2?)
3.daca nu bag aer din filtru - ce se va intampla cu pestii?


====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Personal as face asa:
1. As baga CO2. Excel - nu stiu care e treaba cu el, nu am folosit. Asta nu inseamna ca este bun sau nu. Te-am lamurit bustean
2. Nu l-as lasa. Doar sa valureasca usor suprafata apei.
3. Nimic. Apa se va oxigena prin usoara agitare a apei la suprafata.
IAr de pesti... ce sa zic. Cred ca ceva e in neregula in acvariu. Ori Excelu nu a fost dozat cum trebuie. Da, stiu, ai spus ca l-ai dozat dupa instructiuni, dar totusi...

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Bun. In caz ca nu mai are nimeni alte pareri asa voi face.

Inca o neclaritate: plantelor noaptea le trebuie O2 corect? Doar ziua se intampla fotosinteza. Deci, daca bag o2 noaptea si co2 ziua...nu e ok?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alber
Moderator
[Avatar]

Joined: 26/09/2008 12:20:22
Messages: 4859
Location: bucuresti - berceni
IP:
Offline

Nu "bagi" noaptea O2. Pur si simplu nu umbli la returul filtrului. Il lasi sa faca valuri la suprafata. Dar nu multe, sa-ti dea apa pe-afara, usor, doar atat cat sa obtii o miscare usoara.
De preferat ar fi ca pe timpul noptii sa nu bagi CO2. Macar la inceput, pana mai capeti experienta.

"e usor a scrie versuri, cand nimic nu ai a spune" - Mihai Eminescu
[Email] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Plantele nu au nevoie de O2 noaptea. Pestii au nevoie de O2 si noaptea si ziua, dar aceasta nevoie o poti rezolva indreptand returul filtrului spre suprafata apei astfel incat sa obtii o valurire. Bioxidul trebuie dizolvat in apa. Pentru asta se folosesc difuzoarele sau reactoarele. Pe timpul iluminarii CO2 este consumat de plante prin fotosinteza. In timpul noptii e bine sa opresti dizolvarea CO2-iului in bazin
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Great!

Sunt pe deplin lamurit. Multumesc!

Sa vedem ce surprize ma vor astepta maine cand ma voi uita in acvariu. Sper sa nu am si alte victime si APA SA NU MAI FIE ASA DE INTUNECATA! Fertisoil asta ... acum sunt ofticat ca am luat varianta small, parca e prea marunt

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

3 Neoni si un Oto morti peste noapte

Cred ca se impune investitia in niste teste. Tocmai am venit de la agazin si alea JBL costa ~ 50-60RON bucata.
Ce ma sfatuiesc sa cumpar IN PRIMUL RAND? NO2 / NO3 / PO4 / KH / GH / Fe ... Nu imi permit sa le iau pe toate odata. Luna asta cateva, luna viitoare altele.

DECI: care sunt cele mai importante (de preferat 2 deocamdata - pana luna viitoare...)

Multumesc!

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

Pentru pesti cele mai importante sunt concentratiile de amoniac (NH4) si nitriti (NO2). Ambele ar trebui sa fie cat mai aproare de 0.
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Multumesc brown. Astea le voi lua chiar azi sau maine.

Urmatoarea "sarja" de teste ar fi pt plante? Care anume? NO3 / KH / GH / NO2 ?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

NO3, PO4, Fe, KH, GH, Mg, K samd, da' pana acolo mai este...
vezi ca e a treia oara cand ma botezi.
alexandruv
Member
[Avatar]

Joined: 08/11/2009 16:50:17
Messages: 285
Location: Varsovia
IP:
Offline

Da ,sa-mi fie rusine! Iti sunt dator cativa miei!

Ce inseamna "brawn" ?

====
Alex
[WWW] [Yahoo!]
brawn
Membru de baza

Joined: 28/03/2009 09:22:52
Messages: 321
Location: cluj
IP:
Offline

La F1 te uiti?
 
Forum Index » Coltul incepatorului (apa dulce)
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com